--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Studničná Jitka
Název: Poslanci opět prokázali svou nekompetentnost
Zdroj: NN Ročník........: 0003/025 Str.: 028
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
"Bezpečnostní situace v České republice je vážná, především proto, že se nedaří zvrátit trend vzrůstající kriminality", řekl ministr vnitra Jan Ruml 12. října v parlamentu. Následující věta, kterou vyslovil, pozornějšímu posluchači způsobila poněkud nevolno. "Ačkoliv nemůžeme hovořit o tom, že kriminalita paralyzuje společnost a rozvrací státní moc a destabilizuje mezilidské vztahy..."
Tato věta, která by, kdyby toto nebezpečí vážně nehrozilo, vůbec nemohla padnout, poněvadž by nikoho ani nenapadla, signalizuje, že ministr vnitra si je velmi dobře vědom "klondikeizace" české společnosti, jaká nemá v historii zemí Koruny české obdoby.
Kultivovaná Evropa se ještě v první třetině tohoto století dívala na americký kontinent svrchu jako na cosi barbarského. Nyní jí samotné hrozí civilizační kolaps.
Zlo, které bolševické nevolnictví zaselo, sklízí bohatou žeň. Demoralizace společnosti, kolektivní ztráta hodnot, to nejsou jen slova, ale skutečné symptomy krize, která po dlouhém údobí úpadku nastala.
Krize je ale i šance. A proto přijměme pravdu, v klidu, bez paniky a napřeme veškerou svou vůli směrem k obratu. Špatné zkušenosti z osobních setkání se špatnými zákony (žádná ochrana svědků a možnost utajení jejich jmen před nežádoucími osobami, prakticky nulová možnost oběti se bránit, aniž by sama nestála na lavici obžalovaných pro ublížení apod.) zavinily lhostejnost veškerého obyvatelstva. Dokud parlament tyto zákony nezmění, sotva může policie očekávat od občanů pomoc, a přitom by jí právě teď potřebovala nejvíc.
Podívejme se, co v dohledné době pro zlepšení neutěšené situace chystá ministerstvo vnitra.
Ministr Jan Ruml rozdělil plány svého resortu pro lepší přehled na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.
KRÁTKODOBÉ PROJEKTY
Do konce října bude mít ministerstvo připravené teritoriální projekty k omezování nejčastějších druhů kriminality. Součástí projektů jsou specializované jednoúčelové týmy na danou kriminální oblast.
Pořádková policie bude posílena zařazováním nových policistů do hlídek. S tím souvisí modifikace osmnáctiměsíčního systému policejního vzdělávání tak, že po šesti měsících školy by policista začal pracovat v pořádkové policii. Současně bude mít povinnost dokončit do určité doby zbytek školy.
Do 1. března 1994 vzniknou ve všech krajích policejní školy, pro jejichž studenty bude platit výše uvedené nařízení o povinnosti přímého výkonu služby v pořádkové policii. Od Nového roku chce MV zvýšit diferenční příplatky pro policisty v přímém výkonu služby podle bezpečnostní situace v teritoriích. Horní hranice by se měla pohybovat namísto nynějších 2000 korun, 3500 až 4000 korun.
Náborové akce, kterou MV vyhlásilo, skončí 1. prosince. Najde-li se dost zájemců, kteří by mohli nejen doplnit chybějící policisty ve stávající struktuře, ale i založit další, malé policejní stanice v počtu 12 až 15 policistů, mohla by se operativnost policie, navíc lépe vybavené po technické stránce, výrazně zvýšit.
Pro pražskou policii chce MV zakoupit systém MORFO, umožňující digitální porovnání otisků prstů. Samotné toto zařízení bude stát 200 miliónů korun a budou na něj vynaložené prostředky získané z prodeje nepotřebného movitého i nemovitého majetku MV. Ještě v tomto roce bude zaveden nový typ komplexního radiového spojení, k jehož vybavení patří jak přenosné radiostanice, tak stanice ve vozidlech a výkonná základnová stanice. Zařízení je zkoušeno ve vybraných odděleních ochrany hranic.
V Praze 5 a na Proseku v Praze 9 probíhá ve spolupráci s Holandskými experty, orgány státní správy a zástupci občanských iniciativ experiment, postavený na preventivním programu na omezení kriminality sociálně neadaptibilního obyvatelstva. Výsledky dalšího experimentu, který pojímá Prahu z hlediska městské policie jako jednu obec s centrálním řízením kriminální policie, budou vyhodnoceny v listopadu.
Propojením kompexního informačního systému evidence obyvatelstva se urychlí proces zjišťování totožnosti osob, což je důležité při zadržení a vzetí do vazby. Tento systém by měl začít fungovat nejdélo do konce roku.
Proti nežádoucímu importu kriminality zahájil policejní prezident naplňování ochrany celé státní hranice.
STŘEDNĚDOBÉ PROJEKTY
Ty spočívají především v legislativních změnách. Připravuje se novela trestního řádu a trestního zákona, obě mají podstatně zjednodušit trestní řízení a budou definovat nové skutkové podstaty. Na ně navazuje novela zákona o policii, která bude parlamentu předložena koncem října.
