--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kolář Vladimír
Název: Výzva nerehabilitovatelným
Zdroj: NN Ročník........: 0003/030 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 25.10.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Vážení čtenáři, po téměř třech letech od listopadu 1989 byl vydán zákon prohlašující komunistický režim za protiprávní. Mimo jiné se v preambuli zákona hovoří o teroru proti nositelům odlišných názorů.
Zdaleka ne všichni ti, proti kterým byl takový teror uplatněn, mohli se domoci nápravy křivd podle rehabilitačních zákonů. Vždyť již i z jejich formulace vyplývá jim daný cíl, odstranění jen některých křivd. A ani způsob jejich tvorby nedal obětem teroru odpovídající hlas v rozhodování o těch následcích teroru, které odškodněny budou a o těch z nich, které odškodněny nebudou. Tak vznikla nemalá skupina občanů, obětí komunistického teroru, o nichž lze hovořit jako o nerehabilitovatelných.
Ačkoliv jejich životní příběhy jasně dávají příklady uplatňování teroru v praxi, hrozí nebezpečí z nejhorších, zapomnění. Zapomnění, které je výhodou pouze pro vykonavatele teroru, ať z řad vedení KSČ, jejích členů nebo i bezpartijních občanů, kteří teror komunistického režimu zneužívali k denunciaci spoluobčanů, k získání výhod na jejich úkor.
Takové zapomnění umožní vykonavatelům teroru proniknout do státního aparátu, kde zneužijí své moci opět, tentokrát pod ochranou štítu lidských práv, jichž se již nyní dovolávají ti z nich, jejichž teroristické činy vyšly najevo.
Je v zájmu všech poctivých spoluobčanů, nejen v zájmu terorem postižených, aby každý způsob uplatnění teroru vyšel najevo. Proto se obracíme na naše čtenáře, aby nám zasílali k dokumentaci a k publikování skutečné případy uplatňování komunistického teroru. K jejich dokumentaci je třeba ověřených dokladů, aby se při publikaci případů nevystavila redakce nebezpečí žalob ze strany těch, jejichž jména budou v případech figurovat, jejichž podpisy budou na dokumentech svědčících o používání komunistického teroru.
Jde například o případy denunciačních posudků, takzvaných "zpráv o pověsti", psaných odbory vnitřních věcí národních výborů, jde o případy zastavení trestního stíhání projevů názorů odlišných od komunistické ideologie, kdy namísto uložení trestu bylo nařízeno ochranné opatření, spočívající zejména v umístění v psychiatrických léčebnách. Též jde o případy manipulace v trestním stíhání, jehož účastníky byli komunističtí nomenklaturisté, nebo kdy byla kryta jejich hospodářská kriminalita. V neposlední řadě jde o rozhodování národních výborů a dalších orgánů státní správy, kdy byla zneužita pravomoc těchto orgánů proti občanům s odlišnými názory nebo jimi byly poskytnuty komunistickým nomenklaturistům neoprávněné výhody.
Různost případů nedovoluje vypsat všechny jejich typy. Proto přijmeme k dokumentaci a publikaci i další případy uplatňování komunistického teroru.
V Praze dne 25. října 1993
za redakci NN Vladimír Kolář