--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kubík Jiří
Název: Plzeňské konkurzy
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 030
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Císařovy nové šaty aneb malá domů Město Plzeň vypsalo konkurz na zhotovení památníku, Díky Ameriko. Již v roce 1990 jednal tehdejší primátor ing. Loukota s českým emigrantem akad. soch. Hanzálkem o zakázce na zhotovení sochy generála Pattona. Po komunálních volbách v roce 1990 rozhodlo nové vedení města o vypsání konkurzu a Hanzálkovi, který v té době na soše pracoval, bylo doporučeno, aby se také přihlásil. Byla sestavena komise, která obdržela celkem 7 přihlášek. Rozhodnutí komise o udělení první ceny návrhu Vladimíra Preclíka doslova šokovalo plzeňskou veřejnost. Předsedou komise byl nám. primátora JUDr. Blažek a pražskou obec výtvarníků zastupoval sochař Olbram Zoubek. Tajné hlasování vyznělo 7:3 ve prospěch návrhu Vladimíra Preclíka. V protokolu z jednání komise čteme: "Porota je přesvědčena, že takto pojatý památník osloví veřenost". Byla to prorocká slova. Plzeňská veřejnost zareagovala téměř okamžitě po otevření výstavy vítězných návrhů. Zápisy v knize hostí svědčí o odmítavém stanovisku 99,9 % návštěvníků výstavy. Čteme zde zápisy nejlépe vystihující názor většiny: "Ne, ne, ne! Proboha ne!" O kus dál výstižná charakteristika díla: "Plastický horror". Na jiném místě čteme, že Preclík zřejmě věděl, kdo bude jeho návrh posuzovat. Jiný návštěvník se domnívá, že porotci se zbláznili.
Námětem vítězného návrhu je americká vlajka. Odborníci tvrdí, že např. draperie vlajky je provedena tak špatně, že by to nestačilo ani na ročníkovou zkoušku studenta AVU. Mnozí vyslovují pochybnosti o autorství. Preclík nikdy nic podobného nedělal a způsob provedení prý vůbec neodpovídá ničemu z autorova díla. Další návštěvníci mluví přímo o zneuctění americké vlajky a mnozí považují památník za zneuctění památky amerických veteránů. Nechce se věřit, že to byl právě nejváženější člen komise Olbram Zoubek, kdo nejvíce prosazoval Preclíkův návrh. Rada města Plzně rozhodnutí komise schválila v pozdních večerních hodinách po celodenním vyčerpávajícím zasedání. Až zástupci radnice zjistí přímo na místě názory voličů, jistě své rozhodnutí změní. Podle oficielních informací původně stanovených 3,5 mil. nebude stačit a cena bude dvojnásobná. Oproti tomu původní nároky sochaře Hanzálka byly minimální. Když návrh nebude realizován, musí město zaplatit umělci dosavadní náklady. Snad umělecká čest přikáže autorovi vzdát se dlužné částky. Představil císaře nahého a plzeňští odmítli vzít na vědomí tvrzení komise a rady města Plzně, že císař je řádně oblečen. Spolu s O. Zoubkem připomněl místním občanům známou dvojici ze slavné Andersonovy pohádky. Takové manýry příliš připomínají časy, kdy prominentní sochaři vytvářeli na objednávku okresních tajemníků kýčovité budovatelské památníky.
Budiž plzeňskému zastupitelstvu přičteno k dobru, že odsouhlasilo uznání protikomunistického odboje na území města Plzně a věřme, že stejně rázně zhodnotí dosavadní výkon rady města. Nám. primátora a předseda konkurzní komise JUDr. Blažek vehementně prosazuje Preclíkův návrh. Tentýž JUDr. Blažek nesouhlasil s tím, aby na místě, kde kdysi stával Stalinův pomník, byl umístěn nápis: "Obětem komunistického teroru z let 1948-1989". Nemá prý cenu zbytečně komunisty provokovat. Je zvláštní, že provokace s vítězným projektem mu vůbec nevadí. Nápis byl nakonec umístěn právě na tom místě, kde si ho přáli mít plzeňští političtí vězni a díky obětavému úsilí tajemníka KPVČ pana Vyskočila byl za účasti primátor města Plzně slavnostně odhalen. Když jsme se v Plzni takto dokázali vypořádat s minulostí, nesmíme zavírat oči ani před přítomnými problémy. Proti umístění nápisu na Anglickém nábřeží vystupoval také šéf odboru kultury magistrátu Vladimír Líbal. Přestože byl na místo vedoucího odboru kultury vypsán řádný konkurz, do něhož se přihlásilo několik vysokoškoláků, nikdo z nich neuspěl a místo bylo obsazeno bývalým poslancem za OH v ČNR a známým odpůrcem lustračního zákona Vladimírem Líbalem, který nesplňuje podmínku konkurzu o vysokoškolském vzdělání. JUDr. Blažek, který má jako náměstek na starosti právě kulturu, ví vždy nejlépe, co město Plzeň potřebuje. Plzeňští občané by měli vědět, že panu Líbalovi, který je původním povoláním aranžér, se Preclíkův pomník také líbí. Buďme rádi, že plzeňskou kulturu řídí lidé, kteří kumštu tak dobře rozumějí. Nedej bože, aby se toho chopili nějací diletanti.
Jiří Kubík