Další zákonné změny se týkají soukromých bezpečnostních služeb a zákona o zbraních a střelivu, zásady obou zákonů už parlament obdržel.
Poslanci brzy dostanou k projednání zásady zákona o provozu na pozemních komunikacích, novelu zákona o uprchlících, která má podstatně zjednodušit azylové řízení, zásady zákona o evidencích vedených ministerstvem vnitra a policií, zásady zákony o zpravodajských službách.
Ministerstvo vnitra chystá novou organizaci české policie, která předpokládá decentraliaci v oblasti obecné kriminality a naopak centralizaci v oblasti organizovaného zločinu. Do konce roku má být do Policie České republiky začleněna Železniční policie a Služba ochrany letišť.
Na ministerstvu samotném funguje nová inspekce ministerstva vnitra, zaměřené na důsledné potírání trestné činnosti policistů. Společně s poslanci uvažuje MV o novele zákona o obecní policii.
Na ochranu ekonomických zájmů státu vznikne zvláštní skupina, prozatím pracovně nazývaná "finanční policie".
DLOUHODOBÉ PROJEKTY
Systém sociální prevence a prevence kriminality není jen záležitostí vnitra. Měl by být zaveden funkční řetězec, na jehož počátku stojí prevence, na konci péče o osoby propuštěné z výkonu trestu a mezi tím pak systém policejní represe, prokuratura či státní zastupitelství, soudy a vězeňství.
ČLOVĚK NEVĚŘÍ SVÝCH UŠÍM
Tato fakta přeložil ministr Ruml 12. října parlamentu. Kdo čekal následnou diskusi poslanců na téma nedůvěra občanů v policii, na téma svědci, přiměřená obrana, nepotrestané zločiny minulosti dávající jasné avízo současnosti a další konkrétní dílčí témata, byl zklamán. V rozpravě, o které se novináři a přítomná veřejnost vyjádřili, že je jim z ní špatně - zdvořilejší ministr Ruml pak, že je mu z ní smutno, se poslanci zabývali nikoliv konstruktivním jak z toho ven, ale pasivním kdo za to může.
Vzájemné obviňování, kdy levice dávala vinu současné vládě, koalice naopak zase přechozí dlouhotrvající vládě komunistické, připomínala nekonečnou úvahu o vejci a slepici, a bylo také právě tak neplodné. Jakoby stav, kdy kriminalita roste tak prudce, že za období 1991 do roku 1993 stoupla o 42 procent, nebyl ještě dostatečně alarmující.
Snad je zbytečné zdůrazňovat, že nejvíce poznámek měli komunisté.
STANISLAV GROSS (ČSSD): "Chápu do určité míry snahu MV uklidnit občany a situaci u nás tím, že se srovná situace u nás a situace v některých zemích západní Evropy. Nicméně musím podotknout, že je rozdílná klasifikace trestných činů..."
V některých zemích jsou jako trestné činy klasifikovány i některé činy v oblasti dopravy či v oblasti hospodářské, u nás nikoliv. Statistika pak poněkud klame.
VÁCLAV KLUČKA (LB): konstatuje liknavost vlády. Správně odhladl, že občané se bojí stále víc organizovaného zločinu. ZDENĚK VORLÍČEK (LB): hovoří o bezpečnosti v dopravě. Návrh na zmírnění rychlosti v obcích z 60 na 50 km v hodině nic neřeší, když chybí ukázněnost řidičů, včetně zahraničních. Demoralizace společnosti má, podle pana poslance, jeden z podstatných kořenů v privatizačním mumraji.
"Nevalnou morálku předlistopadové společnosti dorazila polistopadová politická garnitura jednak nastolením primitivního ideálu peněz jako nejvyšší hodnoty a jednak primitivní ideou nezasahování státu téměř nikde a v ničem, což za daných podmínek dílo zkázy dokončilo."
MIROSLAV ČAPEK (LB): "Odpovědnost za bezpečnostní situaci je na orgánech MV a policie... Policisté nemají jistotu, že při nových prověrkách na ně nepřijde řada a nebudou muset odejít. Pokud by věděli, že se s nimi počítá definitivně v řadách policie, mám za to, že by to přispělo ke stabilizaci..."
To je velice zajímavá úvaha. Vychází zřejmě z myšlenky, že mezi policisty jsou jen samí čistí a správní lidé. Přání zaměněné za skutečnost je pro komunisty typické.
JOZEF WAGNER (ČSSD): Nesouhlasí s předřečníky v tom, že zvýšení kriminality způsobil šok ze společenské změny a poukazuje na to, že prvotním důvodem je to, že 42 let občan nemohl svobodně dýchat. Zbytek své řeči věnoval osobě ministra financí Kočárníka, s nímž má spor o to, kdo z nich dvou je méně korektní. VRATISLAV VOTAVA (LB): se soustřeďuje na stupňující "vlnu fašisticky, rasisticky a vůbec pravicově radikalisticky motivavoné násilí".
"Domnívám se, že by i někteří kolegové z dalších politických stran - mám na mysli konkrétně SPR-RSČ - mohli uvést, že také zde jsou vystaveni určitým projevům jakési přinejmenším politicky motivované kriminality."
