--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Dušek Antonín
Název: Vyjádření politické komise KAN k Politickým vztahům česko-německým
Zdroj: NN Ročník........: 0003/013 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 07.06.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
POLITICKÝM VZTAHŮM ČESKO-NĚMECKÝM Totalitou zatížený politik prosazuje "tlusté čáry" a sabotuje rozhovory u "pro něho choulostivých" problémů politických i hospodářských. Tak se nejlépe rozezná od politika-demokrata. Pro dobré vztahy do budoucna je zúčtování s minulostí nezbytné. Kdo míní upřímně svou nápravu, začne vyrovnáním dluhů a křivd. Neučiní-li to, není věrohodný. Proto KAN požaduje jednat i o česko-německých otázkách otevřeně, jasně a vstřícně na všech přiměřených úrovních. Je třeba se vyvarovat jak servilnosti, tak i arogance. Zejména je třeba šetřit zájmu těch, jejichž jménem vyjednáváme. Záludné kšeftaření, ve snaze obstarat si výhody na úkor partnera i spoluobčanů, předem vyloučit. Němce nesmíme nadále vnímat jako potencionální agresory, ale jako evropské spoluobčany. Pak bude mít jednání úspěch.
Demokratické poměry správy věcí veřejných u nás vzaly za své v roce 1939. Od této doby se v ČR tyto poměry neobnovily dodnes. Byly zničeny díky zrůdné fašistické expanzi, která měla bohužel své centrum v Německu. Tak Německo, již podruhé v tomto století, projevilo sklony nechat se vmanipulovat do agresivní role a nepochybně za to zaplatilo i svou daň. Prozatím není důvodu nevěřit, že z toho nevyvodilo i přeměřené poučení.
Nešťastného historického vývoje v našem prostoru obratně zneužil stejně zrůdný bolševismus. Zneužil historií odůvodněný strach Čechů před Němci (nikoliv jen fašisty!) a nastražil našim politikům i národu lstivě lákavou možnost vyhnat Němce (jako národnost, nikoliv jako fašisty) ze Sudet. Tento brutální protiněmecky orientovaný čín, pro Čechy velmi lákavý zhlediska ovládnutí celé české kotliny, však vytvořil situaci, která nás vehnala pod "ochranu" SSSR. Strach z Němců je ještě propagandisticky posilován poukazováním na nebezpečnost německého souseda. Pocit ohrožení zde silně přezívá a vytváří jeden z nejobtížněji řešitelných politickohospodářských problémů v naší politice.
Proto jakýkoliv necitlivý projev z německé strany je u nás alergicky vnímán jako náznak blížícího se německého nebezpečí. I některé reakce, na úrovni vysokých politiků, jsou neadekvátně přecitlivělé. Vyvolávají pak opět nepřiměřeně ostrou zpětnou odezvu v Německu a problém se prohlubuje.
Jsme malým státem, nyní bez významnějších opor, žijícím vedle německého obra, silného nejen početně, ale zejména hospodářsky. Přes něho vede cesta vedoucí do "Evropy". Přijatelné uspořádání vzájemných poměrů je nutností, abychom neuvázli v našem integračním úsilí s ES.
Stane-li se tak, zůstaneme postkomunistickou kolonií zmítanou deformovaným zákonodárstvím, neschopnou exekutivou. Společnost, kdysi demokraticky a podnikatelsky vyspělá, zůstane ujařmena hospodářskou stagnací a nespravedlností.
Stávající situace a případná nedorozumění a napětí silně nahrává těm, kteří chtějí u nás konzervovat postkomunistický režim. Zřetelně cítí, že opravdový vstup do Evropy otevře bezpochyby tlak na hlubší vypořádání se s majetkovými otázkami a postupně si vynutí i zásadnějšího vypořádání se s bolševismem, odpovědným to viníkem škod hospodářských i politických, stejně jak se to stalo totalitě fašistické. Například otevřením archivů budeme moci jistě naleznout i řadu spojitostí mezi oběma režimy a jejich exponenty.
Strategie jednání musí být být evropansky kulturní a zároveň masarykovsky moudrá. Masarykova první republika byla státem nabízejícím naprostou občanskou plnoprávnost a svobodu všem. Mnoho sudetských Němců i Němců žijících u nás to již tenkrát pochopilo a žilo s námi v tomto duchu. Možná však, že právě oni to byli, kdo přišli o život při sadistických výstřelcích revolučních gard. Emocionálně vypjatá atmosféra stav věcí neřeší, naopak ho vede k situaci známé z nynější Jugoslávie. Nadřazenost, nafoukanost, ignorance a povýšenost je cesta k izolaci. Je to v zásadě pokračování bolševicko-fašistické politické taktiky. Pravou cestou není rovněž pragmaticky podbízivé kšeftařské zaprodávání hodnot, které jsou majetkem společnosti a ne vyjednávajících. KAN prosazuje jednání, otevřeně s maximální účastí a informovaností veřejnosti. Odložme emoce a neserióznost. Předložme otevřeně požadavky a účty obou stran, bilancujme trpělivě a zasvěceně na přiměřené úrovni kompetenční. Nechme průhledně jednat skutečné odborníky, kteří budou mít důvěru a úctu obou jednajících stran. Jen ti mohou rozplést choulostivý gordický uzel kardinálního historického problému a překročit hranice Evropy.
V Praze dne 7. 6. 1993
zpracoval: ing. Antonín Dušek, předseda polit. komise