--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilip Ivan
Název: Svoboda není možná bez odpovědnosti
Zdroj: NN Ročník........: 0003/013 Str.: 021
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 23.05.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Z projevu předsedy politické rady ing. Ivana Pilipa na oblastní konferenci Prahy a středních Čech dne 23. května 1993

Nejnebezpečnější nemoc je ta, která se neléčí, nejvážnější problém je takový, který se neřeší. V návrhu zprávy o činnosti oblasti zazněla i zmínka o vnitřní situaci ve straně a všichni víme o tom, že uvnitř strany došlo k určitým sporům. Domnívám se, že je nezbytné zde o tom hovořit, co bylo a je podstatou diskuse a jaký je současný stav. Nejde přitom o nějaké rozviřování hladiny a vynášení věcí navenek - v tomto směru nebylo vše z těchto událostí tak, jak se odehrály, nejšťastnější. O to více ale musíme o všem jednat na stranické půdě, zvláště tak významné, jako je tato, a to bez emocí a s vědomím nutnosti hledání východisek a řešení.

Je obecně známou věcí, že už od voleb sílily obavy mnohých z nás o postavení a vliv KDS na politické scéně. Problémem spojeným s těmito volbami je přitom to, že vzhledem k volebnímu systému a koalici neukázaly naplno, jaká je skutečně naše pozice a nemůžeme proto nebrat vážně varovné výsledky průzkumů veřejného mínění, jakkoli lze o jejich úplné přesnosti a spolehlivosti pochybovat. Jejich výsledky jsou však potvrzovány i ohlasy na veřejnosti a ve sdělovacích prostředcích, které sice naši stranu nepomíjejí, ale velmi často jsou výrazně negativní. Mnohdy se totiž stává ta věc, že i věci politicky správné a podporované jsou prezentovány způsobem, který občany - tedy voliče - nezískává a který dává lacinou zbraň sdělovacím prostředkům, často vůči nám negativně zaměřeným. Prezentace našich vnitřních záležitostí v médiích straně také nepřispěla, ale přiznejme si přitom jedno: při fungování komunikačních kanálů ve straně tak, jak tomu bylo do nedávné doby, změna a stabilizace ve funkci ústředního tajemníka zřejmě začíná situaci měnit k lepšímu. Bylo velmi nesnadné informovat o dění členskou základnu, která má obecně pocit, že je odstrčena od dění a vývoj se děje bez její aktivní účasti a která by pro politickou stranu měla být samozřejmou.

Tento fakt je ale odrazem fungování strany i v řadě jiných oblastí. Strana trpí malým zázemím odborníků, kteří by byli schopni a ochotni podílet se na přípravě zákonů a opatření v oblastech, ve kterých by KDS měla být daleko více viditelnou a na které se bude stále více soustředit pozornost voličů - ekonomika, zdravotnictví, sociální záležitosti, bytová politika a řada dalších. KDS má přitom v řadě těchto oblastní nosný program, ale pro praktickou politiku je nezbytné ho realizovat v konkrétních politických krocích.

Není sporu o tom, že strana vyrůstá z jednoznačných a nosných hodnotových kořenů - z civilizačních a kulturních hodnot a tradic západního křesťanství a z myšlenek konzervatismu a křesťansko-demokratických proudů politického myšlení. V našich podmínkách je jasně profilující i jednoznačné odmítnutí minulého komunistického období jako protiprávního a antihumánního přerušení přirozené historie a daného řádu. V této souvislosti je významnou zásluhou KDS prosazení restitucí a rehabilitací, a to jak pro jejich význam morální, tak i - v případě restitucí - ekonomický, jako spojení naplnění principu spravedlnosti historické a čisté a funkční metody privatizace.

Toto vše jsou pilíře, na kterých je možné a nutné stavět. Nezbytné je ale jejich prosazování do oblastí každodenní politiky, protože po vyřešení problémů typických pro popřevratové období se politická orientace voličů bude stále více řídit podle programů a skutků stran v oblasti daní a hospodářské politiky, školství, státní správy, sociálních opatření, zahraniční politiky a dalších. A právě do těchto oblastí je nutné postupně přesouvat priority naší politiky a hledat vyjádření našich politických zásad v konkrétních návrzích a skutcích.

