--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Praktiky "bílé mafie" v Českém krumlově
Zdroj: NN Ročník........: 0003/025 Str.: 023
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Zdánlivě poklidné by se mohlo zdát dění v českokrumlovském okrese. Po důkladnějším "průzkumu" však i zde zjišťujeme, že jen ztěží existuje v našem státečku město či okres, kde by se to různými intrikami novodobých, skupinových hospodářských mafií jen "nehemžilo".

... "krásné plány"

Hořice na Šumavě - vesnice v českokrumlovském okrese, nedaleko Lipna, zkrátka atraktivní sousto pro uplatňování různých "podnikatelských" záměrů. Naštěstí ( otázkou zůstává na jak dlouhé štěstí ) má tato obec starostu s poněkud jinými představami o poctivé hře, než jaké mají někteří "pánové" okresního formátu...a hlavně se nebojí.

Obecní zastupitelstvo v Hořicích jednalo na svém zasedání dne 21.10.1992 o privatizaci lékařské stanice v obci a zaujalo stanovisko, že koncepce výstavby nynějšího zdravotního střediska předpokládala od svého počátku víceúčelové využívání celé budovy...Obecní zastupitelstvo zároveň vyslovilo důvodné obavy, že po případné změně majetko - právních vztahů k objektu, by mohlo dojít k využívání budovy způsobem zcela odlišným od představ zastupitelstva a hlavně potřeb občanů. Jako jedinou správnou formu privatizace pokládá bezúplatný převod objektu ze současného majitele - Polikliniky Český Krumlov, tedy státu - na obec. Tím by bylo možno využívat této budovy plně v souladu s potřebami obce.

Uvedené stanovisko zastupitelstva zasílá starosta obce ing. Miroslav Čunát, dne 2.11.1992 Okresnímu úřadu v Českém Krumlově. V tomto stanovisku se navíc uvádí, že obec má s policií v Horní Plané projednanou možnost zřízení policejní služebny ve zmíněné budově a dále by zde byly možnosti vybudování dalších provozoven, které v obci chybí...

... privatizační komise alias Naši furianti

Za čas je starosta Hořic telefonicky (!) pozván na jednání tzv. "Odborné privatizační komise", která doporučuje, respektive za nápadně výhodných podmínek, rozděluje majetek, jehož vlastníkem byl zřizovatel bývalého OÚNZ - tedy stát.

Své pocity z jednání odborné komise popisuje ing. Čunát ve svém příspěvku, který vyšel v týdeníku Českoskrumlovsko ze dne 12.3.1993 po názvem: Je tohle ještě privatizace ? Z článku vycházejí najevo další skutečnosti:

Dne 23.2.1993 se konala první část jednání odborné privatizační komise pro zdravotnictví, kde měly být projednány otázky privatizace zdravotnického zařízení ve Velešíně, lékárny na Špičáku, polikliniky v Českém Krumlově a zmíněného zařízení v Hořicích.

Pikantnosti se objevily již při projednávání privatizace lékárny na Špičáku v Českém Krumlově a to otázkou: Privatizovat či ne ? Vedení nemocnice v Krumlově s vědomím zřizovatele a okresní privatizační komise v předstihu oznámilo, že lékárnu nejde, jakožto ústavní zařízení, po dobu pěti let privatizovat. Tím všichni zájemci, včetně lékárníků majících největší šanci, "utřeli nos" a jedinými zájemci zůstaly: společnost EKOMEDICA a nadace PROSTOR. Kdože stojí v pozadí těchto subjektů ? Za společností EKOMEDICA sám pan ředitel českokrumlovské nemocnice a nadaci PROSTOR založil sám bývalý "vrchní" okresní privatizátor, který za lékárnu nabízí 1,-korunu českou ! Když se jednomu z lékařů - členovi odborné privatizační komise - nepodařilo protlačit společnost EKOMEDICA, odešel z jednání komise, která se tímto stala neusnášeníschopnou a mohla se rozejít! O týden později ( 2.3.1993 ) toto "privatizační" představení pokračuje a přichází na řadu otázka objektu v Hořicích na Šumavě. Své pocity před zahájením jednání komise popisuje ve svém článku starosta Hořic následovně: "...Proč se chci rvát s lidmi, proti nimž nemám šanci? V komisi je šest lékařů, tedy nadpoloviční většina. Proti sobě nepůjdou. Tři z nich jsou dokonce (!) přímými předkladateli projektu na budovu se zařízením v Hořicích na Šumavě...".

... podivní zastánci "nových pořádků"

Vše, co se měla komise o tomto zařízení dozvědět, včetně zámyslu samotného obecního zastupitelstva v Hořicích, nebylo vedoucím Referátu zdravotnictví a sociálních věcí OÚ Český Krumlov předloženo! Úmyslně ?!

Po zdůvodnění žádosti o rozdělení projektu privatizace ( zařízení v Hořicích od Polikliniky Český Krumlov ) starostou Čunátem, byl tento starosta jedním ze zástupců lékařské komory nazván zastáncem starých pořádků... Návrh neprošel šesti hlasy všech přítomných lékařů. Ing. Čunátovi se však podařilo zpochybnit hlasování jehož se zúčastnili tři přímí zájemci o stanici v Hořicích.

Proč vlastně je takový zájem o budovu v Hořicích? Prodejem tohoto objektu za tržní cenu ( 5 km od Lipna ), by mohli "lékaři" pokrýt více než polovinu úvěru celé částky, která je nabízena za polikliniku v Českém Krumlově i se stanicí v Hořicích dohromady! Proto ani v podnikatelském záměru "lékařů" není žádná zmínka o provozování lékařské stanice v této obci!

Celý článek pak hořický starosta končí slovy: "...A vy, hořičtí občané vězte, že pokud projedeme i tento hanebný privatizační proces ( po podobné privatizaci Aritmy ), pro neschopnost odstoupím.".

... reakce na článek ze dvou soudků

Na článek hořického starosty reaguje MUDr. Jan Filip - předseda Okresní odborné privatizační komise ve zdravotnictví - ve stylu bolševického "omílání" ničeho a klasického vyhýbání se podstatě problému. Dále reaguje pan Jan Marxt - ředitel Školského úřadu v Českém Krumlově, který naopak oceňuje a váží si otevřeného postoje hořického starosty a tvrdí, že tento postoj vyžaduje kus osobní statečnosti ( z titulu své funkce a tedy částečné možnosti nahlédnout pod pokličku intrik zřejmě velice dobře ví, proč hovoří o osobní statečnosti...pozn. R.D. ).

Dne 21.5.1993 zasílá ing. Čunát z pověření Obecního zastupitelstva urgenci způsobu privatizace zdravotní stanice Ministerstvu pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR, spolu s kopií doporučení způsobu privatizace tohoto objektu.

Zde případ jistě nekončí a není ani jediným. Věřím, že podobných a mnohem pikantnějších a pozoruhodnějších jevů, je na českokrumlovsku požehnaně. Vždyť poloha tohoto okresu je pro současné "zastánce nových pořádků" ( na Sicílii mají mnohem přiléhavější pojmenování ) více než ideální...

Radek DAVID