--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef
Název: Greenpeace k Temelínu
Zdroj: NN Ročník........: 0003/012 Str.: 022
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Přes odpor ekologů a místních obyvatel rozhodla vláda ČR o dostavbě jaderné elektrárny Temelín (JETE). Na toto téma se v rozhovoru pro Necenzurované noviny vyjádřil vedoucí kampaně za bezjadernou budoucnost hnutí Greenpeace pan Petr Hlobil. Greenpeace snad není třeba představovat, ale přesto pár slov o Greenpeace v Československu, tedy v České a Slovenské republice. Greenpeace pracuje v Československu již od roku 1984, kdy byla protestní akce proti kyselým dešťům v Karlových Varech. Tam došlo dokonce ke střelbě na lidi, kteří věšeli transparent. Československá pobočka vznikla v roce 1992. Kampaně proti jaderné energetice v Jaslovských Bohunicích a v Temelíně byly důvodem, proč je jaderná energetika pro Greenpeace problémem číslo jedna, a také proto, že je problémem celosvětovým.

Na které oblasti, kromě energetiky, se Greenpeace ještě zaměřuje? Greenpeace pracuje hlavně na 3 kampaních:

První se jmenuje "Za bezjadernou budoucnost", druhá "Za čistý vzduch a energii", což je kampaň zaměřená na čistotu vzduchu v energetických oblastech, jako jsou severní Čechy, také v dopravě a na ozónovou vrstvu.

Třetí je "Toxická kampaň", která se zabývá produkcí toxických látek vypouštěných do životního prostředí a exportem a importem odpadů mezi západo- a východoevropskými státy.

Mohl byste jmenovat hlavní oblasti postižení v naší republice kromě jaderné energetiky?

Ovzduší je jasně nejhorší v severních Čechách, dále tu vzniká plošný problém dálniční sítě v kontraverzi s železniční dopravou. Problém toxických látek je celoplošný, týká se skládek, spaloven apod. a koncentrace chemického průmyslu v severních a západních Čechách.

Vraťme se k jaderné energetice.

Jak se díváte na zamýšlenou výstavbu meziskladu vyhořelého paliva v Dukovanech?

Problém meziskladu v Dukovanech demonstruje, jak je jaderná politika zaměřená na krátkodobé kroky, přičemž tato problematika je dlouhodobá. Nikde na světě neexistuje trvalé úložiště jaderného odpadu. Ze všeho nejdříve bychom měli zastavit produkci jaderného odpadu a potom řešit problémy s odpadem, který již tu je. Nejsme-li schopni řešit následky své činnosti, pak takovou činnost nemůžeme provozovat, pak tato činnost je nebezpečná.

Jak se díváte na postavení starosty Dukovan pana V. Jonáše, který zůstal mezi starosty ostatních okolních obcí sám v boji proti zvyšování jaderného rizika?

Pan Jonáš zůstal sám mezi starosty, ale nezůstal sám mezi obyvateli, protože z této strany je podpora dukovanského starosty velmi silná, a to je jistě významnější, je to věc demokracie.

Jak se díváte na nebezpečí, že po schválení a dostavbě prvních dvou bloků JETE se rozběhne postupně a nenápadně dostavba dvou dalších plánovaných bloků?

Toto nebezpečí jistě existuje, nicméně schválení dostavby 1. a 2. bloku neznamená, že budou dostavěny. Vláda totiž absolutně ignoruje názor jihočechů. Jihočeši mají definitivní právo rozhodovat o tom, jestli se elektrárna dostaví nebo ne, protože jich se to dotkne, oni ponesou následky případné jaderné havárie, oni by nesli následky produkce jaderného odpadu, o který nebude mít nikdo zájem, oni budou nést následky změny klimatu v oblasti, oni budou nést následky vypouštění radioaktivního odpadu do Vltavy. To je celý okruh věcí, který se jihočechů velmi silně dotýká a oni musí rozhodnout. To, že rozhodne o stavbě nějaká devatenáctičlenná skupina lidí, která sedí v Praze a lidé, kterých se to týká, nemají právo ani se vyjádřit, jejich názor je absolutně ignorován například takovými výroky, jako řekl premiér Klaus, že odpor jihočechů je nesmysl. V tu chvíli vidím, že jenom oni, jihočeši, mají právo se rozhodnout, zda stavět, či zastavit.

V čem vidíte hlavní důvod, že vláda rozhodla tak jak rozhodla, tedy o dostavbě JETE?

Důvod je asi v tom, že takové podniky, jako je ČEZ, vyvíjejí dost silný tlak na vládu, aby byl dokončen Temelín, protože je to v jejich zájmu. Dále je tu firma Westinghouse, která musí proniknout na východní trh podobně jako firma Siemens, neboť západní trh je pro ně absolutně uzavřen. Řada zemí se rozhodla odejít od jaderné energetiky a pro tyto firmy je jediná cesta na Východ. Před časem to potvrdil i V. Dlouhý, který mluvil o tom, že tohle by mohla být šance, jak pomoci Škodovce (s firmou Westinghouse) získat zakázky na výrobu 28 až 30 jaderných reaktorů.

Dá se tedy říci, že to byly čistě ekonomické zájmy, které vedly vládu k rozhodnutí o dostavbě JETE?

