--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Mašita Karel
Název: Dvacátý, aneb kterak z Klause hlupáka udělati
Zdroj: NN Ročník........: 0003/028 Str.: 025
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Z Václava Klause, samozřejmě, takto českého ministerského předsedy. A to ve věci údajně XX. Mezinárodního jazzového festivalu Praha. Jeho pořadatelem byl Pragokoncert, jemuž napomáhal pražský Agharta Jazzklub. Kdybych neměl k dispozici jisté dokumenty, ani bych nevěřil, že tento ve světě tolik uznávaný počtář, resp. finančník, se takto hloupě nechá vtáhnout do silně podezřelé akce, a nota bene ji ještě z titulu své státnické funkce zaštítí.

Pomineme-li přetrvávající absurdnost existence takové firmy, jakou je právě Pragokoncert (nositel Řádu práce), který stále sídlí v paláci, jenž mu nikdy nepatřil a kde měl samozřejmě velice silnou expozituru StB, druhou otázkou zůstává číslování tohoto festivalu, a pro větší zpestření i existence České jazzové společnosti, která je napojena na státní cecík dotací, která vznikla v rámci likvidace Jazzové sekce a která velice sprostým způsobem přetáhla Jazzové sekci nemálo členů. K absurdnosti existence Pragokoncertu stačí nalistovat si zákon č. 81/1957 Sb., z 19. prosince 1957 o koncertní a jiné hudební činnosti (hudební zákon) a na něj navazující vyhlášku tehdejšího československého ministerstva školství a kultury č. 89/1958 Úřední list (Ú. L.)/I (nařizovací) z 13. června 1958, kterou se stanoví povinné zprostředkování pro některé obory umělecké činnosti a která jako vysloveně podzákonná norma umožnila vznik Pragokoncertu, Pražského kulturního střediska (PKS) a dalších (státně monopolních) krajských uměleckých agentur, jejichž neblaze proslulá činnost pod kuratelou ÚV KSČ je obecně známa. Zatímco zmíněný hudební zákon už neexistuje, Pragokoncert, který na jeho základě vznikl, vesele funguje dál.

A ještě neumí počítat. Stejně jako Josef Škvorecký stále nechápu, kde tato "firma" přišla ke svému číslování tohoto festivalu. Možná si aspoň trochu zasvěcení jazzmani a fandové této hudby pamatují, že do roku 1973 byl Mezinárodní jazzový festival Praha samostatnou institucí pod gescí Českého hudebního fondu (ČHF) a jakýmsi obskurním cárem papíru ho ministerstvo kultury ČSR v roce 1973 zrušilo a jeho pořádáním pověřilo právě Pragokoncert. Jubilejní X. MJF Praha koncem října roku 1974 tedy uspořádala tato firma, aniž by se namáhala sdělit návštěvníkům, že je jejím I. MJF Praha. Jako hudební publicista jsem ho recenzoval pro Mladou frontu, a i když jsem tehdy jako jediný novinář upřímně napsal, že to byla akce notně zbytečná a nabubřelá, skutečnost byla ještě mnohem horší. Nicméně puristicky vzato to, co proběhlo v minulých dnech jako XX. MJF Praha, byl XI. MJF Praha Pragokoncertu, nad kterým nesl záštitu právě pan Klaus, coby český premiér.

A jen okrajově: Pražské jazzové dny, které pořádala Jazzová sekce a které právě české ministerstvo kultury soustavně házelo klacky pod nohy, až jejich pořádání definitivně zmařilo, byly také na mezinárodní úrovni.

Ale nad těmi pan Klaus záštitu (finanční krytí) asi nepřevezme. Karel Mašita