--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Kubík Jiří
Název: Zakonzervovaní komunisté
Zdroj: NN Ročník........: 0003/033 Str.: 006
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: 01.01.1992 Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Když se pokoušíme zmapovat polistopadové poměry v různých institucích na území města Plzně, stále se opakuje stejná situace, že totiž lidé, kteří se odvážili po listopadu 1989 kritizovat setrvávání zkompromitovaných a neschopných komunistů ve vedoucích funkcích, byli postupně propouštěni a na jejich místa přicházeli bývalí komunisté ze zrušených úřadů.
Také ve vedení Krajské hygienické stanice v Plzni hrají bývalí komunisté první housle. Na počátku roku 1990 byl jmenován ředitelem MUDr. Milan Tuček, CSc. Brzy po svém nástupu provedl rozhodující kádrové změny. Na místo ekonoma nastoupil zasloužilý pracovník svazáckých zařízení ing. Luboš Purma a spolu s ním byl přijat bývalý kádrovák ze zrušeného KÚNZ. Tato trojice ovládla zcela Krajskou hygienickou stanici a začala postupně likvidovat nepohodlné kritiky. MUDr. Tuček byl již před listopadem převelen do Plzně z Klatov jako kádrová rezerva na místo ředitele. Listopadové změny jeho jmenování jen urychlily. Včas odhodil rudou knížku a pak už nic nebránilo jeho další kariéře. Po svém nástupu do funkce se zachoval vskutku velkoryse. Přes naprostý nedostatek peněz ve zdravotnictví nakupoval bez problémů novou techniku do kanceláří. Ministerstvo zdravotnictví postupovalo stejně velkoryse a vyslalo pana ředitele na odbornou stáž za oceán.
Počínání nových nadřízených se nelíbilo řadové úřednici paní Haně Herzové. Povzbuzena novoročním projevem Václava Havla na počátku roku 1992, v němž se Václav Havel kalkulujíc s novoroční kocovinou posluchačů, zmínil o přetrvávající nadvládě komunistů ve státní správě, napsala dopis budoucímu ministru zdravotnictví Lomovi. Ještě dříve než Lomovu nicneříkající odpověď, obdržela stěžovatelka oznámení o okamžitém zrušení pracovního poměru. Důvodem výpovědi bylo údajné porušení pracovní kázně. Ve skutečnosti ing. Purma vyžadoval práci, která nebyla řádně zakotvena v pracovní smlouvě. Dodatek pracovní smlouvy nebyl s paní Herzovou projednán. Proto podala dne 6. 2. 1992 u Městského soudu v Plzni návrh na přezkoumání platnosti výpovědi. Dne 16. 10. 1992 rozhodl soud ve prospěch navrhovatelky a uložil vedení Krajské hygienické stanice zaplatit navrhovatelce 15.744,- Kčs a náklady na advokáta. Později přistoupil bývalý zaměstnavatel na zvýšení této částky. Paní Herzová si našla jinou hůře placenou práci. I když vyhrála soudní při, skutečnými vítězi jsou komunističtí prominenti ovládající Krajskou hygienickou stanici. Paní Herzová se obrátila po volbách roku 1992 znovu na ministra zdravotnictví Loma v domnění, že nový, "pravicový" ministr zasáhne a pomůže jednomu z voličů ODS v nerovném zápase s levicovou mafií. Nic se nestalo. Pan ministr podobně jako mnoho dalších poslanců zvolených za ODS, dal přednost "komunistickým odborníkům" před lidmi, kteří mu ve volbách dali svůj hlas. Komunisté na Krajské hygienické stanici v Plzni likvidují dalšího pracovníka Dr. Kaňku. Také on se domáhá spravedlnosti u Městského soudu v Plzni. JUDr. Kaňka musel odejít, aby mohl zůstat bývalý kádrovák ze zrušeného ředitelství Krajského ústavu národního zdraví, který již při svém příchodu na KHS byl v penzijním věku. Vedoucí pracovníci KHS byli podporováni tehdejším zdravotním radou v Plzni a dnešním nám. ministra zdravotnictví MUDr. Pečenkou (ODS). Také plzeňští konzervativci z ODS považují za nebezpečnější ostrou kritiku lidí s pochybnou minulostí nežli setrvávání těchto lidí ve vedoucích funkcích. Kdyby tomu tak nebylo, byl by jistě zdravotní rada MUDr. Pečenka zasáhl ve prospěch těch zaměstnanců, kteří byli neprávem vyhozeni z KHS. Vzniká tak opět kategorie občanů druhého řádu, kteří proti bývalým komunistům nemají žádnou šanci.
Jiří Kubík