--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Polecha Jan
Název: Stanovisko Komise školství a vědy KAN k někt. akt. otázkám škol.
Zdroj: NN Ročník........: 0003/020 Str.: 032
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 06.09.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Stanovisko Komise školství a vědy KAN k některým aktuálním otázkám školství
Rodiče a škola
Primárním vychovatelem je rodič, škola má tudíž pomáhat rodičům (ne naopak). Ideální stav je spolupráce školy, rodičů a žáků. Vhodnou cestou je vznik rad škol doporučený pokynem ministra. Ale pravomoce rad škol musí být podstatně širší, existující školské rady (na úrovni školských úřadů) i navržené rady škol schvalují jen to, co bylo, nikoliv to, co bude. Proto navrhujeme, aby rada školy schvalovala též projekt rozvoje školy, strukturu školy, základní pravidla pro hodnocení dětí a informovanost rodičů, pravidla spolupráce rodiny a školy, způsob organizace speciálních akcí, řád školy, rozpočet školy a pořadí nákladnějších akcí.
Obecná škola
Komise školství a vědy KAN je názoru, že stav našeho školství je nevyhovující a jeho transformace je potřebná. Předložený projekt (vydaný MŠMT) však kromě pozitivních změn nesplňuje požadavky komise na transformaci prvního stupně základních škol. Jednou z výhrad je, že v současné době nemají ostatní projekty srovnatelnou podporu MŠMT, a tudíž si učitelé nemohou vybrat z alespoň dvou nových projektů. Též postrádáme návrh integrace zdravotně postižených dětí do běžných škol, což je humánní princip běžný v rozvinutých zemích a dokonce v celospolečenském pohledu ekonomicky výhodný.
Zdůrazňujeme, že naši základní výhradou je, že úkolem MŠMT je hlavně vytyčení základních principů školské politiky včetně podpory vytváření standartů vzdělání (v souhlasu s doporučením Úmluvy o právech dítěte) a nikoliv tvorba preferovaných a značně nedokonalých projektů.
Známkování
Podporujeme možnost (iniciovanou MŠMT) neznámkovat na 1. stupni vůbec a na druhém stupni neznámkovat výchovy (tělesnou, hudební...). Považujeme tuto možnost za minimální, neboť dítě by nemělo být ve škole stresováno špatnými známkami, pak dosahuje horších výsledků a získá navíc negativní vztah ke vzdělávání. KAN přeje všem učitelům, aby v každé situaci nalezli dostatek odvahy k pravdě.
dr. Jan POLECHA