--------------------------------------------------------------------------------
Autor: KAN Přerov
Název: Otevřený dopis KAN okresnímu prokurátorovi v Přerově
Zdroj: NN Ročník........: 0003/025 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 17.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

OKRESNÍMU PROKURÁTOROVI V PŘEROVĚ - PANU JUDr. KARLU STUDENÉMU V Přerově 17. října 1993

Vážený pane prokurátore,

ředitel odboru inspekce BIS ČR p. JUDr. Jan Panaš podal dne 28. dubna 1993 na okresní prokuratuře v Přerově podnět k zahájení trestního stíhání podle ş 175 tr. z. pro křivou výpověď svědků PhDr. pplk. Zdeňka Blahety, nar. dne 19. listopadu 1933 - bývalého okresního náčelníka StB v Přerově - a na jeho podřízeného mjr. StB Františka Ondráše, nar. dne 15. května 1933, někdejšího řídícího orgánu agenta StB Antonína Mikeše, nar. dne 14. dubna 1937, bytem v Domaželicích-Čechách č. 34, okres Přerov. Pan Zdeněk Blaheta se dopustil křivé výpovědi dne 30. listopadu 1992 a pan František Ondráš dne 27. dubna 1993 u soudních jednání okr. soudu v Přerově, dožádaných okresním soudem v Olomouci, v cause MIKEŠ-HUČÍN. Předpokládáme, že je Vám jistě známo, že v soudním jednání, zahájeném dne 9. prosince 1991, žaloval navrhovatel Antonín Mikeš odpůrce pana Vladimíra Hučína, signatáře Charty 77, bývalého předsedu Občanské komise při Okresní správě VB v Přerově, t. č. pracovníka BIS ČR, za jeho výroky "... Antonín Mikeš byl agentem StB ..." a "Antonín Mikeš požíval značných výhod, hlavně finančních, a já osobně jsem kvůli němu odseděl několik let ..." - které byly zveřejněny v Novém Přerovsku dne 2. listopadu 1990. Jako satisfakci žádal navrhovatel Antonín Mikeš od p. Vladimíra Hučína veřejnou omluvu v tisku a jeden milion korun.

Pan Blaheta i pan Ondráš byli několikrát před svými svědeckými výpověďmi řádně poučeni (dle ş 128 tr. z.), včetně následků křivých výpovědí. Oba svědkové se měli vyjádřit před okresním soudem v Přerově k otázce, zda znali Antonína Mikeše jako tajného spolupracovník StB, a oba shodně tuto skutečnost popřeli. Při soudním jednání vypovídal dne 30. listopadu 1992 svědek Blaheta, že navrhovatele Antonína Mikeše zná jako bývalého spolupracovníka z Přerovských strojíren v souvislosti s jeho pozdější žádostí vypomoci jeho dětem k přijetí na školu. Sdělil rovněž m. j., že "... StB byla přísně konspirativní organizací ... - že jako náčelník neznal své agenty jejich vlastními jmény a příjmeními, ale jen podle krycích jmen, a že si je ani nemohl pamatovat ...". V případě Antonína Mikeše spolupráci s StB na 99 % vylučoval (!).

Svědek František Ondráš u soudního jednání dne 27. dubna 1993 též spolupráci Antonína Mikeše s StB rozhodně, a přitom drze popíral: líčil ho jako šikovného stoláře, a to i po předestření odpůrcova obhájce, že na něj existuje agenturní svazek. Na dotaz soudu, zda zápisy v agenturních svazcích (včetně jeho podpisů) jsou legitimní, svědek Ondráš si vyžádal nahlédnout do předložených dokladů. Teprve pod tíhou nezvratných důkazů musel důstojník StB Ondráš doznat, že Antonín Mikeš byl vědomým a dobře placeným agentem StB, působícím pod krycím jménem ELIÁŠ, a posléze také přiznal, že byl jeho řídícím orgánem.

Z agenturního svazku č. A-18652 je zřejmé, že důstojník StB Blaheta dobře věděl, že Antonín Mikeš byl agentem StB - už jen proto, že na něj schvaloval úkoly svého podřízeného, tehdejšího kpt. StB Ondráše.

Svědek Ondráš do protokolu uvedl, že p. Blaheta se při návštěvách Antonína Mikeše ve své úřadovně StB s jmenovaným agentem v několika případech uzavíral ...

Rozsudkem okresního soudu v Olomouci ze dne 21. července 1993 byla žaloba agenta Eliáše-Ant. Mikeše zamítnuta v celém rozsahu, byl potvrzen jako konfident StB --- a navíc byla konstatována i jeho spolupráce s KGB (!).

U okresního soudu v Olomouci vypovídali ještě další svědkové, m. j. také bývalý okresní náčelník StB v Přerově mjr. František Pohanka, nar. dne 13. března 1926, t. č. bytem v Olomouci - a také on, jako jeho estébáčtí kolegové, trpěl nevyléčitelnou zapomnětlivostí, nicméně (s drzostí, jim vlastní!) žádal, aby mu bylo uhrazeno 8,- Kč cestovného z jeho olomouckého bytu k okresnímu soudu v Olomouci a zpět (!) ---

Bývalý okresní náčelník StB Zdeněk Blaheta i pracovník StB Frant. Ondráš - dnes "vážení důchodci" s vysokými důchody a odstupným, vědomě svým arogantním vystupováním při výsleších p. Vladimíra Hučína, nelidskými způsoby vyšetřování z titulů svých bývalých funkcí u StB --- a v neposlední řadě i nyní - svými křivými svědectvími, hrubě poškodili odpůrce Vladimíra Hučína: záměrně klamali soud, a ze soudních jednání udělali "trapnou frašku" (dle názoru místního tisku).

Uvědomují si uvedení příslušníci zločinecké organizace StB, včetně jejich konfidenta Eliáše, skutečnost, že svou činností zavinili osobní i rodinné neštěstí? - Otec Vladimíra Hučína v důsledku represí a vyšetřovacích metod StB předčasně zemřel, Vladimír nedokončil studia a byl systematicky sociálně postihován, ať už v souvislosti s výkonem trestu, nebo šikanováním a společenskou diskriminací po jeho odpykání ... Začátkem 70-tých let, kdy skončily prověrky členů KSČ - a statisíce jejich příslušníků se stalo kolaboranty cizí mocnosti a nastala éra tzv. normalizace (správněji však lžipropagandy!), mladý Vladimír Hučín se nastupujícímu zlu postavil na odpor --- nic neví, nic méně! Jde jen o názornou ukázku, o jeden z nesčetných příkladů mnohaleté zločinecké činnosti StB - přisluhovačů stejně zločinné a totalitní politické organizace KSČ, o konkrétní pracovníky této bolševické mašinérie!

Během všech soudních jednání v cause MIKEŠ-HUČÍN byla přítomna veřejnost, případ sledovala řada žurnalistů, členů Konfederace politických vězňů a několik členů místních KAN Přerov a Olomouc, kteří měli možnost "od pramene" sledovat prolhanost přátel "starých pořádků", honosících se akademickými tituly, t. j. pracovníků, dobře znalých právních norem! - Hanáckou veřejnost, zvl. členy KPVČ a KAN proto zajímá, jak v této věci, t. j. podání podnětu k zahájení trestního stíhání shorauvedených svědků pro jejich křivé výpovědi - pokročilo vyšetřování okresní prokuratury v Přerově.

KAN Přerov