--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Bartoš Vladimír
Název: Jak je to s civilními bezpečnostními službami II.
Zdroj: NN Ročník........: 0003/016 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Dovolím si navázat na článek Jitky Studničné - "Ještě k soukromým bezpečnostním službám", protože v podstatě potvrzuje avizovaný stav.
Určitá nepřesnost o firmách zakládajících Českou komoru vyplývá ze změn, které konají některé firmy. Pro čtenáře není podstatné, zda se jedná o jakousi "asociaci, cech či sdružení" atd.. To, co jmenovaný článek potvrzuje, je zájem na zneužití komory pro své nekalé cíle, což je velmi přesně definováno větou: "... že cech se jménem Komora... si chce takto zákonně zajistit rozhodující postavení ve nad všemi bezpečnostními firmami či cechy"! Navíc slovo zákonně zde pozbývá smyslu a má za úkol zakrýt zájem na možné zneužití možné existence komor. Pan Oldřich Dajbych jistě věděl, o čem mluví, když uvedl, že Komora má lepší kontakty na ministerstvu, než cech se jménem Sdružení.
Záměry Komory lze konkrétně doložit ukázkou z části Návrhu zásad o soukromých bezpečnostních službách, který měl umožnit získat moc "zákonnou" cestou také některým firmám, které mají ve svých řadách především bývalé estébáky, politruky ČSLA, funkcionáře a členy KSČ a podobnou verbež bez morálních zábran. Pro rychlou orientaci čtenářů - tento návrh byl zpracován do tzv. Zásad. Zásada č. 33 mimo jiné říká, že členství v Komoře je povinné! Zásady č. 19 a 34 říkají, že Komora bude také rozhodovat o tom, kdo bude uznán z její minulosti za odborně způsobilého. V zásadě č. 5 se uvádí, že odborně způsobilá osoba k provozování detektivního podniku je pouze ta, která má vysokoškolské vzdělání získané magisterským studiem v oboru právo - snad asi proto, že estébáci, pokud absolvovali vysokou školu SNB, obdrželi titul JUDr. Nedostatek vzdělání lze nabýt opět zkouškou před Komorou. Takže výjimky povoleny a vše zahaleno do zákona, který bude "objektivní" a pověří Komoru, jak se můžeme dočíst, dokonce k "plnění některých úkolů ve veřejném zájmu". A aby se to nepletlo, vše za peníze firem při dodržování profesionální etiky. Dobře vymyšleno, že?
Proto je nutné znovu říci - pořádek v oboru ano, poctivý zákon ano, objektivní posouzení činnosti firem odpovědnými orgány státní správy (předvším MV) ano, ale na zneužití zákona k prosazení svých zájmů. Je proto nezbytné, aby se odpověfné vrcholové státní instituce zamyslely nad tím, zda se nejedná také o jev hromadný, vyplývající z institucí bývalé KSČ, které jsou již dostatečně známy včetně svých cílů. Dosud jim jejich záměr nevyšel - Hospodářská komise zřízená zákonem není povinná a to je povzbuzující.
Vladimír BARTOŠ