--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kubík Jiří
Název: Z tiskové konference a mítinku ODS v Plzni
Zdroj: NN Ročník........: 0003/024 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 11.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Dne 11. 10. 1993 se v kulturním domě uskutečnil mítink ODS za účasti Václava Klause a Petra Čermáka. Již průběh tiskové konference naznačil, že setkání s představiteli ODS bude mít spíše charakter jakéhosi monologu Václava Klause s občasným přizvukováním ostatních účastníků setkání. Tak např. na otázku, co si myslí o situaci v plzeňských pivovarech, odpověděl V. Klaus velmi velmi vyhýbavě a nakonec tvrdil, že si na nic nevzpomíná, protože o tomto problému se ve vládě jednalo již před několika měsíci. Všeobecně se ví, že první kontrola zjistila katastrofální stav hospodaření, zatímco druhá shledala vše v pořádku, jak uvedl časopis Pivovarní a Český deník v článku soudruha Tlustého. Na otázku Necenzurovaných novin, co říká poslednímu výroku Václava Havla, který na setkání s představiteli vysokých škol prohlásil, že novelu vysokoškolského zákona podepsal, přestože tento zákon považuje za špatný jako většinu dalších zákonů, které podepisuje, a proč ODS není schopna výrazně přispět k tvorbě dobrých zákonů, odpověděl Václav Klaus:
"Zaprvé bych chtěl říci, že jsem byl názorem, že jsou zákony předkládané do parlamentu a schvalované parlamentem, špatné, opravdu velmi, velmi překvapen. Zákony, které parlament schvaluje, jsou takové zákony, jaké Česká republika umí vytvářet, a kdyby to náhodou někdo dělal lépe, ať dá svůj konstruktivní návrh. Zákony nedělá ODS, zákony dělají legislativci všech institucí na každém ministerstvu a myslím, že to není stranická politika, vytváření jednotlivých zákonů. Zákony jsou tak dobré a tak špatné, jako jsme my všichni."
POZNÁMKA: Jednoznačné odmítnutí politické odpovědnosti ODS za vytváření legislativy a s tím spojené důsledky, svalování odpovědnosti za současný neúnosný stav na různé instituce, na kterých právě v důsledku např. neuplatnění lustračního zákona nedošlo k dostatečné výměně komunistických kádrů. Když se spojí jejich neochota s neochotou bývalých komunistů v ODS či ODA, pak nemůže být výsledek jiný a premiérovi nezbývá, než se snažit vyhnout se přímé odpovědi a dokonce se tvářit překvapeně, když se začne o něčem takovém mluvit.
Reportér Československého rozhlasu se zeptal Václava Klause, co říká tomu, že značná část obyvatel má pocit, že jejich bezpečnost je vládou a zákonodárnými orgány opomíjena.
Václav Klaus: "Vláda se zabývá touto problematikou. My všichni známe metodu ke snížení kriminality a tou je vrácení se před listopad 1989. V totalitním státě je tato forma drobné kriminality nižší než ve státech demokratických. Všude na světě je to ověřená zákonitost a ani ČR se jí nemohla vyhnout. Tam, kde je vše zakázáno, má daleko těžší život organizovaný zločin (na poč. byla řeč o drobné kriminalitě, pozn. aut.). Prostě tou zemí nejsme a myslím, že málokdo by chtěl, abychom se tam vrátili. Listopad otevřel šance všemi směry pro myšlenky vznešené a ideály krásné a pro myšlenky nízké a ideály daleko horší. Prostě to je realitou demokratické společnosti. Nemyslím, že je to jakkoliv vyřešitelné policií či zmnohonásobněním počtu jejích příslušníků."
Petr Čermák dodal:
"Zákonodárné sbory věnují tomuto pozornost a pracují velice intenzívně. Bude nový trestní zákon a zákon o bezpečnostních službách. Legislativa a zákony, to je jen papír. Náplň dělají lidé."
POZNÁMKA:
Na to hlavní pan premiér zapomněl, že totiž listopad 1989 otevřel šanci komunistům, jak zprivatizovat nakradený majetek, a nedal vůbec žádnou šanci příslušníkům exilu či politickým vězňům. Do čela vlád se dostali výhradně ti, kteří byli dříve členy KSČ, anebo ti, které s těmito lidmi tak či onak něco spojuje. Tito lidé sice navenek hlásali vznešené myšlenky, ale v praxi chránili komunistické zločince, kteří se díky špinavým penězům stali tím, čím dnes jsou, největšími finančními magnáty v této zemi. Bylo by dobré, kdybychom mohli těmto lidem připisovat jen ty nejlepší úmysli, ale zkušenosti s nimi nás nutí přinejmenším k opatrnosti. Tito lidé tento svůj přístup prokázali především tím, že zabránili ve svém vlastním zájmu vytvoření takové legislativy, která by chránila občany a jejich největší ochránce Václav Havel vypustil při amnestii na počest svého zvolení z kriminálů zločince všeho druhu. Co pan premiér vidí pouze jako důsledek vzniku demokratické společnosti, má i tuto svoji druhou stranu, o které nechce nic slyšet, jak pochopíte za chvíli z jeho odpovědí na další otázky.
Otázka Necenzurovaných novin:
"Proč se bývalí poslanci FS za ODS neúčastní dle rozhodnutí výkonné rady kongresu ODS?"
