--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Blažek Pavel
Název: Téma pravdy a svědomí nebo politické odvahy a odpovědnosti?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/018 Str.: 018
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Mezinárodní politologický ústav v Brně vydal studii "Tříletí presidenta Václava Havla". Jejím autorem je Rostislav Gargulák. V současnosti studuje politologii na Moravian Colege v americkém Bethlemu. Základním tématem studie je analýza politiky Václava Havla s přihlédnutím k historickému kontextu výkonu presidentského úřadu. Za bezprostřední podnět k jejímu napsání autor uvádí Havlův projev, přednesený loňského října na půdě francouzské Akademie humanitních a politických věd.

Mezi realitou a mýtem

Mladý politolog vymezuje dějinnou roli Václava Havla ve vytvoření struktury, která popřela legitimitu komunistické vlády, převzala funkci paralelní vlády, aby vytvořením stavu dvojvládí donutila komunistickou vládu k jednání, stále větším ústupkům, až ji nakonec zcela nahradila. Bez uvedené struktury by podle autora demonstrace vyzněly naprázdno jako v Číně. Paralela s Čínou a nikoliv evropskými zeměmi bývalého sovětského bloku ukazuje první velkou slabinu jeho konstrukce. Završuje ji mýtizací osobnosti Václava Havla až v byzantsky hagiografickém stylu tvrzením, že "Václav Havel představoval zosobnění ideálu národní tradice" v linii sv. Cyrila, sv. Metoděje, sv. Václava a dalších světců (pravděpodobně sv. Vojtěcha) se skokem k Janu Husovi a Janu Palachovi. Václav Havel se měl v listopadu 1989 údajně neznámý pro většinu občanů vynořit jako světecký nositel vytrvalosti a oddanosti pravdě, nezištně obětující vlastní já ve prospěch ideálu, humanitně smýšlející a velkorysý k bývalým nepřátelům. A tak chvalozpěvem autor proměňuje politologii jako vědu v bájesloví.

Jiný mýtus, torza reality a mlčení aktérů Proti listopadovému sametovému mýtu se jako první postavil Miroslav Dolejší svojí Analýzou bez podání věcných důkazů a skrze prizma siónských protokolů "židozednářského spiknutí" a "židozednářské touhy po světovládě". V dané konstrukci utonuly věcné postřehy, které autor získal jako poradce ministra vnitra JUDr. Sachera, s nímž je spjat dodnes tajuplný Z-fond. Proti mýtickým konstrukcím a pivním dohadům lze postavit jedině dokumenty a fakta. Pečlivě utajovaná a přesto dostupná alespoň v dílčích částech.

V archivním fondu bývalého obvodního národního výboru v Praze 2, odbor vnitřních věcí, se ještě před třemi lety nalézalo "Oznámení" s datem 14. 11. 1989, signované Václavem Havlem, Milanem Kňažkem, Jiřím Křižanem, Sašem Vondrou a Bárou Štěpánovou. Dokument má tento text: "Oznamujeme vám, že v neděli 10. 12. 1989, v Den lidských práv, uspořádáme v době od 14 do 16 hodin na Palackého náměstí v Praze 2 veřejné setkání signatářů petice Několik vět. Palackého náměstí jsme zvolili proto, že jde o prostor, který je mimo památkovou rezervaci a kde toto setkání nenaruší ani veřejnou dopravu či pořádek, ani městskou zeleň, ani obchodní obrat. Své setkání chceme uspořádat na dlážděném prostranství před sochou Palackého. Naše pořadatelská služba zajistí volný přístup do stanice metra, i to, aby nebyla přerušena tramvajová doprava. Zajistíme rovněž zdravotní a protipožární službu. Pokud jde o program, počítáme se čtyřmi nebo pěti kratšími proslovy, týkajícími se lidských práv a požadavků obsažených v petici Několik vět, a dále s pozdravnými projevy některých předních umělců. Spořádaný průběh a zakončení (nejpozději v 16 hodin) zajistí naše pořadatelská služba, jejíž práci jsme připraveni s vámi konzultovat v případě, že to budete považovat za nutné."

Listopadový plán

Citovaný dokument vychází z plánu, pracovně nazvaného harmonogram:

Harmonogram:

13. a 14. 11. - konzultace: Battěk, Mandler, Kňažko (Křižan), Petrová, Hájek (Vondra), Štěpánová, Rejžek (Hanzel) - jde o MUDr. Jaroslava Hanzela, který v "Žádosti generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ" s datem 14. února 1989 a poznámkou "Co: nejvyšším orgánům SSSR" mimo jiné píše:" ... nezávislé probíhající recenze na vydávání díla J. Foglara" (evidován jako agent StB s krycím jménem "Šípek" - poznámka autora) "v Sovětském svazu vzniklé na můj popud přes nejvyššího činitele SSSR s. M. S. Gorbačova ...?" - poznámka autora.

