--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vondráček Jan
Název: Jak Martin Fendrych rodinné štěstí zachránil
Zdroj: NN Ročník........: 0003/013 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 09.04.1992 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Navazujeme na příspěvek, který jsme přinesli v čísle 10/93 a který dokumentuje způsob přijímání nových pracovníků na MV ČR. Slíbili jsme pokračovat ve zveřejňování důkazů o pravdivosti slov odvolaného ředitele inspekce MV PhDr. Mikuláše TOMINA. Tyto argumenty silně viklají důvěryhodností slov pana náměstka MV FENDRYCHA a MV Jana RUMLA, kteří označili výroky pana TOMINA za smyšlené. Nakonec každý může posoudit sám, kdože to má pravdu. Tentokrát se zaměříme na mechanismus přidělování služebních bytů FMV "nadějným policistům". Ve světle toho, že ostatní policisté, kteří skutečně nosí dnes a denně "kůži na trh", čekají na přidělení služebního bytu léta, vydání mnohdy na milost a nemilost libovůli svých nadřízených, je rychlost přidělení bytu v následujícím případě skutečně příkladná. Jak by také ne, když do záležitosti zasáhl sám tehdy tiskový mluvčí FMV Martin FENDRYCH ! Na počátku byla zřejmě ústní domluva mezi Martinem FENDRYCHEM, tehdy "bránou slov ministerstva strachu" a mladým nadějným ing. Martinem NĚMCEM, žijícím i s manželkou Lucií v obci Chleby, pošta Bobnice, okr. Nymburk. Pan Fendrych potřeboval vedoucího tiskového oddělení, ale též policistu, který by mu byl stále k dispozici. Pan ing. Martin NĚMEC potřeboval zase byt. Nastoupil od 1. 4. 1992 k FMV a již 9. 4. 1992 se jeho nadřízenému zželelo asi jeho mladé ženy, která na něho musela dlouho do noci čekat, než dorazil domů, byť patrně služebním vozem, a napsal dopis řediteli II. divize Juraji KUKUROVI. Dopis je natolik zajímavý, že jej přetiskujeme v plném znění:

9. 4. 1992

Milý Juro,

přijal jsem nového vedoucího tiskového oddělení. Víš, jak se teď k FMV lidi hrnou, denně je odháním ode dveří, lezou mi sem oknem, tomuhle hochovi to ovšem vyšlo.

Jinými slovy jsem mu v podstatě slíbil, že udělám všechno pro to, aby u FMV co nejdřív dostal byt.

Jak asi víš, já byty nepřiděluju. Dojíždí odněkud z Nymburka (bydlí ještě kus za Nymburkem), tedy to není zrovna med. Pokud je to možné, byl bych Ti velmi vděčen, kdybys mu nějaký kvartýr přidělil.

Snad by bylo vhodné dodat, že nastoupil jako policista, takže v době všelijakých těch pohotovostí je mi 50 km odtud k ničemu. Ale to je spíš oficialita než co jiného. Jinak sám p. Němec ve své žádosti popisuje vlastní bytovou nesnáz.

Prosím tedy, aby to šlo, jestliže to jde, co nejrychleji. Zdraví Tě brána slov tohoto ministerstva (takhle tomu říkaj Francouzi)

Martin Fendrych

Tato impozantní žádost došla do kanceláře ministra vnitra sice až 5. května, ale již 4. května (!) píše ředitel kanceláře FMV (tedy v zastoupení kpt. dr. J. Saveljev, též velký příznivec MF) přípis na II. divizi FMV - bytovou skupinu, jejíž příloha tvoří žádost o přidělení bytu od p. Němce. Kpt. Saveljev doporučuje v průvodním dopisu přidělit jmenovanému byt z rezervy FMV. Věci tak dostaly správný spád a již dne 6. 5. 1992 začíná zainteresované funkcionáře obíhat písemnost s názvem "Informace pro ministra vnitra ČSFR ing. Jána LANGOŠE v bytové záležitosti ing. Martina Němce". Jako pátý tento dokument podepisuje sám Ján LANGOŠ, a tak se dostalo štěstí opět jednomu mladému manželství. Co na tom, že manželé Němcovi nemají děti a dostali přidělen byt 3+1, stačí přeci, když mají mocné přímluvce na správných místech. S datem 1. července 1992 zasílá odbor ubytovací, jmenovitě mjr. Viktor Procházka, "Pokyn k uzavření nájemní smlouvy o pronájmu služebního bytu o velikosti 1/3 s příslušenstvím, I. kateg., v Praze 9-Horní Počernice, Pavlišovská č. p. 2289, číslo bytu 21 v 7. poschodí - novost, s p. ing. Martinem Němcem, r. č. 640322/2045, dosud bytem Chleby 14, okr. Nymburk, 2členná rodina, číslo pořadníku FMV 2/1992." Na vědomí dostává Martin Němec a podepisuje tento dokument již 23. 6. !!! 1992, tedy 7 dní před tím, než byl napsán !

Ne, čtenář se nemýlí, skutečně ta data nějak nepasují, ale to samozřejmě není jediný nesoulad v přirozeném toku času, který by se týkal našeho nadějného policisty Němce a jeho protektora Fendrycha. Na žádance o prohlídku bytu na výše uvedené adrese je dokonce datum 14. 2. 1992, tedy měsíc a půl před tím, než vůbec MV dostalo jmenovanou "posilu"!!! V dokumentu je dále uvedeno, že náhradní termín (pro případ, že by se to p. Němcovi nehodilo, pozn. red.) je 16. 6. 1992. V tento den také p. Němec podepisuje, že "byt přijímá", tedy opět 7 dnů před tím, než se oficiálně seznámil s dalších 7 dní neexistujícím "Pokynem..." (viz výše). Tedy ke dni 1. 7. 1992, tři měsíce(!) po nástupu, se p. policista Němec a jeho choť Lucie, ročník 1969, stěhují do služebního bytu FMV a ostatním, kteří ve službách policie denně riskují život a zdraví mezi kriminálními živly, se takový sen může jen zdát. Příště přineseme našim čtenářům další:

informace o situaci na ministerstvu, která přesně odpovídá přísloví: "ryba smrdí od hlavy".