--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Pouhá bouře ve sklenici vody
Zdroj: NN Ročník........: 0003/015 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

V rozpravě Poslanecké sněmovny při hodnocení navržených kanditátů prezidentem Václavem Havlem do funkcí ústavních soudců rozvířil vcelku poklidnou hladinu svým vystoupením předseda strany Zelených dr. Jaroslav Vlček. S odvoláním se na osobní zkušenosti učiněné v roce 1984 vznesl pochybnost o morální a občanské způsobilosti navrženého kandidáta JUDr. Cepla (ODA), opírající se o podezření ze spolupráce s StB. Ze zprávy ministra vnitra Jana Rumla přednesené Poslanecké sněmovně vyplynulo, že JUDr. Cepl s StB nikdy nespolupracoval. Bezprostředně na to v odpovědi na dotaz deníku Telegraf sněmovnou schválený ústavní soudce potvrdil úzké styky s dr. Masopustem (evidován jako spolupracovník StB v kategorii agent), členem KSČ-KSČM-Levý blok, kterého označil za "věřícího katolíka" majícího členství v KSČ jako součást kvalifikace (!!!). Nepopřel ani enormní zájem o Vlčkova příbuzného v inkriminované situaci a době, jenž zdůvodnil slovy "ten německý soudce mě zajímal, protože mluvil anglicky". Předseda strany Zelených je znám tím, že si nevymýšlí. Navíc vystoupil s pochybnostmi v případě, v němž vzhledem k "lustračnímu zákonu" (zmírněnému vyloučením kategorie KTS) musel prověření navržených osob předpokládat, neboť i osoba prezidenta republiky je povinna zachovávat platné zákony. Žádosti o rozhovor dr. Vlček vyhověl a zodpověděl položené otázky.

JUDr. Vojtěch Cepl Vaše vystoupení po přednesené zprávě ministra vnitra označil "za vnitrácké manýry" šokován, "že tři roky po těch změnách toto ještě máme v parlamentu". Podle Rudého práva "zvažuje na Vás podat žalobu." Pro Telegraf řekl: "Jedná se o křivé obvinění, pomluvu a pokus manipulovat demokratické procesy." Sledoval jste tyto cíle jako občan, poslanec a předseda strany Zelených?

Zkušenost, kterou jsem v roce 1984 s dr. Ceplem a dr. Masopustem učinil, jsem již tehdy nepovažoval za tajnou a sdělil jsem ji všem svým přátelům a známým, které jsem v té době měl. Jsou mými přáteli dodnes jako například Josef Vavroušek, Pavlasák, Petr Mišoň a další. Ve sněmovně jsem neřekl nic nového, nic, co bych si vymyslel. Funkce ústavního soudce je velmi vlivná. Brzy se o tom přesvědčíme. Zastávám ten názor, že do ní patří stejně jako do všech zákonodárných, mocenských a správních orgánů jen lidé morálně pevní, nezkompromitovaní, nevydíratelní a intelektuálně vyspělí. Kdo takový není, ať podniká. Podle zákona. Rozhodně jsem proti tomu, aby se třeba ti příslušníci SNB či StB, kteří "běhali" s Jiřím Hájkem každé ráno, nyní dostali do funkcí policejních ředitelů, nebo jiných s rozhodovacími pravomocemi. Zrovna tak jsem nechtěl, aby se z dr. Cepla stal ústavní soudce. Neboť to, co se dělo na chatě Krakonoš ve dnech 10. až 14. července 1984 v Horní Malé Úpě, bylo až neprofesionálním aktem vůči nám ze strany dr. Masopusta a dr. Cepla. Můj otec to tehdy nevydržel a řekl jim do očí, kdo jsou. Řekl: "Vy estébáci ..." Dr. Cepl to pro Telegraf označil "za pocit jakéhosi odtlačování." Nic nezakrývali. Otevřeně nám řekli: "Nás zajímá, jaký máte kontakt se svým švagrem, co dělá soudce v západním Německu." Byli jsme po celou dobu nepokrytě sledováni. I v lese na malé straně. Přesto bych kauzu Cepl neotevíral. V novinách jsem si však přečetl, že je panem prezidentem nominován na ústavního soudce ... Byl jsem proti tomu. Snažil jsem se postupovat korektně. On si mě nepamatoval. Vše jsem mu připomenul před místopředsedou vlády dr. Kalvodou. Ten v podstatě mlčel a dr. Cepl říkal nepravdy. Přitom jedním dechem tvrdil, že si událost pamatuje.