14. 11. (původní datum 13 bylo opraveno propisovačkou - poznámka autora) - ráno odeslat doporučeně nebo předat do podatelny oznámení ONV, zároveň dát do výroby dokument pro veřejnost - Joska (jméno je dopsáno rukou, pravděpodobně jde o Josku Skalníka, který je evidován jako agent StB - poznámka autora). 17. 11. (původní datum 20. je přepsáno propisovačkou - poznámka autora) - ráno vydat oba texty Reuterům, AFP, ČTK, AP, VIA, NBC atd. - do strojopisu jsou propisovačkou vepsána slova Křižan, Hanzel, MF - Křižan, MOST - poznámka autora.

Měl by začít fungovat štáb ve složení: Křižan, Vondra, Havel, Štěpánová, Hanzel, Rejžek, Kantor (původní slovo Chadima je přeškrtnuto propisovačkou - poznámka autora), Skalník, Holata (původně slovo Holama - ama je přeškrtnuto - poznámka autora), Penc, Váchová, Lamper.

21. 11. v 13 hod. - schůze štábu (vepsáno propisovačkou - poznámka autora).

Úkoly štábu: projevy (Havel, Vondra) kulturní program (Hanzel, Rejžek)

reprodukční technika (Kantor) - původní slovo Chadima je škrtnuto - poznámka autora

pořadatelská služba (Štěpánová, Penc, Váchová) propagace apod. (Skalník a Holata)

Předpokládaný program:

Konferenciérem by byl Rejžek, který by představoval a uváděl jednotlivé řečníky a vystupující, průběžně zval k mikrofonu některé písemné známé osobnosti.

Krátký zahajovací proslov (Křižan) projevy: NMS, HOS

písnička - jiné vystoupení - písnička projevy: Obroda, DI

písnička - jiné vystoupení - písnička projevy: dělník, CH 77 (Vondra)

písnička - jiné vystoupení - písnička krátký závěrečný proslov (Havel)

společný zpěv

požádat o účast: C + K vokal, Suchý, Dědeček, Burian, Hoffmann, Kňažko, Kemr, Merta, Nohavica (evidován jako spolupracovník StB - poznámka autora) atd apod. (zde jsou připsána propisovačkou slova: rodina Váňova, Kubišky, Marta K. 475 81, Vůčkova 24 - poznámka autora).

Dokument pro veřejnost signovali Václav Havel, Milan Kňažko, Jiří Křižan, Saša Vondra, Bára Štěpánová. Úkol k datu 14. 11. podle harmonogramu byl splněn. Harvardensium má tento text: "Milí spoluobčané,

v letošní Den lidských práv, t. j. v neděli 10. 12. 1989, pořádáme od 14 do 16 hodin na Palackého náměstí v Praze 2 veřejné setkání signatářů petice Několik vět. Toto setkání svoláváme po konzultacích s nezávislými iniciativami a dalšími signatáři Několika vět, s nimiž jsme se shodli na jeho potřebě, a řádně jsme ho oznámili ONV v Praze 2. Jeho programem budou krátké proslovy zaměřené na problematiku lidských práv a na požadavky petice Několik vět a vystoupení známých umělců. Naše setkání je otevřené každému. Těšíme se na vaši účast."

V roce 1989 měly svůj "listopadový plán" také skupiny v ÚV KSČ a jeho aparátu. Připravovaly se ke svržení Jakešova normalizačního vedení na zasedání ÚV KSČ dne 24. 11. 1989. Do rozehraných her vstoupil MěV SSM, VŠV SSM a další vysokoškolské skupiny organizací povolené pamětní tryzny k výročí 17. listopadu, Dne studentů. Dodnes se neví, kdo začal vést účastníky shromáždění do středu Prahy, kdo Zifčákovi-Růžičkovi přidělil roli "ležící postavy" na Národní třídě a kdo měl zájem na jeho vyzrazení, kdo instruoval Dražskou ... Masakr na Národní třídě se od brutálního bití za "Palachova týdne" 1989 lišil v tom, že zde byli lidé sevřeni v připraveném prostoru bez možnosti úniku a hnáni "uličkami". Precedens, výhodný i pro protijakešovské skupiny v ÚV KSČ, byl vytvořen. Vše by pokusu či snu o "nové Pražské jaro" nahrávalo až na to, že byli dne 17. listopadu biti studenti - děti, skrze něž z rodičů komunistický režim dělal rukojmí. Tímto aktem se okupační komunistický režim identifikoval s nacistickým okupačním režimem. Pod vlivem poplašné zprávy o smrti studenta Šmída v českých duších zaznělo "BASTA!" V pondělí 20. listopadu 1989 v centru Prahy demonstrovalo asi 300 tisíc lidí. Hlavním řečníkem u sousoší světců byl Vasil Mohorita. Miloš Jakeš jako kůl v plotě sledoval valící se lidskou řeku na Mánesův most za záclonami ÚV SČSP na vltavském nábřeží.

Pokračování

Pavel Blažek