--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Slezáček Josef
Název: Postkomunistická mafie na vysokých školách?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/018 Str.: 005
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Téměř čtyři roky po zrušení článku 4 Ústavy se zdá být všechno při starém. Zdá se? Nemohu se zbavit dojmu, že, alespoň ve školství se nic podstatného nezměnilo. Velice rád bych napsal něco o škole, nebo školském zařízení, kde vládne demokracie, odbornost, věda zvaná pedagogika, prioritní zájem o žáka, studenta. Zatím jsem neslyšel, bohužel, o zařízení, kde má pedagog potřebný klid na náročnou práci, o zařízení, kde se vlivem působení vedení zvyšuje kvalita vyučujících a tím i absolventů. Podobných "případů", jako jsou ty následující, mám však plný stůl.

Rudolf Růžička, spolupracovník při vydávání samizdatových hudebních nahrávek za totalitního režimu, mezinárodně uznávaný skladatel alternativní, nekonformní, komunisty násilně potlačované artificiální elektroakustické a computerové hudební tvorby, je vyhazován z místa pedagoga Janáčkovy akademie múzických umění, které nastoupil v rámci rehabilitací v roce 1990.

Hudební fakulta JAMU vedená děkanem Jiřím Skovajsou (byl členem zločinecké KSČ ještě v listopadu 1989), protiprávně vypsaným a podvodně organizovaným konkursem zbavila R. Růžičku možnosti vyučovat stejným způsobem, jako komunistická garnitura začátkem 70. let.

Postkomunistické vedení HF JAMU se dokonce postavilo proti odborům, které podporují soudní spor zaměstnance (R. Růžičky) proti zaměstnavateli (JAMU) o neplatnost konkursu, finanční náhradu a učitelské místo, na které má Rudolf Růžička nesporný nárok zásluhou zahraničních úspěchů, dlouholeté pedagogické činnosti a protikomunistického postoje v období totality i po revoluci v roce 1989.

"... v návaznosti na článek v Českém deníku, věnující pozornost katastrofální úrovni Katedry filozofie FFUK, obracím se na NN - jako na jediný list, který je schopen a ochoten psát o komunistických zločinech otevřeně - s informací, která jen dokresluje průběh "sametové" "revoluce" (!?) na této vysoké škole (a přirozeně nejen tam). Ještě tři roky po listopadu 1989 působí na Katedře orientalistiky soudruh doc. PhDr. Eduard Gombár, CSc. (!!!), který za svou závratnou kariéru vděčí nezměrné mládežnické a posléze stranické horlivosti, jíž ještě za dob jeho studií padlo v roce 1975 za oběť pět studentů FFUK, vyloučených z politických důvodů ze školy. Tento lidský chameleón neváhal po listopadu 1989 odložit stranickou legitimaci a s nestoudností sobě vlastní usilovat o místo na FMZV, oháněje se morální a politickou bezúhonností (!!). Když neuspěl, vrátil se na FFUK, kde pod ochranou slabošského vedoucího katedry prof. R. Veselého dál přednáší (!!). Samozřejmě, že nyní již v novém duchu. Vzhledem k tomu, že podobných případů jsou díky havlovskému sametu po celé republice tisíce, obávám se, že i tento - jakkoli naléhavý a varující - zůstane odpovědnými místy nepovšimnut. Přesto bych na ně chtěl Vaším prostřednictvím apelovat. Domnívám se, že jeden Zeman (krycí jméno jednoho z agentů StB z řad vyučujících) na výše uvedené katedře stačí !!!"

V listopadu 1989 padla vláda KSČ, v srpnu 1993 si soudruzi upevňují a vylepšují pozice, o které nikdy nepřišli. Před listopadem nelidské organizace, jako KSČ, StB, KGB ničily tuto společnost vytvářením "potřebných" zákonů, které, v případě potřeby, jednoduše porušovaly. Dnešní soudruzi zákony a právní normy prostě ignorují. Kdo jim v tom může zabránit? Justice? Policie? Parlament? Vláda? Proč ...?!

NN-text 013/9.8.1993...............................Josef SLEZÁČEK