Vyvrací Vaši zkušenost a Váš pohled na dr. Cepla vystoupení pana ministra Rumla ve sněmovně na základě návrhu poslance Kužílka (ODA)?

Po přečtení navržených jmen kandidátů na ústavní soudce jsem bezprostředně požádal ministra Rumla o setkání. Domluvili jsme se, že záležitost JUDr. Cepla projednáme 4. července na velvyslanectví USA, které u příležitosti státního svátku pořádalo banket. Tam jsem ho požádal o to, aby věci věnoval pozornost a informoval mě. Pan Ruml slíbil pomoc s tím, že odpoví ještě před zasedáním sněmovny. Den před projednáváním otázky ústavních soudců sdělil, že nic nemá. Odpověděl jsem, že v tomto případě musím se záležitostí veřejně vystoupit a informovat poslance. Jméno jsem nechtěl sdělit. Chtěl jsem pozdržet schvalovací akt, než se věc dořeší. Slíbil, že úkol urychleně někomu zadá. Svazek JUDr. Cepla našli. Byl po mém vystoupení ministrem čten ve sněmovně. Před zasedáním poslanců jsem se s ministrem Rumlem telefonicky spojil. Řekl mi, že poslední záznam pochází z roku 1976. Mě zajímala osmdesátá léta, konkrétně rok 1984, kdy jsem s dr. Ceplem a dr. Masopustem přišel do styku. Pan ministr odpověděl, že na tuto dobu v případě dr. Cepla nejsou žádné doklady. Jde o velmi nepříjemnou kauzu. Chci, aby si lidé uvědomili, že StB byly umožněny rozsáhlé skartace-zničení mnoha dokumentů a podkladů. Případ dr. Cepla ovlivnila náhoda. Fakt, že je v českém parlamentu a stal se ústavním soudcem, na druhé straně otevírá možnost rozkličkovat cesty, "jak se dokumenty ztrácely". Nejen v tomto případě. Jestli mi dobře rozumíte ... Můžete odpovědět poslanci Fejfarovi z ODS, který řekl: "V jistých zasvěcených kruzích je veřejným tajemstvím, že u pana Vlčka existují určité pochyby o tom, jestli náhodou nepracoval, nebo dokonce ještě nepracuje pro jistou zahraniční bohulibou instituci, kterou nepojmenuji." "Ohleduplnost" pana Fejfara doprovázejí fámy tvrdící, že jste oním mužem v pozadí, který řidil operaci Ralsko-Mladá tak, aby se tento strategický prostor ocitl v rukou skupiny Vacek-Zbytek. Je pravdivý názor důstojníků Svobodné legie, podle něhož uvedená skupina prostor získala skrze kancelář vrchního velitele a podpis tehdejšího ministra financí? Obvinění pana Fejfara jsem rozhodně odmítl v rozhovoru s redaktory Telegrafu. Mohu ještě dodat, že pokud měl pan poslanec na mysli zpravodajskou službu Šangri-La, pak s ním souhlasím a prohlašuji se za jejího rezidenta.

Co se týče prostoru Ralsko-Mladá, mohu říci, že jsem šťasten, že v důstojnících Svobodné legie máme inteligentní a bystré jádro naší armády. Naplňuje mě to radostí a nadějí.

Poslanec Ivan Mašek (ODA) Vás obvinil, že jste jako šéf úřadu ČR vytvořil na této instituci "eldorádo" pro agenty StB nejrůznějších kategorií a kalibrů. Co Vy na to?

Výroky pánů poslanců Fejfara, Maška a dalších jsou účelové. Šéf úřadu vlády lustrace neprovádí. Je podřízen premiérovi a jím řízen. Kdo říká A, by měl říci i B. Občanství a zodpovědnost vůči voličům je víc než pouhé stranictví.

Pane poslanče, děkuji Vám za rozhovor poskytnutý Necenzurovaným novinám.

Pavel Blažek