Nesedím ve vládě, mohu se jen dohadovat, jaké zájmy tam hrály roli. Rozhodně ale vláda pominula takové věci, které jsou v zájmu obyvatel, jako je třeba vypracování studie možnosti úspor energie v ČR. Temelín se srovnával pouze s odsířením severočeských elektráren, s fluidním spalováním uhlí. Takové oblasti, jako je kombinovaná výroba elektrické energie a tepla a úspory elektřiny, jsou pomíjeny. Již výběrem argumentů se sledovalo, aby Temelín vyšel nejvýhodněji, aby byl nejlepší variantou. Myslím si, že je to dost nečestné.

Co plánuje Greenpeace jako budoucí akce v jaderné energetice? Sám dobře víte, že akce Greenpeace mají většinou charakter akcí překvapivých. Kdybych teď řekl, co chystáme za týden, nebo za měsíc, už by to nebylo překvapení. Greenpeace asi budou pokračovat v akcích jako až dosud. Co ale děláme stabilně, to je informační kampaň, která je protiváhou jaderné kampaně ČEZ, abychom informovali o nebezpečích, která vyplývají z provozu jaderné energetiky. To je náš největší a trvalý úkol.

Jedním ze základních argumentů ČEZ, Westinghouse i vlády pro spuštění Temelína je to, že tento zdroj potřebujeme. Jestliže Temelín nespustíme, budou nám stačit zdroje, které v současné době máme?

Jsem o tom přesvědčen. Nechali jsme si udělat studii úspor elektrické energie v ČR. Ta studie není zcela v intencích Greenpeace. Použila velice konzervativní fakta na odhady úspor. Ale i tak vyšlo, že můžeme uspořit 52 % elektrické energie, což je daleko víc, než je schopna vyprodukovat JETE. To číslo mi zní velice optimisticky. Je tedy nutné změnit politiku vlády, politiku parlamentu ve vztahu k úsporám energie. Nejdříve se musíme dostat na spotřebu, která bude odpovídat běžnému standartu, nikoliv plýtvání, na které jsme si zvykli a teprve potom můžeme mluvit o nových zdrojích.

Jiným argumentem vlády je, že Temelín pomůže vyčistit severní Čechy. Co vy na to ?

Vláda připravila seznam hnědouhelných elektráren, které odpovídají výkonu 2 000 MW, které Temelín nahradí, pozoruhodné na tom je, že 800 MW je již zastaveno. Temelín je dosud nemohl nahradit. Dalších 600 MW bude odstaveno do r. 1996. Ty Temelín rovněž nenahradí. Z toho je vidět, jak se používají naprosto demagogické argumenty. Myslím, že Temelín severním Čechám ubližuje, protože peníze, které se investují do JETE, jsou reálné, nikoliv fiktivní. Denně tam proudí desítky miliónů. Každý měsíc je to něco kolem 600 - 700 ml. Kč a tyto existující peníze se dají využít na pomoc severním Čechám, na úspory energie. Nemuseli bychom se dopouštět takových trapných směšností jako v době jarní inverze, kdy vláda najde několik ml. Kč a s velikou slávou je předá severočechům.

Máte pocit, že v propagaci jaderných elektráren se něco podstatného záměrně neuvádí, aby vyšla propagace pozitivně? Řada věcí se dost bagatelizuje. Například problém jaderného odpadu, jaderných havárií. Problém havárií se například přesouvá výhradně na Černobyl. Víme ale, že k vážným haváriím došlo i jinde ve světě, např. v Three Mille Island v USA nebo ve Windscale ve Velké Británii, a to nejsou země, které by měly techniku a personál na nízké úrovni. Jsou to prostě věci, se kterými musíme počítat.

Co říkáte na číslo, které se nedávno objevilo v tisku, že pravděpodobnost havárie jaderného bloku je 1 : 20 až 1 : 25 ? Záleží to na typu elektrárny. Vím, že při zkoumání reaktoru typu VVER 440, typ 230 (Jaslovské Bohunice), pravděpodobnost havárie vyšla 1 X za 180 roků. Je-li těchto bloků v provozu nyní 10, pak pravděpodobnost havárie je 1 : 18, což je velmi vysoká pravděpodobnost.

Když jsme u Jaslovských Bohunic na Slovensku. Budete vyvíjet nějaké aktivity v Mochovcích?

V Bratislavě je informační středisko Greenpeace. V Mochovcích se s Greenpeace na protestních demonstracích podíleli Děti Země.

Chcete ještě něco dodat k problematice Temelína? Snad jen to, že v otázce dostavby Temelína jsem velice optimistický v tom smyslu, že Temelín se nepodaří dokončit. Opozice proti této stavbě roste, a to nejen v ČR, ale i například v USA, kde vzniklo sdružení pod názvem Temelín task Sorce. Sdružuje všechny vzájemné skupiny, které se zabývají jadernou energetikou. Během návštěvy prezidenta Havla v USA proběhly demonstrace proti temelínské elektrárně. Tyto skupiny ví, jak pracuje firma Westinghouse, ví o vývozu špinavých technologií například na Filipíny. To je to, co mě činí velice optimistickým. V této chvíli vím, že ČR nezůstává o samotě.

Za rozhovor děkuje Josef Slezáček