Klárovo vítězství aneb kam čert nemůže, Šavrdovou nastrčí

 

     V Praze 9. 6. 1993 se konalo soudní jednání ve kterém (pochopitelně, že nepřítomný) ostravský soudce krajského soudu JUDr. Klár žaloval signatáře Charty 77 Petra Vránka za to, že mu poslal pohlednici na níž mu napsal, že souhlasí s tím, co zveřejnila redakce NN, že totiž JUDr. Klár, za to že odsuzuje bývalé politické vězně k tzv. zbytkovým procesům, je prase. K tomu poznamenávám, že naše noviny to uvedli s velice názornou kresbičkou, takže to je zcela srozumitelné nejen pro generální prokuraturu, ale i pro občany jinak zcela negramotné. Nelze se tedy divit, že to pochopil i JUDr. Alois Klár.

     Soud, při kterém nechybělo jako za starých zlatých komunistických časů šťourání v minulosti a posudky z psychiatrie, mi připomínal nesčetná trestní řízení za novotnovské éry s tzv. chuligány, kde za svůdce byli prohlášeni propagátoři západních hodnot. Dnes tyto sůvce nahradila redakce NN. Charakter obžaloby, tzv. útok na veřejného činitele podle § 156 ve 3. odstavci, se sazbou do jednoho roku, byl týž, pod jehož záminkou komunističtí, dnes doživotní justiční zločinci, ničili v kriminálech životy stovkám lidí.

     Petr Vránek po obdržení žaloby, se konfrontoval s vdovou po ostravském spisovateli a chartistovi Šavrdovi a tam mu sdělila, že JUDr. Klár je slušný komunista. Aniž si nechal doložit z čeho toto mínění paní Šavrdové pochází, pod vlivem dojmu, že to říká paní Šavrdová, manželka toho známého Šavrdy, napsal Petr Vránek JUDr. Klárovi omluvný dopis. Ten kajícímu se Vránkovi odpustil s tím, že se na něho nehněvá a že úder spravedlnosti je cílen nikoliv proti němu, ale redakci NN. Přesto justiční mašina, která se jinak pečlivě vyhýbá, aby neublížila různým Miloušům Jakešům a dalším bolševickým grázlům, cuchala a vláčela sraženého Petra Vránka dál. Napřed mu vyčetla, že svůj pohle poslal bez "konfrontace s odborníky", aby pak nakonec mu dala podle § 156/1b) "mírný" peněžitý trest ve výši 5000 Kč, který v případě nedobytnosti lze nahradit 14 dny vězení. Trest, který soud žertovně nazval mírným, je však doslova vydřidušský, pohlédneme-li do Vránkova Peněžního deníku, kde se skví 376 Kč hotovosti. A to ještě nejsou zaplacené soudní výlohy a advokátka, která ho stála 3000 Kč. Otázkou tedy zůstává zda nebude nakonec Petr Vránek dalším politickým vězněm. To mu na cti však neubere, protože ve společnosti, kterou i nadále ovládají zločinci, není hříchem, ale ctností jít do vězení.

                                                 Luboš VYDRA

                                          Kresba: Jan BERNAT