--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Grünthalová Pavla
Název: Chceme pravdu o aféře Wallis - Kožený !
Zdroj: NN Ročník........: 0003/034 Str.: 026
Vyšlo: 01.01.1993 Datum události: . . Rok: 1993
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Afér Wallis - Kožený se táhne déle než rok. Ve sdělovacích prostředcích dostala širokou publicitu ve třech vlnách. První koncem března, druhá koncem července a třetí v souvislosti se započatým a přerušeným soudním líčením v prosinci t.r.. Zopakujme si dnes některé výroky a činy hlavních aktérů této podivuhodně se vyvíjející kausy, jejíž vyřešení je stále v nedohlednu. Dosavadní vývoj případu a úroveň jeho řešení přitom vypovídá o politických poměrech v naší zemi daleko více, než spousta krásných slov o právním státě, rovnosti občanů a nezávislosti soudní moci a prokuratury, kterými nás naši představitelé tak rádi obdařují.
PETR ČERMÁK místopředseda ODS, červenec až prosinec 1992 Federální ministr vnitra
Na konci března 1993 se veřejnost dozvěděla, že Petr Čermák, bývalý Federální ministr vnitra, přidělil Viktoru Koženému, presidentu společnosti Harward Capital and Consulting ozbrojenou ochranu, placenou z peněz daňových poplatníků. "Pan Kožený měl ochranku, protože ji potřeboval", sděli P. Čermák a zároveň popřel jakékoli spojení Koženého s ODS. "Chodíme spolu hrát squash", řekl.
V srpnu P.Čermák potvrdil informaci, kterou "vyšťourali" novináři, že totiž obdaroval V.Koženého pistolí za osobní statečnost: "Šlo o výraz určitého díku, že přiznal, že je vydírán příslušníkem státní tajné služby...Rozhodl jsem se mu dát pistoli i proto, že informace od důstojníka tajné služby nekupoval trvale a aféru odhalil....prokázal, že je poměrně statečný člověk". Zajímavý precedens z úst bývalého ministra vnitra. Dostal by od něj pistoli i člověk, který vraždil na objednávku, kdyby "nevraždil trvale" a práskl svého komplice?
VÁCLAV KLAUS, předseda vlády a předseda ODS Prohlásil, že považuje za absurdní, že by president harwardských fondů kupoval od bývalého pracovníka FBIS a StB Wallise tajné informace a dále uvedl: "Rozehrávání této karty je zlým ideologickým útokem na jeden ze základů transformačního procesu - kupónovou privatizaci, zlým úmyslem nepřátel polistopadového procesu." (MF dnes 6.8.93) Pan premiér tedy předcházel vyšetření případu orgány činnými v trestním řizení, on již tehdy věděl jak to všechno je ? Těžko se ubránit dojmu, že takovýto postoj premiéra, byl jednou z příčin, proč prokuratura, jmenovitě J. Šetina, trvala na oddělení causy Wallis od causy Kožený a na tom, aby "případná" vina V.Koženého byla šetřena až po skončení procesu s Wallisem.
VIKTOR KOŽENÝ, president společnosti Harward Capital and Consulting
O několik dní později se veřejnost dozvěděla, že V.Kožený byl údajně vydírán pracovníkem Federální bezpečnostní informační služby Václavem Wallisem.
V.Kožený prohlásil, že byl Wallisem vydírán zhruba jeden rok a že mu zaplatil celkem půl milionu Kčs. Dále řekl, že počínání Wallise svědčí o spontánní privatizaci FBIS. Prohlásil, že nevěděl, kde vyděrač působí, pouze mu sdělil,: "že na jeho osobu obdržel společenskou objednávku" (Telegraf 3O.3.93).
Kožený rovněž uvedl, že: "jsou v podobné situaci i jiní lidé, ale nenašli dosud odvahu veřejně vystoupit". Tomuto náznaku, že nešlo jen o prodej ekonomických informací, však v té době nikdo nevěnoval pozornost.
