--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Historie oporou
Zdroj: NN Ročník........: 0003/015 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 02.07.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

O Českém deníku, pravidelně v pátek jsou zveřejňovány názory pana premiéra. Tak dne 2. července 1993 osvětluje v historických souvislostech svoji červnovou návštěvu v Polsku.

Pan premiér čtenářům připomíná polské Hniezdno, místo posledního odpočinku svatého Vojtěcha. Jako představitel českého státu však nebyl pan premiér ve Hniezdně první, o mnoho let jej předběhl kníže Břetislav. Z jeho návštěvy však Poláci patrně neměli takovou radost, jako z návštěvy našeho současného premiéra. Kníže si, narozdíl od něho, přivezl z Polska ostatky svatého Vojtěcha a narozdíl od pana premiéra, knížete Břetislava, nezvali a on na jejich pozvání ani nečekal.

Pak pan premiér nemohl na důkaz svých představ o sounáležitosti Poláků a Čechů uvést nějaká historicky starší fakta, než hitlerovskou agresi a imperiální snahy sovětského Ruska. Ani zde se mu však příklad příliš nepovedl. Zatímco se Poláci na hitlerovské agresi vůči Československu podíleli a proti této agresi se vojensky bránili, nelze v té pohnuté době na naší straně nalézt něco, co by jen vzdáleně připomínalo tragédii polskou, až na to, že i Polsko nakonec hitlerovské agresi neodolalo.

Stejně pokulhává premiérovo porovnání roku 1968 u nás s přelomem let sedmdesátých a osmdesátých v Polsku. Tam se skutečně nepodařil bolševikům vývoj věcí zvrátit, jak se tomu stalo v šedesátémosmém u nás. Avšak hovořit o podobnosti myšlenek našich osmašedesátníků s myšlenkami představitelů Solidarity je scestné. Již pro osoby, které je představovaly.

Zatímco u nás šlo o vnitrostranický boj mezi frakcemi v KSČ, které měly ve společnosti různě širokou podporu, v Polsku se Solidarira konstituovala mimo oficiální vedení státu a mimo bolševickou stranu.

Chvályhodnou je však premiérova snaha o nalezení společných zájmů a o nalezení řešení společných problémů Polska a České republiky. Stavět však takovouto spolupráci mezi dvěma státy na historii, navíc způsobem pochybeným, skutečné spolupráci neprospěje. Té prospěje nejvíce hledání současných společných zájmů bez laciných reminiscencí na události, které jsou dávno zaváty časem minulým. Tyto společné zájmy mohou být základem spolupráce, kterou již pro ně samotné, budou-li skutečně společnými, v budoucnu nezavane čas zapomněním.

V Praze dne 2. července 1993

pro NN Vladimír Kolář