Nutnost prosazovat konzervativní hodnoty v každodenní politice je přitom vysoká obzvláště nyní, protože na naší politické scéně se slovem konzervativní ohání řada politických uskupení, ale téměř žádné podle něj nejedná. Navíc je nutné počítat s tím, že čím více bude odeznívat současná, stále postrevoluční situace, kdy jsou síly pravice relativně sjednoceny snahou o zásadní nesocialistické změny, budou se zřejmě objevovat různé přístupy k řešení problémů i v dnešní koalici a bude se jasněji profilovat směr liberální, často ve svých důsledcích skrytě levicový, a směr konzervativní, zřejmě s výraznou křesťansko-demokratickou orientací. Řadu sporů těchto tendencí vidíme už nyní - přístup k restitucím církevního majetku, spory o pojetí školství, přístup k obnově venkova, názory na etické aspekty privatizace atd. Jasná profilace a voličeské zázemí konzervativních sil proto bude spíše nabývat na významu a naše strana by zde mohla být významným prvkem tohoto proudu.

Musím se krátce zastavit u jednoho jevu, který se mi zdá pro budování takové politiky varovným a občas zaznívá i zde. Období minulého režimu svádělo k zjednodušování při hledání příčin neúspěchů a nesnází. Bylo jen málo věcí, kdy se nedalo nakonec vše odůvodnit tím, že "za všechno můžou komunisti." Dnešní doba s sebou nese svobodu, ale ta je nemožná bez odpovědnosti, a pro politiky to platí dvojnásob. Není proto možné hledat příčiny špatných ohlasů nebo malého vlivu strany jen v nepříznivých okolnostech, byť by mnohé z nich - například nepříznivá orientace velké části médií - objektivně existovaly. Odpovědností politika je dokázat prosazovat své názory a získávat pro ně podporu. Výsledky voleb jsoub zásadním kritériem, kdy už není možné poukazovat na to, jaký vliv na jejich výsledek měly souvislosti okolo nás. Všichni přitom víme, že komunální a senátní volby se blíží a je nezbytné udělat vše pro to, aby nebyly tvrdým nahlédnutím do zrcadla našeho vnímání u voličské základny. Závěrem ještě několik slov ke zde položené otázce, jak je to s občas uváděnými dvěma proudy ve straně. Hovořím tu jako člověk často s jedním z těchto údajných proudů výrazně spojovaný a musím v této souvislosti říci jasněji, o co se zde jedná. Celá naše politická scéna je cosi jen nedávno zrozeného a svým způsobem se všichni učíme. Vidíme to i na tom, jak naše, ale nejen naše strana funguje, jaká je koordinace vedení strany s oblastmi či ministry a podobně. Politická scéna také do značné míry krystalizuje a dotváří se a oba tyto procesy jsou něčím, co se výrazně dotýká i KDS. Jsem přesvědčen, že většina členů se shoduje na hlavních politických východiscích a ve straně není žádný spor o její zásadní směřování. Je však i v zájmu životaschopnosti politické strany, aby v ní existovaly procesy, které dynamizují její fungování a přispívají k oné vnitřní krystalizaci, která je zřejmě nezbytná. Rychlý vývoj doby přináší nové problémy, nutnost hledání nových řešení a možná i nových lidí pro tato řešení. Hlavním úkolem, na kterém se ale prakticky všichni shodneme, je udržení a posílení politického směřování KDS v politickém životě. Nezbytné pro hledání cest k jeho naplnění jsou i tyto diskuse a polemiky, které přitom určitě neznamenají dělení strany do názorově odlišných proudů, ačkoli v otázce některých politických postupů, priorit či prezentace existují různé přístupy - to ostatně do značné míry vyplývá i z výše řečeného. Odpověď na to, kudy vede další cesta strany, musí dát prosincový sjezd. Věřím, že ve všech diskusích k němu směřujících bude převládat zájem o rozvoj našeho politického proudu a KDS jako strany a že se potvrdí korektní přístup a jednání nás všech, který je k takovémuto hledání nezbytný.