--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ljv
Název: Jazz - sekce vyhozená na dlažbu
Zdroj: NN Ročník........: 0003/011 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 07.05.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ljv. Na slabšího se to troufá. Tak by se dala nazvat akce konzervatoře proti Artfóru v Palffyho paláci, na Malé Straně, kde do nedávna sídlila Jazzová sekce. V pátek 7. 5. 1993 totiž vyházeli zaměstnanci pracovní čety majetek Jazzové sekce z prvního patra na dlažbu dvora. K hromadě zničeného zařízení se dostavil i zástupce konzervatoře A. Kaňka, který však za tuto teroristickou akci odmítl převzít odpovědnost. Na přání, aby alespoň pro tisk uvedl název pracovní čety, která zásah provedla, prohlásil, že se na něho nepamatuje.

Jazzová sekce patřící k významným předlistopadovým disidentským skupinám, ze zpustlé nemovitosti ÚV KSČ, vybudovala malostranskou kulturní oázu, kde se setkávali stoupenci bývalého kulturního podzemí, se světovými umělci. Je zřejmé, že tito nekonformní lidé představují svými revolučními postoji značné nebezpečí pro polistopadový politický kurz, založený na tajných dohodách s komunisty. Proto také Jazzová sekce nedostala po roce 1989 žádnou finanční podporu, jako dostaly například Lidové noviny a další. Kdo je skutečný iniciátor zásahu, se můžeme pouze dohadovat. Je známo, že současný ředitel konzervatoře pan Ševčík je bývalým ředitelem Českého hudebního fondu. Přemístěn byl údajně pro své pletky s StB. Podle našich informačních zdrojů ho do vedení konzervatoře prosadil aktér tažení proti Jazzové sekci a poradce ministra Kabáta pan Antonín Macner.

Brutální zásah, při kterém vznikla škoda odhadující se na 200 000 Kč, je o to zarážející, že podle slov ředitele Artfóra Karla Srpa Jazzová sekce dosud nemá od ministerstva kultury platnou výpověď. Stejně tak není vyřešena otázka náhradního umístění Artfóra v prostorách domu U Černé Matky boží. Touto vandalistickou akcí tedy došlo k praktické likvidaci hudební, výstavní a knihkupecké činnosti Jazzové sekce. Celý případ je o to víc zarážející, že ministerstvo kultury jí dluží ještě několik miliónů za majetek zabavený Jazzové sekci za minulého režimu.