Petr Čermák:
"Dle stanov ODS se kongresu mohou zúčastnit jen poslanci parlamentu. Protože FS shromáždění již neexistuje, poslanci FS se mohou kongresu zúčastnit, pokud budou zvoleni jako delegáti. Naopak, my si těch poslanců velice vážíme a hodláme na tomto kongresu k tomuto ledacos říci a není v tom nic, co bychom měli proti těmto poslancům, pouze ta struktura, kterou reprezentovali, zmizela."
POZNÁMKA:
Tito poslanci reprezentovali ODS a ta, pokud vím, z politické scény nezmizela, a co je nejdůležitější, bylo na minulém kongresu stanoveno, že tito poslanci budou automaticky delegáty v dalším kongresu. Koho tím myslí Petr Čermák, když říká, my jsme rozhodli? Zasedání výkonné rady ODS? Najednou pár týdnů před kongresem je vše jinak a poslanci, kteří se chystali na kongres, musí usilovat o zvolení v registrech. Bylo tak těžké rozšířit kongres o poslance bývalého FS shromáždění, kteří tehdy dostali důvěru voličů. Na toto vše jsme se odpovědi nedočkali a čas na doplňující otázky nebyl.
Další otázka padla přímo na mítinku, kde před předáním otázek premiérovi je tzv. třídil nám. primátora města Plzně. Jeden z diváků se Václava Klause zeptal, jak se dívá na otázku náprav křivd minulosti, a dostal tuto odpověď:
Václav Klaus: "Jsem rád, že otázka je správně formulována, že se v ní hovoří o nápravě křivd minulosti. Kdo se fundamentalisticky tváří, že musíme dnes mít situaci, jaká byla před 25. únorem 1948, ten dobře ví, že něco takového není možné a že jediná věc, kterou můžeme udělat, je, pozor, z majetku a bohatství nás, obyvatel této země, v roce 1993 napravovat některé křivdy minulosti z let 1948-53. Je strašně důležité to, co jsem řekl, z majetku a bohatství nás všech, daňových poplatníků roku 1993. Žádná restituce nezaplatí tyto křivdy. Kdo dnes lacině falešně a líbivě říká navrátit ukradené, tomu se dá stejně pěkně říci: ŢChyť si toho zloděje, ať ti to nevrátí.Ţ Ti, kdo říkají navraťte ukradené, v lepším případě říkají nepřesnost, v horším vědomou nepravdu. Vy všichni dobře víte, že navrácení majetku budeme platit my. Kdo na to zapomíná, dělá chybu. Tím neříkám, že my, dnešní, nemáme přispět k nápravě některých křivd."
Závěrečná poznámka:
Václav Klaus ve svojí odpovědi zapomněl na to nejdůležitější, že totiž ti, kteří mluví o nápravě křivd, vždy říkají, komunisté, vraťte to, co jste ukradli. O tom Václav Klaus nechce nic slyšet, protože s komunisty vždy byl a chce být i nadále co nejvíc zadobře.
Snad si Václav Klaus opravdu myslí, že kapitalizace komunistů, v důsledku neochoty vlády a legislativců zabývat se špinavými penězi, je tím nejlepším způsobem, jak zabezpečit demokracii v této zemi. Nebo toto byla dokonce podmínka, aby vůbec komunisté, nebo lépe někteří jejich představitelé souhlasili s polistopadovým vývojem. Fakt, že byl těmto komunistickým potentátům ponechán veškerý majetek, a dokonce jim bylo dovoleno ukrást již jednou ukradené, nemůže u těch, kteří na to doplatili, vyvolat žádné nadšení. Ale ti Václava Klause zřejmě příliš nezajímají, a domnívá se, že svých 51 % v příštích volbách má jistých. Proto raději ukazuje těm, kteří podle jeho názoru budou těmi voliči, co odevzdají ODS hlas v příštích volbách, dobrou vůli a nepřímo je ujišťuje, že oběti je nebudou nic stát. Jedno si však pan premiér neuvědomil, že by se mohli najít lidé, kteří jeho slova vezmou vážně a půjdou si vzít svoje do vil či paláců novodobých komunistických milionářů. Myslím, že po přečtení těchto řádků vymyslí legislativci ODS velmi rychle nějaký zákon, jak takovému neštěstí zabránit, a tak prokáží, že jejich až neuvěřitelná impotence při tvorbě skutečně účinných zákonů byla jen přechodného charakteru.
Na obhajobu ODS uvádím, že přítomní diváci v naplněném velkém sále se celou dobu velmi dobře bavili a každou chvíli zatleskali zdařilým vtipům pana premiéra. Pan premiér odjížděl jistě z Plzně spokojen s tím, jak plzeňští občané jsou se vším spokojeni a radostně tleskají jeho slovům. Přítomní političtí vězni naprázdno polkli a šli raději na jedno pivo, aby tímhle plzeňským všelékem alespoň na chvíli zaplašili nepříjemné myšlenky vkrádající se do duše. Někteří si možná dokonce položili otázku, zda tohle všechno nebyl zlý sen. Další se snad vypravili za tím svým zlodějem, aby na místě zjistili, že jeho vilu hlídá bývalý člen StB, který jim ještě včera při výslechu vytloukal zuby. Kdepak, pánové, tudy cesta nevede. Váš zloděj zmizel navždy a už se nikdy nevrátí. S ním možná zmizela i naděje, že ještě v této generaci se v této zemi bude slušně žít.
Jiří KUBÍK