--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Sedlářová Iva
Název: Bolševik a bolševník
Zdroj: NN Ročník........: 0003/022 Str.: 007
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Bolševník je rostlina, které se na udržovaných zahradách nedaří. Každý dobrý hospodář ji vytrhne ihned i s kořeny. Je to, takříkajíc rostlina plevelná.

Bolševík je lidský tvor, kterému pud velí, že je vyvoleným řídit a vést. Proto se mu rovněž daří ve zpustlých a jinak zanedbaných hospodářstvích. Tam, kde je vše v pořádku, není třeba nic měnit a není nikoho, kdo by bolševíka v jeho snaze postavit se do čela změn podpořil. Mezi bolševníkem a bolševíkem tedy zas tak velkého rozdílu není. Necháš-li na zahradě jednu rostlinu bez povšimnutí, za chvíli máš zahradu zaplevelenu, a zbavit se jich dá ohromnou práci.

Že to s naším pohraničím není tak docela v pořádku, je snad každému jasné. Že problém nebude jen v tendenčním řešení sudetoněmecké otázky, již každému tak jasné není. Henlein a jeho soukmenovci způsobil, že celé německé etnikum ať právně, či neprávně muselo pohraničí vysídlit. Teď jde však o něco jiného. O to, co jsme z tohoto pohraničí, prakticky nejkrásnějšího kousku naší země, udělali. Baštu socialismu, hráz nepřátelům vítězství pracujícího lidu. Jizerské hory, Krušné hory, Krkonoše hynou spolu se svými stromy. Severní Čechy jsou měsíční krajinou, kde dýchat znamená páchat sebevraždu. Krátery po plundrování uhelných ložisek - aby byla energie k poražení západu hospodářských krachem naší předimenzovanou výrobou čehokoliv. Osídlenci po roce 1948 mají většinou občanské průkazy shodné se stářím působení jejich rodu v Čechách. Šumava je ukázková rezervace komunismu. F. Neubauer se svými ani moc neskrývanými územními požadavky řešením není. Spíše hrozbou dalších pásem neklidu, nacionálních vášní a bojůvek.

Politickými změnami okolo r. 1989 Evropa vypadá, jako když jste odstavili mrazák a všechny mrazem konzervované problémy jsou čerstvě servírované a navíc konfliktně navazují na problémy současné.

Příkladem je srbsko-chorvátská situace, Ukrajina a Rusko, Tádžigistán atd.

U nás by lehce germánský nacionalismus (a já nemám jiné označení pro Landsmanchaft) mohl způsobit konflikt, srážku s komunisty pohraničí. A zase by to odnesli lidé nevinní, tak, jako v období po roce 1938 Češi a po roce 1945 Němci. Jeden příklad za všechny: RADA ČESKÉHO POHRANIČÍ A JEJÍ ZPRAVODAJ, ČESKOMORAVSKÝ HRANIČÁŘ. Již v názvu, jak poukazuje náš dopisovatel, je obsažena otázka, proč je českému pohraničí určen Zpravodaj českomoravský. Jisté je, že jde o pozoruhodný plátek dotovaný zřejmě z petičních akcí na pomoc Levému bloku ve smyslu výzvy J. Svobody na 13. zasedání ÚV KSČM. Klub českého pohraničí (KČP) se neskrývá svým napojením na LB. Jejich "plátek", Českomoravský hraničář je ozdoben příkladně v č. 7 na str. 9 Kainarovou básní. Stalinovi řeči, kterými se jistě redaktoři tohoto tisku cítí, na 8. str. č. 7 uveřejňují zprávu gen. M. Kopřivy o hnutí odporu proti NATO. Soudruh generál nejenže neuznává rozbití Československa, ale dokonce protistátní převrat v listopadu 1989. Pro nápravu těchto skutečností má soudruh generál připraveno 1 200 aktivistů v celé infrastruktuře společnosti, členěných do tří sekcí: zpravodajskou, organizační a speciální. Jde o termín "speciální" v souvislosti s tím, že soudruh generál je vojenským důstojníkem (nebo byl?). Vzhledem k cílům, t. j. vrátit vše do stavu před "politickým převratem" (řečeno slovy s. generála), může se jednat o akce sabotážní a teroristické. Rovněž vzhledem k hlášení o přípravě státního převratu (viz příloha) upozorňujeme orgány činné v trestním řízení, zda se nejedná o protistátní činnost. Iva SEDLÁŘOVÁ