--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Zbytková trest pana Blahníka
Zdroj: NN Ročník........: 0003/020 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 29.06.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
U městského soudu v Praze je projednáván v řízení o rehabilitaci případ pana Blahníka. Byl rehabilitován již jednou, avšak byl mu uložen zbytkový trest za ten jeho čin, který kdysi spáchal současně s činem podléhajícím rehabilitaci.
V řízení, které se vede nyní, má být zhodnoceno, zda čin, za nějž mu byl v rehabilitačním řízení zbytkový trest uložen, souvisí s činem rehabilitaci podléhajícím nebo zda tento čin spáchal pan Blahník na obranu svého života nebo svobody tehdy, když se dopouštěl činu, za nějž rehabilitován byl.
Zdánlivě nic divného. Litera zákona je naplňována. Co však zdravý rozum? Pan Blahník by totiž v padesátých letech odsouzen k trestu smrti, a to, jak za čin nyní rehabilitaci přímo podléhající, tak i za jednání, jehož se současně s tímto činem dopustil. Přesto, že již nežije, měl by si odpykat zbytkový trest odnětí svobody v trvání pěti let.
Trestní právo procesní zná institut zastavení trestního řízení z důvodů smrti obžalovaného. Zákon o soudních rehabilitacích však tento institut nezná. Údajně z důvodů možnosti uplatnění nároků pozůstalých. To však nemohlo být na překážku uplatnění zdravého rozumu při zajištění nároků pozůstalých. Pokud byl autory zákona o soudních rehabilitacích opuštěn princip, podle nějž se trestní řízení v případě smrti obžalovaného zastavuje, pak byl jimi opuštěn i zdravý rozum. Lépe řečeno, zdravý rozum opustil je. Výsledným efektem uložení zbytkového trestu odnětí svobody osobě, která již dávno nežije, je znevážení soudních rehabilitací, jejich zesměšnění. Toho se může ve světle tragédií, které jsou předmětem soudních rehabilitací, dopustit jen hlupák nebo cynik. V Praze dne 29. června 1993
pro NN JUDr. Vladimír Kolář