--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Příčiny poklesu image ODS
Zdroj: NN Ročník........: 0003/021 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Po roce trvání sporu uvnitř oblastní rady ODS v Brně je na začátek října plánováno jednání, které má vzájemné rozpory konečně vyřešit.

Bývalého předsedu oblastní rady ODS v Brně ing. Pokorného jsme se v této souvislosti zeptali, které otázky jsou předmětem sporu a jaká témata by podle jeho názoru měla být na tomto jednání diskutována.

Pane inženýre, které otázky jsou předmětem sporu? V protikladu k dobře zvládnuté ekonomické transformaci dochází v poslední době k úpadku úrovně politiky ODS. ODS nezaujala jasná stanoviska k řadě problémů. Např. k restituci majetku emigrantů, k vyrovnání se s minulostí a k důslednému odškodnění politických vězňů a lidí pronásledovaných komunistickým režimem. V praktické činnosti ODS dochází k opisování metod bývalé státostrany.

Můžete to nějak konkretizovat?

Jistě. V posledním období se zvyšuje vliv bývalých komunistických a svazáckých struktur na politiku ODS. Se vzrůstem jejich vlivu souvisí i používání nedemokratických metod. Věrní, leč neúspěšní členové ODS jsou posunováni z jednoho postu na druhý. Např. bývalý ředitel ČTK Kopřiva, který svou práci zřejmě nezvládl, se stal poradcem prvního náměstka ministra obrany. Copak mu asi poradí?

Dochází také ke konzervaci nepříliš schopných ministrů na postech jen proto, aby jejich odvoláním neutrpěla image ODS, ač opak je pravdou. Kdyby totiž tito lidé byli odvoláni a bylo jasně řečeno, proč musí odejít, k věrohodnosti a prestiži ODS by to výrazně prospělo.

Můžete uvést, koho máte na mysli? Například ministra spravedlnosti. Ten navrhl na doživotní jmenování soudci a prokurátory řadu zkompromitovaných lidí, proti jejichž jmenování se postavil i Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.

Jiný příklad - Úřad předsednictva vlády řídil dlouho člověk, který byl pro značnou část členů ODS nepřijatelný pro své charakterové vlastnosti, intrikaření, velmi aktivní svazáckou činnost v minulosti a pochybné podnikatelské aktivity. Na funkci setrvával, ačkoliv výkonná rada opakovaně doporučila jeho odvolání. Dále je možno se zmínit o podivném způsobu odvolání ministra Loma, který připomínal špatné divadlo s chybějícím nápovědou.

Jaké jsou podle vašeho názoru příčiny chyb v personální politice ODS?

Příliš mnoho sluchu je dopřáváno těm členům strany, kteří servilně přitakávají vedení ODS, při každé příležitosti mu vyhlašují věrnost a podporu až za hrob. Propaguje se idea jakési falešné jednoty ODS, a odsuzují se ti členové, kteří se řídí vlastním rozumem a zkušenostmi a hlavně nemění své zásady a zůstávají věrni původním ideálům ODS.

Za chybu také považuji "změkčování" podmínek vstupu do ODS. V současnosti se může stát členem ODS třeba pan Jakeš, nebo bývalý náčelník StB.

To snad je trochu přehnaná obava, ne? Srovnejte si starou a novou přihlášku do ODS. Ve staré přihlášce byl dotaz, zda uchazeč o členství byl, či nebyl v KSČ, a dotaz, odkdy - dokdy. Dále musel uchazeč podepsat prohlášení tohoto znění: "Připojuji se k programovému prohlášení ODS (Cesta k prosperitě) a souhlasím se Stanovami ODS. Prohlašuji, že jsem nikdy nebyl členem ani spolupracovníkem StB, ani členem LM." V nové přihlášce tyto rubriky chybí a jsou nahrazeny tímto: "Členem jiné politické strany: Byl - nebyl. Prohlašuji, že souhlasím s platnými stanovami ODS."

Je k tomu třeba něco dodávat?

Uvedené skutečnosti a řadu dalších, například stav bezpečnosti, považuji za příčinu úbytku členů ODS a poklesu procenta příznivců ODS. To vše se samozřejmě odráží i na situaci v brněnské ODS, a to by mělo být řešeno na vzájemném setkání obou částí ODS v Brně. Blíží se volby a nevyřešení vnitřních problémů ODS by mohlo mít katastrofální důsledky. Opájení se tím, že stejně většina lidí bude volit ODS, protože vlastně není koho jiného volit, zavání samolibostí a podceňováním intelektu voličů.

Ptala se: Pavla Grünthalová