--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Policejní ostudy v Ústí
Zdroj: NN Ročník........: 0003/027 Str.: 004
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Část první

V čísle 19 a 23 NN jsme se zabývali situací ve vedení policie v Ústí nad Labem. Výslovně jsme v nich upozornili na to, že jsme získali řadu informací a faktů, které by měly zajímat inspekci Ministerstva vnitra a nabídli jsme inspekci jejich předání. Jak je u nás bohužel obvyklé, nikdo z příslušných činitelů MV neprojevil o tato fakta zájem. Proto je budeme postupně zveřejňovat.

Na základě zjištěných informací máme totiž důvodné podezření, že v nejvyšším vedení policie v Ústí n. L. "zdomácněly" metody a způsoby jednání, které jsou v příkrém rozporu s chováním a činností vedoucích představitelů policie demokratického státu. Existují i nezanedbatelné signály prorůstání mafie s vedoucími policejními činiteli severočeského kraje.

Tyto skutečnosti se pochopitelně velmi negativně odrážejí v práci celé policie regionu. Takovéto vedení policie nemá zájem na řešení stavu policejní činnosti a řešení problémů svých podřízených. Důsledkem je pak i skutečnost, že řada policistů, slušných a zkušených odborníků, odchází raději do civilu, protože se už na to co se děje " nemůžou koukat" (tak zní jeden z autentických výroků policisty, který po dvaceti letech práce u policie požádal o uvolnění ze služebního poměru).

Nad těmito odchody odborníků z řad policie se nikdo z kompetentních policejních představitelů nepozastavuje, nezkoumá jejich skutečné příčiny ( jednodušší je totiž prohlásit, že odcházejí z finančních důvodů ). O přijetí opatření k zamezení ztráty těchto policistů v době prudkého nárůstu kriminality a neschopnosti policie zajistit bezpečnost občanů, se nám nepodařilo zjistit nic pozitivního. Stále více se tedy vnucuje otázka : Je to náhoda, je to vina nekompetentnosti vedení MV ČR a Policie, nebo jde o cílenou snahu rozložit polici natolik, aby byla zcela neakceschopná ? Tento cíl přece vyhlásil ve své tajné směrnici ze 27.11.1989 ÚV KSČ, když vyzýval komunisty k pronikání do nových demokratických struktur, jejich rozkládání a pozvolnému znovu získávání rozhodjícího vlivu pro KSČ. Nemůžeme se ubránit dojmu, že praktická činnost některých vysokých představitelů severočeské policie nahrává tomuto cíli.

Příklad první: Machinace při šetření dopravní nehody zástupce krajského ředitele policie ČR v Ústí, JUDr. Halíře

6.2. 1993, v 8hodin 3O minut, měl JUDr. Jaroslav Halíř dopravní nehodu. Nehoda se stala u obce Neštěnice, u domu č.p. 6, v okrese Ústí n. L.

Řídil služební automobil Opel Vectra (jak jinak, policejní papaláši dnes v méně nóbl autech nejezdí, zato policejní okrsky jsou často vybaveny dvěma ojetými Favority na 35 příslušníků !). V mírně pravotočivé zatáčce nezvládl pan Halíř řízení a to proto, že se řítil nepřiměřenou rychlostí (jako dříve, i nyní se spousta policejních "činitelů" domnívá, že pro ně zákony neplatí ). Podle výpovědi svědků se rychlost vozidla v době havarie pohybovala kolem 14O km za hod. Není tedy divu, že pan zástupce krajského policejního ředitele dostal na zledovatělé vozovce smyk a narazil do svodidla (dokonce dvakrát). O rychlosti jízdy v době nehody svědčí i nalezená smyková stopa, delší než čtyřicet metrů.

Pan Halíř utrpěl lehká zranění, pohmožděniny a otřes mozku, leč byl okamžitě helikoptérou dopraven do Masarykovy nemocnice v Ústí.

Na místo nehody se okamžitě dostavil policejní ředitel v Ústí pan Trejbal. Po zjištění, že nalezená kniha provozu auta, patří k jinému autu a to ke Škodě Favorit, které měl pan Halíř přiděleno k užívání, zasáhl pan Trejbal. Knihu provozu sebral s tím, že si pan Halíř " v ranním fofru" knihy provozu spletl. Tomu ovšem odporuje skutečnost, že SPZ havarované Opel Vectry - DCE 8296 patřila (byla přidělena) Favoritu. Zřejmě pan Halíř " v ranním fofru" omylem přemontoval SPZ obou aut. Člověka prostého a praxe v policii neznalého by asi napadlo, že o tuto neoprávněnou a nezákonnou manipulaci s SPZ se bude zajímat vyšetřování a orgány inspekce a vyvodí z toho patřičné důsledky. Samozřejmě, že nic takového se nestalo. Vyšetřovatel a inspekce mají asi jiné starosti.

Vůbec průběh vyšetřování nehody byl velmi zajímavý. Pan Halíř, byl podezřelý z porušení ustanovení ş 16, odst. 1, vyhl. FMV 99/89 Sb., to jest, že nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky a okolnostem na silnici.

První výslech pana Halíře na dopravním inspektorátu proběhl až 24.5. 93, tedy tři a půl měsíce po nehodě ! Při tomto výslechu pan Halíř oznámil, že má svědka, který dosvědčí, že v době nehody po vozovce pobíhal pes.

Na základě této svědecké výpovědi, bez ohledu na výsledky původního ohledání místa nehody, bylo 24.9.93, stíhání pana Halíře přerušeno.

Znalecký odhad škody na služebním autě Opel Vectra je 380 000 Kč. Vozidlo tedy bylo zcela zničeno. V této souvislosti považujeme za až neuvěřitelnou informaci, že JUDr. Halíř měl údajně na základě újmy na zdraví (?), získat na pojistném finanční částku, převyšující 300 000 Kč.

Nikdo nevysvětlil průtahy ve vyšetřování, rozdíl mezi původním ohledáním na místě nehody a závěry šetření. Nikdo se nezajímal, kde se po třech měsících objevil svědek, který uvedl, že na vozovce pobíhal pes, ani to, proč tento svědek nebyl vyslechnut bezprostředně po nehodě. Nikdo se nezajímal o to, že pan zástupce policejního ředitele zaměnil v rozporu se zákonnými předpisy SPZ Opelu Vectra, SPZ patřící Favoritu.

Tohle všechno je, vážená inspekce MV, v Ústí všeobecně známo. Jakpak vysvětlíte, že to není známo vám a že, pokud vám to známo je, s tím nic neděláte ? Protože chceme inspekci MV pomoci v její práci, v příštím čísle zveřejníme další případ z policejních ostud ústecké provenience. Sice tak nahrazujeme neschopnost dobře placených policejních funkcionářů, ale my, asi na rozdíl od nich, to děláme rádi a zadarmo, protože nám situace ve vedení ústecké policie, není a nemůže být lhostejná. Jde totiž o bezpečnost občanů a o to, aby ve vedoucích funkcích v policii nebyli lidé nečestní a zkorumpovaní. Jen tak můžeme pomoci poctivým policajtům, kteří chtějí dělat dobře svou potřebnou práci, zbavit se darebáků ve vedoucích postech, kteří jim v tom brání. Ke škodě nás všech.

Takže : pokračování příště.

Pavla GRÜNTHALOVÁ