--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Karel Bedřich
Název: Památky na prodej
Zdroj: NN Ročník........: 0003/030 Str.: 014
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Ministerstvo kultury znovu posoudí usnesení vlády o prodeji odsvěceného kostela sv. Michala na Starém Městě v Praze formou dražby a navrhne, aby prodej proběhl pomocí konkurzu. Tolik lakonická agenturní zpráva, jež se týká události stále diskutované.
O podivných peripetiích, které provázely aukční prodej kostela jsme informovali nedávno. Proti způsobu prodeje kulturní památky, kdy nebyla památkáři stanovena nejzákladnější pravidla pro rekonstrukci objektu, o předběžném archeologickém výzkumu ani nemluvě, se zvedla vlna protestů mezi odbornou i laickou veřejností. Původní vlastník (Národní knihovna) rovněž nedodržel postup stanovený památkovým zákonem z r. 1987, z něhož vyplývá povinnost nabídnout nejprve prodávaný objekt městu. Aukce proběhla přesto, že bylo soudem pro Prahu 1 vydáno předběžné rozhodnutí o pozastavení prodeje, to však bylo doručeno pozdě ...
Kostel za 131 miliónů nakonec získala firma MILKO z Ústí n. Labem, která se později vydraženého práva na uzavření kupní smlouvy vzdala. Majitel firmy totiž usoudil, že vydražené právo je prakticky nerealizovatelné ...
Dohoda
Minulý týden se při vzájemném setkání dohodli zástupci odborníků z řad památkářů, studentů FF UK, ministr kultury Kabát a jiní zástupci ministerstva na dalším postupu, odborníci z památkového úřadu navrhnou pracovníky, kteří projednají další kroky ve věci kostela. Ministr rovněž slíbil, že pozastaví projednávání návrhu zákona o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty a návrhu novely nového památkového zákona, jež právem vzbudila takový rozruch mezi odborníky. Špatných zákonů o kulturních památkách jsme z dob minulého režimu zažili více než dost. Jedno z nejděsivějších ustanovení dokonce vlastníkovi umožňovalo památkový objekt zbourat, pokud by si jeho rekonstrukce vyžádala "neúměrné náklady". Jak toho v praxi zneužívaly příslušné instituce si jistě každý dovede představit. Na základě stejného paragrafu byl odstraněn například jihlavský Špalíček (Grätzl), nesmírně cenný komplex goticko-renesančních domů uprostřed centrálního náměstí ...
Žatecká synagoga
Kostel sv. Michala však není jediným objektem zájmu firmy Milko z Ústí n. Labem. Nedávno stejná firma zakoupila i žateckou židovskou synagogu, ve které chtěla prodávat dokonce chmel (...!). Proti podobnému "využití" motlitebny protestoval předseda Židovské obce pro okresy Teplice, Most, Chomutov a Louny Chaim Klein. Majitel firmy však informaci popřel a nevyloučil, že synagogu za symbolickou cenu nabídne Židovské obci. Obavy o osud dalších památek jsou jak vidno navýsost oprávněné.
Dražba oltáře
Prodej pražského kostela sv. Michala či žatecké synagogy nebyl však zdaleka ojedinělý. V pražském Paláci kultury proběhla aukce starožitností, na které měl být vydražen i Rohrbachův oltář sv. Kříže (vyvolávací cena 7 mil. korun) a portrét šlechtice od Hanse van Aachena (2,2 mil. korun). Obě díla jsou pochopitelně rovněž kulturními památkami a vlastníci jsou povinni je nabídnout přednostně státu. Tato podmínka byla podle MK splněna pouze v případě barokního oltáře, přičemž o jeho odkoupení projevilo zájem litoměřické biskupství, avšak ani stát, ani církevní úřad nemají dostatek finančních prostředků na odkoupení uměleckých děl (...).
Alarmující skutečnosti, které provázely nedávné aukce pouze dokumentují absenci vhodného zákona o kulturních památkách. Pouhá novela dosud platné legislativní úpravy z r. 1987 připravovaná ministerstvem kultury neutěšenou situaci nevyřeší a naprostou nezbytností je přijetí zcela nového zákona. Ten je však vázán na nové územně správní uspořádání, které zdaleka není vyřešeno. Mimo jiné také proto, že premiér Klaus pokládá počet regionů za "poslední otázku" problému nového uspořádání.
Prodej kulturních památek se tedy rozbíhá docela slušným tempem a vše se podřizuje syrovému zákonu trhu, a pokud i v jiných případech proběhne prodej stejným způsobem, můžeme se dočkat i horších konců. Odsvěcených kostelů či jiných historických staveb máme povícero a zájemců o koupi se najde jistě dost. Můžeme se dočkat i toho, že z Karlštejna budeme mít silo či sklad menstruačních tampónů.
O důvod víc pro urychlené přijetí nového památkového zákona dokud je ještě čas.
Bedřich KAREL