--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Rosa Adam
Název: Zlatý premiér a nevděčný tisk
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 021
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 05.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
V předvečer 76. výročí VŘSR, 5. a 6. října, vyjela Výkonná rada ODS ke dvoudennímu zasedání do východočeského Potštejna. Narozdíl od dob, kdy si Václav Klaus coby ministr financí posteskával, že ve vládě musí barvy ODS hájit sám, připomínal současný výjezd stranického vedení výjezdní zasedání vlády.
Blíží se komunální volby, a tak ODS "zabila" dvě mouchy jednou ranou: zasedání Výkonné rady spojila s veřejnými besedami - když už se jednou do těch končin dostaneme, ať si nás lidé užijí zblízka.
Pan premiér měl nelíčenou radost z narvaného sálu B+B centra v Rychnově nad Kněžnou. Policisté uzavřeli všechny vchody (asi i okna a ventilátory) s výjimkou dvou, v jednom zůstala i udržovaná ulička, aby usmátý Václav Klaus mohl vstoupit mezi svůj lid s žehnajícíma rukama nad hlavou. V pátek krátce po sedmé večer tak i učinil, když předtím prošel oběma vestibuly naplněnými lidmi kolem televizních obrazovek (premiérovo vystoupení v sále bylo přenášeno vnitřním televizním okruhem), kde i vozíčkáři měli své vyhrazené místo.
V úvodu vystoupení si stranický vůdce neopomněl polibovat, jak rád se setkává s rychnovskými občany přímo, nikoli prostřednictvím novinářů, kteří jsou zdrojem všech nedorozumění mezi Václavem Klausem, jeho stranou a jeho lidem, neboť sdělovací prostředky panu Klausovi a ODS neposkytují prostor - a když poskytnou, tak zkreslí.
Jeden z prvních dotazů se týkal rozkmotření Václava Klause s Českým deníkem. "Ambice pana vydavatele Kudláčka míří jiným směrem, než dělat noviny," řekl doslova český premiér na adresu Českého deníku, mezi čtenáři ceněného pro objektivní zpravodajství a konzervativně vyhraněné komentáře (Václav Klaus tři a půl roku psal pro Občanský a poté Český deník pravidelné týdenní sloupky). Připomněl, že jeho sloupky otiskovaly i regionální noviny v jižních Čechách i na Moravě, a to prý v trojnásobně vyšším nákladu, než má Český deník. A pohotově zorganizoval anketu, kdeže by měl nyní publikovat. "Stejný zmatek mám v hlavě i já, do týdne se rozhodnu," ukončil premiér poté, když mu lidé navrhovali MF DNES, Lidové noviny či Telegraf. S předvolebním vtipem komentoval jednání koaliční čtyřky o územně správním uspořádání i o restitucích církevního majetku. "Lidé se mě na besedách ptají, proč jsou tato jednání tak zdlouhavá a obtížná. Já jim říkám - můžete za to vy, voliči. Kdyby ODS získala ve volbách 51 procent, žádná koalice by nemusela být ..."(!)
Po tomto předvolebním zasnění konzervativního stoupence parlamentní demokracie (nemíval i Vladimír Iljič podobné sny, které pak Josef Visarionovič transformoval do nočních můr desítek milionů lidí?) se Václav Klaus rozhovořil o své návštěvě Francie, kde francouzským politikům v obtížné argumentaci vysvětlil, že Česká republika není Jugoslávie. Od francouzských podnikatelských kruhů si přivezl uznání předního místa ČR v postkomunistickém světě.
Narozdíl od svých soudobých komentářů jednání české a slovenské strany při parcelaci ČSFR, kdy se obě strany zavazovaly udržovat mimořádně dobré styky, zvláště s ohledem na provázanost ekonomik, se v pátek Václav Klaus podivoval dotazu, zda se s Vladimírem Mečiarem setkává častěji než s jinými zahraničními premiéry. Slovensko je samostatným státem a není prý důvod k častějším setkáním - pan premiér za takové důvody patrně taktně nepovažuje čtyřiadvacetimiliardový dluh Slovenska vůči ČR či čtyřicetiprocentní podíl Slovenska na českém vývozu s problematickými platbami...
Samozřejmě pan Klaus své obdivovatele seznámil s tím, že do roku 1996 považuje on i jeho strana jakékoli jiné než současné správní rozdělení České republiky za neproveditelné. Svěřil se i s tím, že pod stromeček by si přál den volna.
Za zmínku možná stojí, že místní organizátoři asi v obavách, aby jim velký šéf nevyčetl nevyužití své přítomnosti k předvolební propagandě - rozdávali příchozím reklamní letáky ODS z loňských voleb do federálního parlamentu. A tak si lidé mohli počíst, že cílem úsilí ODS je "vybudovat fungující a politicky stabilní a federativní státní útvar", že "ODS bude usilovat o zajištění mezinárodního postavení Československa", tohle vše po setkání s Václavem Klausem 5. října 1993.
Ať žije ODS!
Adam ROSA