--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Policejní ostudy v Ústí
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 011
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Část druhá V minulém čísle NN jsme popsali případ vyšetřování autonehody zástupce krajského ředitele policie v Ústí nad Labem, JUDr Jaroslava Halíře. Dnes se budeme věnovat dalším případům spadajícím do kompetence ústecké policie.
Podle našeho (a nejen našeho) názoru by měl být znovu a tentokrát důsledně, prošetřen nákup elektroniky pro Správu policie severočeského kraje, který zprostředkoval p. Trejbal, krajský ředitel policie v Ústí n. L. od svého známého, soukromého podnikatele. Podle údajů, které jsou k dispozici, byla cena této zakoupené elektroniky podstatně vyšší, než byla v té době prodejní cena stejné elektroniky ve státních obchodech. Veřejnost by měla být informována o tom, z jakých finančních prostředků byla elektronika nakoupena, komu připadl rozdíl v cenách a jak bylo naloženo s provizemi z prodeje.
Za prošetření by jistě stála i otázka, jakým způsobem byla uhrazena faktura vystavená za opravu soukromého vozidla jednoho bývalého vysokého funkcionáře Správy policie severočeského kraje v dílnách MV. I o této transakci by měl pan Trejbal něco vědět.
Zajímavé poznatky by jistě přinesla i analýza činnosti inspekce, tedy orgánu, prošetřujícího přestupky a trestné činy policistů.
Co si má o práci inspekce občan myslet, dozví-li se v tisku, že policejní důstojník jezdil do práce ukradeným autem, na které si dokonce dal vystavit povolení k parkování na služebním parkovišti a na tomto parkovišti, (před policejní budovou), sám okradený majitel své vozidlo objevil ? Co si má občan myslet, když se dozví, že tuto záležitost vyšetřovala inspekce MV a výsledkem šetření bylo zařazení dotyčného policejního důstojníka - zloděje, na vyšší post a to přímo do týmu specializovaného na boj proti vyděračům ? Co si má občan myslet, když tentýž zloděj s hodností důstojníka policie, skončí po roce v poutech, jako při činu chycený člen vyděračského gangu ?
Takováto neomluvitelná "kvalita" práce inspekce MV, má samozřejmě svůj odraz i v práci inspekce na krajské úrovni. Na příklad v roce 1992 byly inspekci v Ústí předány poznatky, týkající se činnosti policisty Ondřeje B., působícího na dopravním inspektorátu OŘ P, na úseku dovozu zahraničních vozidel. Důkazy bylo doloženo, že docházelo k nesrovnalostem při přihlašování vozidel, byly falšovány podpisy i osobní údaje.
Výsledkem šetření inspekce bylo přemístění uvedeného policisty na Správu Policie ČR severočeského kraje. Na kritiku tohoto postupu reagoval ředitel policie svč. kraje JUDr Trejbal prohlášením, že dotyčného vzal na Správu proto, že se domníval, že jde o reaktivovaného policistu. Podivuhodná personální politika, že ?
Pokračování příště
Pavla Grünthalová