--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Veselá Jana
Název: Kdo je kdo
Zdroj: NN Ročník........: 0003/018 Str.: 002
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.08.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Kdo je kdo se dá hodnotit různými měřítky. Zkusme se na některé osoby z politiky známých jmen podívat pod úhlem jejich dnešního pohledu na události r. l968. Citáty nechávám bez komentáře, vážený čtenář si názor udělá sám.
Václav Havel: ... Není proto divu, že prostor rozšiřující se svobody, k němuž vedla politika tzv. polednového vedení, začala naše společnost velmi rychle vyplňovat. A to začasté s energií a důsledností, které byly pro státní vedení překvapivé a mnohdy i nepříliš vítané. Noviny začaly psát pravdu, lidé se začali sdružovat v nezávislých organizacích a spolcích, začalo se probouzet a rozvíjet svobodné občanství i svobodné politické myšlení. (ČTV l, 20. 8. 93)
Rudolf Battěk: ... Oni nás samozřejmě tehdejší vedoucí komunisté nebrali příliš vážně. Dá se říct, zdůvodněně, protože jsme nebyli politickou silou v pravém slova smyslu. Já připomínám jenom tu kuriozní situaci, když tam byl ještě František Kriegel na jednání v Národní frontě a když nám pak po určitém jednání řekl, nás tam bylo několik představitelů KAN: "No, kluci, snad si nemyslíte, že to převezmete do svých rukou?!" To jsme si rozhodně nemysleli. (ČTV 2, 20. 8. 93)
Václav Klaus: ...Bylo by nespravedlivé nepřiznat, že reformnímu křídlu KSČ v roce l968 skutečně šlo o zvýšení demokracie, o zlidštění komunistického systému, nicméně nešlo jim o systémovou změnu. Jejich počínání bylo proto nereálné a neúspěšné a za sebe samého mohu říci, že jsem to tvrdil již v této době. (ČD, 20. 8. 93)
Zdeněk Mlynář: ... Proč my jsme volili tu možnost podepsat (Moskevské protokoly)? Já za sebe, pokud to mohu říci, v představě, že tím lze ještě získat jakési možnosti pokračovat v něčem, čemu se říkalo kadarizace atd. Tedy neměl jsem tu představu, že se tím už vůbec nic nezachraňuje, tímto podpisem. Ukázalo se to nakonec chybné. V podstatě po tom podpisu zvítězila totální kapitulace... (ČTV 2, 20. 8. 93)
Petr Pithart: ... Musím říci, že já jsem naprosto žádnou naději neviděl. Věděl jsem, že se můj život zásadně změnil, že dostal jakýsi nový tonus. Jedno jsem věděl určitě. Byl jsem srozuměn s tím, že budu dlouho, možná provždy proti tomu, co se stalo, proti tomu zlu, bojovat. Že ale nejdřív musím lépe pochopit, co se stalo, jak se to zlo jemnuje. Výsledkem toho přemýšlení je ta příkrá kniha, kritická k Pražskému jaru, kterou jsem psal na jaře a v létě 77. roku. (ČTV 2, 2l. 8. 93)
vybrala Jana VESELÁ