--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Dratnal Milan
Název: Zpravodaj KAN
Zdroj: NN Ročník........: 0003/020 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 21.08.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

dovolte, abych vás nejdříve pozdravil jménem Klubu angažovaných nestraníků. Sešli jste se tady proto, abyste založili Hnutí Čechů a Slováků okradených komunistickým režimem. KAN tuto iniciativu vítá a připojuje se k ní. Většina z vás ví, že to byl právě KAN, který spolu s Konfederací politických vězňů první vystoupil s požadavkem na uznání třetího odboje a na uznání všech práv občanů, tehdy ještě Československé republiky, žijících v zahraničí. Tedy nejen práva volebního, ale i práv majetkových. Jak jsme uspěli, víte sami, ale nevzdáváme se.

Chtěl bych teď obrátit pozornost k zákonu, o který jsme bojovali tři a půl roku. Jedná se o Zákon o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu, který nabyl platnosti 1. srpna. Je pravda, že zákon, tak jako většina zákonů přijatých po listopadu 1989, není dokonalý. Tato nedokonalost spočívá například v promlčecí době, která končí 29. prosince 1989 a z toho plyne promlčení trestných činů jako násilí proti jednotlivci, nebo skupině obyvatel, porušování domovní svobody, listovního tajemství a řadě dalších. V ş 6 se říká, že "soud na návrh zruší, či zmírní trest, prokáže-li se během řízení, že jednání odsouzeného směřovalo k ochraně základních lidských práv a svobod ne zjevně nepřiměřenými prostředky". Proč "zmírní"? To budou opět zbytkové tresty? A dále: "Vláda je zmocněna, aby nařízením napravila některé křivdy spáchané na odpůrcích komunistického režimu". Proč zase "některé"? A kdo to bude posuzovat? Takoví soudci, jako je Alois Klár, který na Milo Komínka, politického vězně a emigranta, vydal ještě v říjnu 1991 zatykač? Podobných soudců na doživotí bylo přes protesty Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných jmenováno víc.

A ještě dále. Postiženým občanům vydá tento stát rehabilitační dluhopisy splatné do konce roku 1995. Když pominu, že tyto dluhopisy inflací ztrácejí hodnotu a že může dojít k tomu, že někteří lidé se proplacení dluhopisů ani nedožijí, kde bere proklamativně demokratický a spravedlivý stát peníze na statisícové odstupné pro zločince z StB, pro zrádcovské důstojníky a generály, když tvrdí, že na vyplacení odškodného politickým vězňům nemá?

Tento zákon nám ale, pokud jsme v právním státě, jednu možnost dal. Konstatuje, že KSČ byla z mnoha důvodů organizací zločinnou a zavrženíhodnou. Srovnejme nyní KSČ s KSČM. Co se změnilo? Název? Přidali si jen jedno slovo, a to možná jen proto, aby dělili tento stát na Čechy a Moravu. Symboly? Místo rudých hvězd rudé třešně a opět hvězda. Členská základna?

V této straně zůstalo jen ono jádro "lidí zvláštního ražení". Vedení? Jen si poslechněte soudruhy Ransdorfa, Grebeníčka nebo chytřejšího Mečla! Jejich argumentace je vedena obdobným způsobem jako Gottwaldova po válce. Staví se za dělníky, a přitom převážná část lidí zavřených v 50. letech byli dělníci. Staví se za rolníky, a přitom právě je nejvíce okradli při kolektivizaci vesnice. Jsou nepoučitelní a nezměnitelní. Jejich ideologie je postavena na třídním boji, tedy na násilí. A protože sám jejich zločinný vůdce Lenin řekl, že každé násilí je fašismus, pak komunismus je jen jiná forma fašismu.

Proto dnes, 21. srpna 1993, na základě Zákona č. 198 ze dne 9. července 1993 o protiprávnosti komunistického režimu požadujeme zákaz KSČM jako nástupnické organizace KSČ, tedy organizace zločinecké a zavrženíhodné !

Milan Dratnal