--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Holeček Jan
Název: Zemřel Frank Zappa
Zdroj: NN Ročník........: 0003/033 Str.: 019
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 04.12.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
V sobotu 4. 12. 1993 zemřel americký zpěvák, multiinstrumentalista a jedna z největších rockových legend sedmdesátých a první poloviny osmdesátých let - F. Zappa. Frank Zappa se narodil 21. 12. 1940 v Baltimore. S hudbou začal již jako dvanáctiletý, a to nejprve jako bubeník, a později jako kytarista a pianista.
Již od začátku šedesátých let je Zappa znám svým poněkud syrovým postojem proti konformní Americe, za kterýžto byl také nejednou stíhán mravnostní policií. (Jednou byl z těchto důvodů také vězněn, ale tento fakt ho také zachránil od povolávacího rozkazu v době války ve Vietnamu).
Na hudební scéně v roce 1966 Zappa debutoval spolu se skupinou Mothers of invetion albem Freak out, což byla také zároveň první ze série desek, které v jeho kariéře vyvolaly snad největší vlnu skandálů.
Začátkem let sedmdesátých okolo sebe shromažďuje řadu vynikajících hudebníků, jako byli třeba D. Preston, G. Duke, I. Underwood, či A. Dunbar, a natáčí spolu s nimi sérii vynikajících alb (Over night sensation, Hot rats...), které bezpochyby patří k nejlepším v jeho kariéře. Přibližně v této době působí aktivně také jako producent americké hardrockové legendy Grand funk. Zvláště úspěšným v této dekádě byl rok 1978-79, kdy Zappa vydává album prosycené drsnou politickou satirou - Sheik Yerbouti. Léta osmdesátá se však bohužel v kariéře F. Zappy s drobnými výjimkami nesou jen v závěsu zašlé slávy, a to právě tohoto období.
Zappa byl ovšem v této době velmi činný na poli vážné hudby. Na tomto místě je potřeba zvláště podotknout, že některé ze skladeb byly provedeny za řízení světoznámých dirigentů, jako jsou např. P. Boulez, nebo Z. Nehta (m.j. Pražské jaro). Koncem osmdesátých let se ale u Zappy začínají projevovat příznaky rakovinného onemocnění, kterému nakonec v uplynulých dnech podlehl. Po listopadu 1989 navštívil dvakrát naši republiku. Byl uveden tehdejším poslancem FS M. Kocábem, známým šikovatelem sovětských vojsk do parlamentu, jako vzácná politická návštěva. V době zmatků po tzv. revoluci si celkem všedně pletli naši umělci politickou scénu s prkny, která znamenají svět. Svou roli v tom zajisté sehrál také prezident, spisovatel absurdních her. TV nám přinesla záběry F. Zappy na galerii FS a při audiencích u prezidenta, ale v podhradí se dosud vypráví o recepci na Vikárce, kde zůstala sekyra 40 tisíc. Když hradní páni odmítli útratu zaplatit, dodatečně byla účtenka zaslána F. Zappovi do USA. Zaplatil. Do této atmosféry patří i Z. prohlášení, že je neoficiálním představitelem ČSR v USA. Nelze to vyčítat F. Zappovi. Patří to do koloritu bláznivin kuriozního OF a teorie, která vstoupí do dějin, že jedno jablko a jedna hruška je jedna jabkohruška...
Jan HOLEČEK