--------------------------------------------------------------------------------
Autor: -bk-
Název: Návrat liberálů
Zdroj: NN Ročník........: 0003/033 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 20.11.1993 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Ten, kdo pozorně sleduje naši leckdy absurdní politickou scénu, jistě neopomenul zaznamenat comeback jedné malé, ale pohříchu potřebné politické strany. Liberálně demokratická strana (LDS) byla po téměř jedenapůlletém přerušení oficiální politické činnosti, kdy působila v téměř ilegálních podmínkách, opět vzata na milost a její právní i faktická existence byla potvrzena i českým premiérem. Její působení je nadmíru potřebné již z toho důvodu, že liberálem se dnes prohlašuje kdekdo. Ke stejné filosofii se vehementně hlásí zvláště Občanské hnutí, jež ve snaze co nejvíce se přiblížit kýžené metě, zvolilo i další název, jenž má připomínat stranu pánů Genschera a hraběte Lambsdorfa - Svobodní demokraté. Avšak sebelépe znějícím názvem nelze zakrýt syrový fakt, že transformovaný komunista je liberálem asi jako ďábel jedním ze svatých apoštolů.
Ve stručnosti si připomeňme odysseu, kterou liberálové z LDS museli v posledních dvou letech projít.
V listopadu 1991 byla většinou jednoho hlasu předsedkyní strany zvolena dr. V. Hradská, jejíž zásluhou se zakrátko poté LDS dostala do těžké krize. Všemu předcházela utajená cesta Hradské - tehdy ještě členky výkonného výboru - na sjezd německé FDP, kde suveréně vystupovala v roli mluvčí i předsedkyně LDS. Svým luzným zjevem se jí podařilo představitele německých liberálů obloudit natolik, že svou přízeň přenesli na její neméně dobře tvarovaná bedra. Zde je dlužno podotknout, že narozdíl od mužných tváří pánů Mandlera a Štindla se není čemu divit... Leč dosti žertů. Ještě v době před parlamentními volbami v r. 1992 došlo ke zvratu a veškerá aktivita krásné Viktorie se obrátila k našim čackým občanským demokratům z tehdy ještě počtem nepatrné ODA. Její nemalé úsilí vyvrcholilo tzv. integrační smlouvou uzavřenou s ODA, pomocí níž část strany splynula s Aliancí, přičemž v druhém plánu měla být současně právně i fakticky likvidována zbylá část LDS, která se s geniálním tahem Hradské nikdy nesmířila. Integrační smlouva totiž obsahovala formulaci, podle které se LDS údajně "dobrovolně rozpouští" a pověřuje likvidátora vypořádáním majetku strany (- vesměs byl převeden do fondu ODA...). Proti tomu se postavilo předsednictvo LDS a charakterizovalo rozpuštění strany a její splynutí s Aliancí, jako pokus o její definitivní likvidaci s cílem "zmocnit se jejího jména a majetku". V podobném smyslu bylo o momentální situaci informováno i Ministerstvo vnitra ve snaze zabránit eventuálnímu zrušení registrace LDS. Ubíhaly měsíce a veškeré snahy představitelů LDS po obnovení strany a navrácení víceméně nelegálně odebraného majetku, vyzněly naprázdno. Neoslyšeny zůstaly i dopisy adresované českému premiérovi P. Pithartovi, předsedovi ODS V. Klausovi, činovníkům ODA J. Kalvodovi a D. Kroupovi či některým poslancům. Jediný politik, jenž potvrdil existenci LDS a přislíbil podporu při prosazování oprávněných požadavků, byl předseda KDS dr. V. Benda.
LDS podává několik žalob na iniciátory násilného rozpuštění strany i na tzv. likvidátora ing. O. Hřebíčka. Rozpuštění LDS v podstatě potvrdilo ústy mluvčího A. Černého i Ministerstvo vnitra, samozřejmě bez ohledu na svérázný postup Hradské. Obvodní soud pro Prahu 1 dokonce zastavil řízení proti dr. Hradské s odůvodněním, že LDS nemá právní subjektivitu: strana prý byla zrušena (...). LDS podává odvolání k Městskému soudu, jenž usnesení nižší instance konečně ruší... Mimořádná celostátní konference, jež se koná v listopadu letošního roku, bere na vědomí postupnou stabilizaci strany, ruší stav faktické ilegality a zahajuje normální činnost.
Z funkce dosavadního předsedy strany odstupuje M. Litomiský a novým předsedou je zvolen ing. Vojtěch Průša, poslanec zastupitelstva v Mariánských Lázních.
Zdá se tedy, že je vše v pořádku a liberálové mohou oslavit svůj snad už definitivní návrat na politickou scénu. Vzpomeneme-li si však na peripetie, jež všemu předcházely, nezbude nám než se ptát slovy programového prohlášení LDS - bude český stát domovem (opravdu) svobodných občanů?
