--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Co vadí ODS,ODA,KDU-ČSL na P. Bretovi ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 027
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Další případ ignorování práva veřejnosti na informace.

Aféra kolem obsazení nejvyšší funkce na Generální prokuratuře neskončila. Generální prokurátor J.Šetina sice odstoupil, boj o vedení prokuratury však pokračuje.

Představitelé koalice, kromě KDS, se jako jeden muž postavili proti tomu, aby funkci prvního náměstka generálního prokurátora vykonával Pavel Bret, kterého odstupující generální prokurátor do této funkce jmenoval. Ve snaze nedopustit, aby prokuraturu, byť na krátkou dobu vedl P. Bret, byla ODS, ODA a KDU-ČSL zcela jednotná s představiteli a poslanci KSČ.

Tato podivuhodná shoda pravicových a komunistických poslanců, nebyla veřejnosti vysvětlena. Nikdo z představitelů zmíněných pravicových stran občanům nesdělil důvody, proč je jmenování P.Breta prvním náměstkem GP vyděsilo natolik, že premiér okamžitě svolal schůzku koalice na nejvyšší úrovni. Jak je známo, pan premiér schůzky koalice nemá nijak zvlášť v oblibě a rovněž často zdůvodňuje jejich odložení svým nadměrným časovým zaneprázdněním. Obecně je na příklad známo, že od jara žádá ODA, podporovaná i ostatními koaličními partnery schůzku koalice k otázce zahraniční politiky ČR, která je jistě potřebná. Dosud ke schůzce nedošlo, avšak když byl P.Bret odstupujícím generálním prokurátorem jmenován prvním námětkem (dosud zastával funkci druhého náměstka), šlo vše stranou a V. Klaus okamžitě svolal naléhavou schůzku předsedů koaličních stran.

Jaký byl důvod odporu tří ze čtyř koaličních partnerů proti tomu, aby P.Bret vykonával funkci do té doby, než bude prokuratura zrušena a nahrazena institucí nstátního zastupitelství (tedy po dobu cca do konce tohoto roku) jsme se nedozvěděli. Nezbývá nám tedy než se pokusit sami najít možné důvody tohoto jednání.

Jedním z důvodů, které se zdají být pravděpodobné je skutečnost, že do pravomoci generálního prokurátora - či jeho prvního náměstka - patří mimo jiné i schvalování žádostí ministerstva vnitra, policie a tajných služeb o použití t. zv. technických prostředků, tedy i odposlechu. Uvedené koaliční strany považovaly zřejmě za nežádoucí, aby právě P. Bret nejen rozhodoval o nových žádostech o odposlech, ale i to, aby mohl zjistit, kdo byl odposloucháván v minulosti. Z dobře informovaných kruhů pronikly informace, že důvodem by mohlo být i to, že sám byl jistou dobu odposloucháván. Nemístná není ani úvaha, že představitelé BIS a MV nemhli "strávit" možnost, že P.Bret, který byl v roce 1991 propuštěn z Federální bezpečnostní informační služby proto, že spolu s tehdejším náměskem FBIS J. Baštou navštívil presidenta, by měl právo rozhodovat o jejich žádostech o použití technických prostředků.

Tyto úvahy nejsou fantasmagorické, jak by se mohlo na první pohled zdát. Žádný důvod pro panickou reakci ODS,ODA a KDU-ČSL, která vznikla po zjištění výměny funkcí prvního a druhého náměstka GP, totiž nebyl sdělen. S urážkou hraničící výroky několika poslanců, že "mají pochybnost o profesionalitě P.Breta" a postraní šuškandu některých poslanců ODS, že P.Bret údajně není psychicky normální, nebudu raději vůbec komentovat.

Proč se proti jeho jmenování postavila KSČ je celkem pochopitelné. P. Bret je synem dlouholetého politického vězně, je nestraník a je znám svými vyhraněnými protikomunistickými postoji, úctou k právu a nesmlouvavým odhodláním se řídit pouze jím, bez ohledu na politické či jiné tlaky.

Nechce se mi věřit, že právě jmenování takovéhoto člověka do čela důležité právní instituce by vadilo nejen komunistům, ale i členům pravicové vládní koalice. Nemohu ovšem nepřipomenout, že větší části pravicových poslanců nevadilo zvednout ruku pro doživotní jmenování zkompromitovaných soudců, včetně těch, proti jejichž jmenování protestoval oficiálně Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

Doufám, že mezi těmi, kteří se zasloužili o to, že P. Bret nezískal podporu parlamentu se najde někdo, kdo si vzpomene na předvolební sliby o otevřeném informování veřejnosti, a řekne pravdu o této záležitosti. Budu ráda, když se mi dostane, jako občance tohoto státu vysvětlení. Jinak se těžko zbavím pocitu, že v této kause jde o neospravedlnitelné politikaření, ignorování práva veřejnosti na informace a znečitelňování politické scény, které se na příklad v Polsku tak hrubě nevyplatilo.

Pavla Grünthalová