--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Veselá Jana
Název: Chcete se obrátit na Evropskou komisi pro lidská práva ?
Zdroj: NN Ročník........: 0003/034 Str.: 020
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Evropská komise pro lidská práva je mezinárodní institucí, která za určitých podmínek může přijímat stížnosti osob dovolávajících se porušení práv, zaručených Evropskou úmluvou lidských práv. Tato úmluva je smlouvou, jíž se velký počet států zavázal zachovávat určitá základní práva jednotlivce. Tato práva jsou formulována jednak v Úmluvě samotné, jednak ve čtyřech protokolech, které členské státy podepsaly.
1. Domníváte-li se, že náš stát porušil k Vaší újmě některé ze základních práv, můžete se obrátit na Komisi. Ta se však bude zabývat jen žalobami na porušení práv zakotvených v Úmluvě nebo v Protokolech. Komise není odvolacím soudem ve vztahu k národním soudům, sama nemá pravomoc rozsudky národních orgánů rušit ani měnit. Nemůže také přímo ve Váš prospěch intervenovat u příslušného orgánu.
2. Komisi můžete předložit stížnost směřující proti aktu státního orgánu (parlament, správní orgán, soudy aj.). Komise se nemůže zabývat žalobami vedenými proti jednotlivcům nebo soukromým institucím.
3. Než se na Komisi obrátíte, musíte vyčerpat všechny opravné prostředky, které zákonodárství našeho státu předepisuje a které by mohly zabránit stavu, kvůli němuž se na Komisi chcete obrátit. 4. Jakmile nejvyšší příslušná instance rozhodne, náleží Vám šestiměsíční lhůta, v níž máte možnost obrátit se se svou stížností na Komisi. Směřuje-li Vaše stížnost proti odsouzení, běží tato lhůta od přijetí konečného rozhodnutí, a nikoli po zamítnutí eventuálního návrhu na obnovu řízení. Komise se nebude moci Vaší záležitostí zabývat, pokud, i před uplynutím šestiměsíční lhůty, nepředložíte jasný výklad Vaší žaloby alespoň ve stručné formě.
5. Domníváte-li se, že Vaše stížnost směřuje proti porušení jednoho z práv zaručených Úmluvou nebo jedním z Protokolů a že jste zároveň splnili všechny předepsané podmínky, zašlete tajemníkovi Komise dopis na tuto adresu:
Secrétaire de la
Commission européenne des Droits IŢHomme Conseil de IŢEurope
F-67075 STRASBOURG CEDEX
6. Váš dopis musí obsahovat:
a) krátké resumé předmětu Vaší žaloby b) uvedení práv garantovaných Úmluvou, jejichž porušení se dovoláváte
c) výčet odvolání, která jste vyčerpali d) seznam rozhodnutí státních orgánů vztahujících se k Vaší záležitosti, jejich datum, stručný obsah a orgán, který je vydal. K Vašemu dopisu přiložte originál nebo kopie těchto rozhodnutí. 7. V případě, že by přípustnost Vaší žaloby narážela na evidentní překážku, tajemník Vás na ni upozorní. Pokud z Vaší korespondence s tajemníkem vyplyne, že Vaše žaloba bude moci být u Komise zaregistrována jako stížnost, a pokud s tímto faktem souhlasíte, tajemník Vám neprodleně pošle formuláře nezbytné pro oficiální podání stížnosti. Jakmile tyto materiály vyplníte a zašlete tajemníkovi, Vaše stížnost bude předložena Komisi. 8. O průběhu jednání budete informován tajemníkem. Jednání není veřejné a od počátku probíhá písemně. Nemůžete být tedy zasedání Komise osobně přítomni.
9. Bude-li to možné, pověřte sepsáním Vaší stížnosti advokáta. Případně později, v průběhu jednání, Vám bude moci být poskytnuta bezplatná právní pomoc, jestliže nebudete mít prostředky na uhrazení výdajů pro právního zástupce. Tato pomoc Vám však nemůže být poskytnuta dříve, než bude Vaše stížnost Komisi oficiálně předložena.
Připravila Jana Veselá