--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Kdo v Petrovicích dohlíží na výchovu dětí?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/014 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
S estébáky za zkvalitnění školství V Petrovicích v jedné z mála krásných nových škol v Praze už skoro rok probíhá systematická akce, jejímž cílem je zbavit ředitelku Dagmar Vondráčkovou funkce.
Co provedla? Požádala o právní subjektivitu základní školy, kterou řídí, aby sama škola mohla rozhodovat o využití škole přidělených finančních prostředků, se kterými dosud hospodaří místní a školský úřad. To se místní radě nelíbilo, a proto požádal školský úřad Prahy 10 o vypsání nového konkurzu na místo ředitele školy, ačkoliv ředitelka Vondráčková vyhrála v roce 1991 řádný konkurz na toto místo.
Školský úřad žádosti obecního úřadu vyhověl, přestože žádost nebyla nijak zdůvodněna. Ředitel školského úřadu Prahy 10 dokonce ředitelku odvolal, a to bez vyjádření školské rady Prahy 10, což lze kvalifikovat jako nedodržení právních norem. Ředitelka byla pouze pověřena řízením. "Nepochybujeme o pedagogických kvalitách paní ředitelky, jen abychom si přáli, aby nám při konkurzu předvedla své ekonomické kvality", vyjádřil se starosta Petrovic J. Kňourek (viz Respekt, č. 5, 1993).
Nicméně v průběhu konkurzu, který proběhl 7. 1. 1993, se kandidátů na záležitosti související s ekonomickým vedením školy nikdo neptal.
Do konkurzu se přihlásila i současná ředitelka, jeho vítězem se však stal pan D., který nesplňoval požadovanou pedagogickou praxi.
Na základě stížností dvou členů konkurzní komise a paní ředitelky byl konkurz rozhodnutím MŠ zrušen, protože nebyly dodrženy podmínky konkurzního řízení.
Obecní úřad se však svého záměru nevzdal, a proto byl vypsán konkurz další. Ten se však neuskutečnil, protože se konkurzní komise rozpadla ještě před jeho zahájením. Zjistilo se totiž, že člen konkurzní komise (stejně jako dvou předchozích na tuto školu) J. Žufan, nejenže nebyl do konkurzní komise řádně delegován, ale navíc je registrován jako agent StB (č. 020463, 40072, krycí jméno Jan). Pan Žufan, člen petrovického zastupitelstva, tedy z komise odstoupil a po něm i další členové konkurzní komise, pravděpodobně zděšeni tím, s kým to rozhodují o výběru na vedoucí pedagogickou funkci.
V současné době probíhá třetí konkurzní řízení, kterého se však současná ředitelka školy již nezúčastní. Vyhrála mezitím konkurz na místo ředitele školy v jiném pražském obvodě a doufá, že tam bude moci pokračovat ve své snaze dát škole, kterou vede, vlastní tvář a realizovat své dlouhodobé plány na obohacení programu výuky zaměřením na výtvarnou výchovu a hudbu, tělesnou výchovu a jazyky.
Mezitím se vztahy mezi školou a místním úřadem v Petrovicích stále zhoršují. Do celé záležitosti je zatahována veřejnost, rodiče, a co je nejhorší: děti. Ředitelka dostává anonymní výhružné telefonáty, škole je vyhrožováno umístěním bomby, před místními obchody se organizují podpisové akce, ve kterých stále titíž rodiče projevují (stejně jako místní rada) obavy z neblahého vlivu většího počtu hodin výtvarné a hudební výchovy na kvalitu výuky a podobné, ničím nepodložené výmysly. Pedagogický sbor je rozdělen na nepřátelské tábory, atmosféra houstne - řada učitelů raději odchází.
Odcházejí zejména odborníci na alternativní program, který zde ředitelka zavedla, výtvarníci, učitelé cizích jazyků. Spolu s ředitelkou mizí i specifická tvář školy, kterou jí dala. Změny probíhají i na obecním úřadě v Petrovicích. Místní rada provedla pokus zrušit školskou a kulturní komisi, kterou zvolilo zastupitelstvo a která podporovala snahu ředitelky o získání právní subjektivity školy i alternativní program.
Rada jmenovala výchovně vzdělávací komisi, jako svůj poradní orgán. Předsedou komise je místostarosta pan Semecký, členy jsou i J. Žufan a Petr Dušan, do roku 1989 příslušník StB (4. oddělení: Ideově diverzní centrály).
D. Petr kandidoval v komunálních volbách za KSČM jako nezávislý a kromě do funkce ve výchovně vzdělávací komisi ho místní rada jmenovala v té době i do domovní správy, kde je jedním ze čtyř zástupců petrovických občanů.
V Petrovicích je - jak je vidět - vkládána velká důvěra v bývalé příslušníky StB a lidi, kteří s ní spolupracovali. Zřejmě místní radní soudí, že právě oni jsou povoláni dohlížet na výchovu mládeže a hlídat pravicově odchýlené kantory, aby nám náhodou nenakazili mládež nezávislým myšlením a nevychovali je ve svobodné občany demokratického státu, kteří budou schopni samostatně rozhodovat o sobě i věcech obecných - včetně těch obecních !
Pavla Grünthalová