(Chudáci republikáni, nebýt komunistů, nikdo se jich nezastane.)
ČESTMÍR HOFHANZL (ODA): "Zlo v naší zemi nebylo potrestáno a tím byl dán příklad a zlo se nám nyní vrací. Ti, kteří byli příčinou morálního marasmu, nás obviňují nyní z důsledků tohoto marasmu...Demokracie je též především vyrovnání se s minulostí a vyrovnání se se zločiny minulosti. Je to též hledání spravedlnosti. To, co se nyní v naší zemi děje, je důsledkem naší nedůslednosti a našeho morálního postižení."
OLDŘICH VRCHA (SPR-RSČ): hovoří ve své řeči výhradně o Železniční policii, protože nesouhlasí s jejím plánovaným začleněním do policie vnitřní.
JOSEF ULLMANN (ODS): "...Čert o morálce káže s ohonem na mši zvoní..."
Pan poslanec reaguje takto na průběh rozpravy, a přestože nikoho nejmenuje ani jménem, ani stranou, uráží se pan poslanec Vorlíček z Levého bloku.
IVAN KOČÁRNÍK (MINISTR FINANCÍ): řeší svůj problém s poslancem Wagnerem, kdo z nich je nekorektnější.
JOZEF WAGNER (ČSSD): dtto.
ZDENĚK VORLÍČEK (LB): "...pokusil jsem se dokázat, že dnešní kriminalita není náhodná a na jejím rozsahu není současná vládní garnitura bez viny. Místo toho, aby poslanci vládní koalice se mnou věcně polemizovali a případně dokázali falešnost mých výroků, pan poslanec Ullmann pomocí pořekadel své babičky mi doporučoval, abych raději mlčel."
JIŘÍ ŠOLER (SPR-RSČ): Říká, že Baptistova charakteristika Kuby je "jako ušitá pro náš stát".
"Nyní, stejně jako za socialismu, řešíme iniciativně problémy, které by bez rozdělní vůbec nevznikly."
Odmítá se, jak říká, omluvit Václavu Havlovi za to, že poukázal na jeho zločiny proti lidskosti.
"Pokud jeden gangster sedí v čele státu, druhý ovládá vnitro...potom se situace u nás nezlepší. Jak říká doktor Sládek..." (Komunisté a Sládkovci musí stále někoho citovat. Vida, Sládek povýšil na úroveň Lenina.)
JOSEF ULLMANN (ODS): říká, že nejmenoval nikoho, ani pana Vorlíčka, který se zřejmě sám poznal. Odmítá připustit situaci ve sněmovně, kdy by kdokoliv nemohl promluvit.
VÁCLAV GRULICH (ČSSD): "...to, co se děje v tomto státě v bezpečnosti jeho občanů, to nemůžeme svádět na nějakou dobu minulosti a dávat tomu politické podstexty..."
VLADIMÍR ŘEZÁČ (LB): "...Skutečnost, že ve vyspělých demokratických státech Evropy nebo světa je dnes kriminalita vyšší svědčí o tom, že to není jenom otázka 42leté devastace...Takže ty příčiny budou asi někde jinde..." TOMÁŠ FEJFAR (ODS): "...zde různí pseudoochránci vdov a sirotků exhibují a předvádí naprosto nedůstojné tance..."
Tímto příspěvekm rozprava končí. Žádné skutečně věcné argumenty, žádné konkrétní podněty. Pokud vůbec zazněly nějaké návrhy, tak by se daly shrnout jednou větou: ať se vláda víc snaží. Člověk by řekl, že parlament nepociťuje spoluodpovědnost za věci dnešní ani zítřejší, necítí snad ani skutečnou naléhavost problému, o níž sice mluví, ale jaksi formálně. Poslanci kloužou po povrchu, čekají kdo z ministrů co udělá, k diskusi nepřispěli ničím. Přijímali či nepřijímali co dostali na stůl - a to bylo vše. Ani jeden z příspěvků nebyl skutečným hlubokým zamyšlením nad věcí, ani jeden poslanec nepoužil svoji fantazii, aby alespoň naznačil, kudy by, podle něho, mohla vést cesta.
Závěr je velmi, velmi smutný. Společnost tím, že nevyvodila dostatečné důsledky z komunistických zločinů, spáchala cosi jako morální sebevraždu. Čtyři roky potvrzování, že lhát, krást a podvádět se vyplácí, sečteny s mrzačením svědomí, sebeúcty a myšlení lidí za komunistického vládnutí, dávají náš dnešní obraz.
Nepotrestáním organizovaného zločinu, páchaného celá desetiletí komunistickou stranou, společnost obětovala sama sebe a zvolna se noří do právního bezvědomí. Ti, kvůli kterým se to stalo, namísto pochopení obrovské oběti, kterou jim společnost na svůj úkor přinesla, obviňují ze současného stavu právě ty, kteří jejich spravedlivému postihu zabránili. Lze si vůbec představit něco zrůdnějšího?
A ještě něco. Tento parlament není tvůrčí. Jitka STUDNIČNÁ