-bk-
Usnesení mimořádné celostátní konference Liberálně demokratické strany
konané dne 20. listopadu 1993 v Praze Mimořádná celostátní konference LDS vzala na vědomí informace o tom, že právní situace naší strany se postupně normalizuje. Po dopise, v němž předseda české vlády potvrdil právní kontinuitu LDS, a poté, když Městský soud v Praze zrušil usnesení obvodního soudu, které konstatovalo, že LDS nemá právní subjektivitu nezbytnou pro aktivní žalobní legitimaci,nestojí legální činnost LDS v cestě žádné překážky. Mimořádná konference LDS schvaluje postup výkonného výboru LDS, který okamžitě po obdržení dopisu Václava Klause zahájil normální činnost, a s okamžitou platností ruší stav ilegality.
Mimořádná konference LDS tímto prohlašuje, že základními otázkami, kterými se orgány Liberálně demokratické strany mají v budoucnu zabývat, je aktualizace a konkretizace politického programu, spolupráce stran středu a pravého středu a příprava na komunální volby. Tyto otázky, jimž jsou věnovány další pasáže tohoto usnesení, jsou nepochybně v naší činnosti nejdůležitější. Jestliže se Liberálně demokratická strana obrátí svou aktivitou do budoucnosti, neznamená to, že by byly ochotna smířit se s mnohými škodami a křivdami, které zůstaly nevyřízeny po neúspěšném pokusu o její likvidaci.
Především jsme nuceni konstatovat, že činnost jak exekutivy, tak soudů se právě v cause LDS, která je po politické stránce tak významná, projevila jako společensky málo vyhovující. Díky neochotě civilně správního odboru ministerstva vnitra - a zdá se, že i předpojaté liknavosti soudů - zůstal majetek v rukou člověka, který nikdy nebyl členem naší strany, prohlásil se za "likvidátora" LDS a žaluje - také soudní, i když nejenom soudní cestou - na orgány legální politické strany, že se sami nehodlají zrušit. Je to neobyčejně groteskní, že jej naše justice - stejně jako předtím ministerstvo vnitra - berou vážně. O právní stabilitě české politické struktury to nesvědčí.
Ještě méně hovoří v prospěch takové stability zastřená, ale nepochybná policejní perzekuce předních funkcionářů LDS. Ti jsou na základě neomaleného anonymního dopisu předvoláni kriminální polcií a s odkazem na hpspodářskou činnost strany vystavováni podivným narážkám na samé hranici výhružek. Přitom jde o stranu, které ukradli spisy, majetek, a účetní doklady, o stranu, která se v důsledku nezákonných machinací nemohla zúčastnit voleb a která se pro liknavost státní správy potýká s obrovskými hospodářskými těžkostmi.
Konference pověřuje předsednictvo a výkonný výbor strany, aby se obrátily na příslušné orgány exekutivy i na demokratické občanské strany s žádostí o všestrannou nápravu této situace, která je jen zdánlivě neúnosná pouze pro stranu liberálně demokratickou. V Praze dne 20. 11. 1993
Delegáti mimořádné
celostátní konference LDS
Stanovisko LDS k nebezpečí "italského" vývoje V poslední době lze u části naší veřejnosti sledovat obavy, aby se náš budoucí politický vývoj neubíral způsobem podobným vývoji v Polsku, kde se v posledních parlamentních volbách dokázala výrazně prosadit postkomunistická levice.
VV LDS toto nebezpečí nehodlá podceňovat. Pokládá je především za odraz konkrétní politické situace s mnohem tvrdším sociálním dopadem na široké vrstvy polské společnosti a za následek neschopnosti představitelů politických sil prosazujících radikální společenskou reformu k dohodě a spolupráci.
V této souvislosti si VV LSD dovoluje upozornit, že naší zemi spíše hrozí nebezpečí jiného druhu - možnost "italského" vývoje. Tento vývoj je možno charakterizovat tím, že v prostředí relativní demokracie dochází k cílevědomému omezování možností působení dalších významných společenských kontrolních mechanismů, např. v souvislosti s naprosto neuspokojivým dosavadním postupem stran vládní koalice v otázce územně správního uspořádání. Celková centralizace se tak projevuje růstem role státního byrokratického aparátu, mnohdy na svých místech přežívajícího z doby komunistické totality a prorůstajícího do nynějších vládních politických stran, nekontrolavatelným přílivem kapitálu pochybného původu, rostoucí kriminalitou, které policejní aparát, opět mnohde přežívající z doby totality neumí anebo nechce čelit. Celkově tak dochází ke vzniku situace, do značné míry připomínající situaci v Itálii, s možným rizikem budoucí expanze sil extrémní levice i pravice.
V této situaci je VV LDS přesvědčen, že riziku tohoto vývoje mohou zabránit pouze důsledně uplatněné prvky svobodné společnosti. tj. politická decentralizace a řádné fungování společenských kontrolních mechanismů, zajišťujících morální čistotu a bezúhonnost všech významných politiků i všech politických stran.