--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vydra Luboš
Název: Rojení komunistů na staťáku
Zdroj: NN Ročník........: 0003/012 Str.: 011
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 06.05.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Luboš Vydra Akademie věd ČR 6. 5. 1993 odmítla tzv. zpochybňování výzkumu a sociálním rozvrstvení obyvatelstva, který provádí Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s Českým statistickým úřadem. Tomuto vyjádření se nelze divit, obzvláště, když si přiblížíme lidi, kteří jsou dosud zamětnáni na těchto úřadech. Pokud podle vedoucího oddělení na ČSÚ ing. Josefa Pelikána pracují tyto úřady již bez komunistů, tak jen proto, že valná většina z nich složila jako na povel své stranické legitimace hned po 17. listopadu 1989. Dnes se podíváme na SÚ, o kterém se domnívat, že se zde zakládá databanka pro komunisty, je vskutku nepravdivé, neboť nepřestala fungovat dodnes. Soudruzi, jejichž jména zde uvedeme, znají tajné kódy a metodu práce s těmito údaji. A hlavně nepostrádají zkušenosti, jak to zaonačit, aby se jim nic nedalo dokázat. Pracoviště statistiky bylo převážně teplé místečko pro manželky vysokých důstojníků armády, ministerstva vnitra a funkcionářů KSČ. Nejnižší věrohodnost toho, kdo směl nosit informace z armád, byla hodnost podplukovníka. Informace z SNB přijímal šéf tajného oddělení podplukovník StB ing. Adolf Řehák. Nadporučice soudružka Krátká pak nosila výkazy o výchově vědeckých pracovníků SNB.
Z tabule "nepostradatelných"
Ing. Olga Bětíková: Členka KSČ, vedoucí oddělení. Za totality byla pracovnicí sekretariátu Federálního statistického úřadu soudruha ing. Jana Kazimoura, CSc. a jeho nástupce, též komunisty ing. Vladimíra Mičky. Od FSÚ dostala pro svoji tříčlennou rodinu 4 + 1 v době, kdy o byt marně žádal jiný pracovník FSÚ, nestraník, otec tří dětí, jehož manželka také pracovala ve statistice.
Ing. Jana Bondyová: Komunistka až na půdu. Dříve taktéž pracovnice FSÚ. Blízká přítelkyně soudruha ing. JUDr. Václava Čápa, CSc., bývalého ředitele odboru na FSÚ a pozdějšího pracovníka na ÚV KSČ, který nyní, jako důchodce dochází na "staťák" radit. Podřízeným ing. Bondyové je nyní ing. Ladislav Váňa, kdysi předseda ZV KSČ na Státní plánovací komisi, kterého na ČSÚ přijal soudruh předseda doc. ing. Eduard Souček, zprvu jen do funkce ředitele odboru.
Jan Ečer: Člen KSČ a bývalý ředitel personálního odboru. Nyní pracuje v útvaru volební statistiky společně s jiným "rudokožcem" Pavlem Kuklíkem, který dříve na FSÚ aktualizoval celostátní evidenci členů KSČ. Oba zpracovávají výsledky voleb.
Ing. Jan Fischer: Další rudý karafiát statistické zahrady a sekční šéf ČSÚ. Původně ředitel odboru na FSÚ, který řídil celostátní zpracování výsledků voleb před 17. listopadem 1989, ale i v červnu 1990 a 1992. "Proslavil se" svým osobním životem. Je jedním z kandidátů na funkci předsedy ČSÚ.
Ing. Jan Heller: Také tento soudruh si v prvomájových průvodech rád zazpíval: "Kupředu levá!" Toto mu bylo jistě i tichým doporučením, aby byl v roce 1993 jmenován do funkce ředitele odboru. Jeho manželka ing. Alena Hellerová pochází též z lůna komunistické strany. Na ČSÚ je vedoucí oddělení a členkou ZV odborové organizace.
Mezi další rudé žabičky na prameni patří Zdeňka Hořelicová: Začátkem osmdesátých let pravidelně jednou týdně nosila hlášení na OV KSČ. Jako "rychlokvaška" se ze sekretářky stala referentkou i bez vysokoškolského vzdělání.
Ing. Václav Ježdík: Tento soudruh byl původně vedoucím pracovníkem FSÚ, nyní vedoucí pracovník ČSÚ. Na FSÚ přednášel na politických školeních, jichž se povinně účastnili nestraníci. Ing. Stanislav Kopřiva: "Osmašedesátník" vyškrtnutý z KSČ, později však opět do ní přijatý. Za jaké zásluhy?
Jeho "osmašedesátnickým" dvojčetem je ing. Kamil Kudlák, ředitel odboru na ČSÚ, původně pracovník FSÚ. Po osobním skandálu obdržel na zlepšení nálady od FSÚ byt.
Jaruška Líbalová: Před 21. 8. 1968 pobývala dlouhodobě se svým manželem statistikem ing. Vladimírem Líbalem "osmašedesátníkem", v SSSR na služebním pobytu. O své zkušenosti ze "země přátel" se ráda dělila s dalšími soudruhy.
Ing. Ivan Nápravník: Tento soudruh náměstek předsedy ČSÚ a bývalý vedoucí pracovník FSÚ, poté co mu chtějí vyměnit předsedu, uvažuje o svém odchodu z ČSÚ. Kam ho jeho neklidné srdce požene teď?
Ing. Marcela Provazníková: Starší Číňané by tuto soudružku jistě nazvali květnatě: "Rudá chryzanténa s jedním uvadlým lístkem" a pěli pak chválu nad jejími "dovednostmi" ředitelky personálního odboru, aby jí nemuseli sdělit tak okatě, co by jí řekl každý "sprostý dlaždič". Dříve pracovala jako referentka na personálním oddělení FSÚ a byla spolupracovnicí jiné soudružky PhDr. Jiřiny Chyškové, která "byla odejita" (jak krásná čeština, že?!) do jiného odboru na FSÚ. V současnosti ji ze staré známosti soudružka Provazníková přijala do personálního odboru na ČSÚ. Ing. Jiřina Růžková, CSc.: Soudružka ředitelka odboru na ČSÚ, který ještě stále slaví MDŽ. Před 17. 11. 1989 ředitelka odboru na FSÚ. Kdyby dosud žila soudružka Hodinová-Spurná, která při projevech ráda na sobě trhala svazácké blůzky a nebyla ve skutečnosti ani tak spurná, jako spíš hodinová, měla by ze soudružky Růžkové zcela jistě upřímnou a soudružskou radost. Ing. Bohumil Snopek: "Osmašedesátník", vedoucí oddělení. Dříve pracující na FSÚ. Otec dětí, které byli vychovávány v dětském domově.
Ing. Ivan Šujan, CSc.: První "polistopadový" předseda FSÚ v souvislosti se zánikem federace. Slovák, který na klopě saka postupně vystřídal odznaky KSČ, VPN, HZDS a ODS. Nyní sekční šéf ČSÚ. Přítel pana premiéra Václava Klause. Jeden z kandidátů na funkci předsedy ČSÚ.
JUDr. Eva Švehlová: "Osmašedesátnice", dáma důchodového věku, ředitelka sekretariátu předsedy ČSÚ. Tato příbuzná prezidenta Antonína Zápotockého bydlí na Proseku ve vilce, kterou kdysi získal její tchán způsobem, o němž se jen šeptá.
Ing. Milouš Vojta: "Osmašedesátník" a předposlední jmenovaný ředitel ČSÚ. Dříve vedoucí pracovník FSÚ, který před 21. 8. 1968 byl služebně dlouhodobě i s rodinou v Moskvě, která se mu stala druhým domovem.
Proslýchá se, že
na ČSÚ má na brigádu nastoupit soudruh Karel Hanek, dnes důchodce, dříve ředitel odboru na FSÚ, bez vysokoškolského vzdělání. Tento nositel vysokého státního vyznamenání prováděl v r. 1970 na FSÚ prověrky nestraníků a určoval, kdo z nich může na FSÚ zůstat. Těmito prověrkami úspěšně prošlo jen 20 tzv. slušných lidí. Všichni s podmínkou na jeden rok. Do roka se "znormalizovali" natolik, že soudruh Hanek již nemusel tyto lidi prověřovat.