Na dotaz Blesku:"Co říkáte tomu, že na vás mohla být uvalena žaloba za úplatkářství ?, V.Kožený odpověděl:"To pokládám za totální nesmysl, že by se vůbec o něčem takovém mohlo uvažovat".(Blesk, 4.4.93)
GENERÁLNÍ PROKURATURA
Vyšetřovatel vojenské prokuratury plk. Dinko v rozhovoru pro Český deník 3O.3.1993 potvrdil, že šetření vydírání V.Koženého je již v závěrečné fázi a že se ho měl dopustit příslušník FBIS, který údajně předával Koženému informace ekonomického charakteru.
Počátkem července se však dozvídáme, že vojenská prokuratura podá v nejbližších dnech obžalobu na V. Wallise, který je stíhán za zneužití pravomocí veřejného činitele a ohrožení státního tajemství. Není tedy obviněn z vydírání, ale z toho, že za úplatu vyzrazoval tajné informace V.Koženému. Podle prohlášení ředitele odboru prokurátorského dozoru GP L. Grygárka, bude Generální prokuratura zkoumat případnou trestní odpovědnost V.Koženého až po skončení soudu s Wallisem. (MF dnes, 27.7.93).
Novou dimenzi získává celý případ koncem července 1993, kdy hlavní vojenský prokurátor Kříženecký přiznal, že materiály, které Wallis prodal Koženému, obsahovaly i informace o slabinách politiků. Ukázalo se tedy, že někteří příslušníci tajné služby nezákonně shromažďovali informace o soukromém životě politiků a dalších významných osob.
TAJNÁ SLUŽBA
Prozatímní (doposud) ředitel Bezpečnostní informační služby S. Devátý nevyloučil, že by se podobné praktiky v ním řízené tajné službě nemohly opakovat:"Nemohu se zaručit za lidi, kteří mají určité vlastnosti. Mohu jen učinit, a již jsem učinil, opatření, která budou podobné případy minimalizovat", pravil rozšafně. Šéf tajné služby tedy přiznal, že jeho podřízení mohou v budoucnosti i nadále protizákonně shromažďovat informace o komkoli a na základě toho, i kohokoli vydírat a rozhodovat o budoucnosti poslanců, vládních i politických činitelů.
V. Wallis patří k téměř stovce bývalých příslušníků StB, kteří jako "nepostradatelní odborníci" obdrželi vyjímku z lustračního zákona a byli panem Devátým, po rozpadu federace přijati do české tajné služby - BIS.
Tito bývalí estébáci mají pro svou činnost k dispozici i spisy bývalé Státní bezpečnosti, které běžně využívají ve své operativní činnosti. Není tedy překvapující, že mezi dokumenty, které Wallis předával Koženému, měly údajně být i kompromitující informace o vysoce postavených politických činitelích naší politické scény. Právě sběrem podrobností o soukromém a intimním životě odpůrců komunistického režimu se totiž StB zabývala velmi intenzivně.
Kožený řekl ČTK: " Materiály, do kterých jsem nahlédl jako poškozený (v trestní věci vedené proti Wallisovi - pozn. aut.) prokazují, že s velkou pravděpodobností nebyly moje osoba a naše firma jedinými, kdo byly pod tlakem tohoto člověka, na kterých tato osoba pracovala. Diskreditace byla nasměrována nejen proti nám, ale i proti špičkovým politickým a ústavním činitelům."(MF dnes, 31.7.93). Popřel přitom, že by od Wallise takové důvěrné informace přebíral, ale připustil, že mu byly vnucovány. Wallis mu údajně řekl, že existují videozáznamy zachycující současné špičkové politiky v intimních situacích, které by mohly špičkové činitele českého státu v očích veřejnosti zkompromitovat tak, že by ztratili svůj politický kredit.(MF dnes 31.7.93).
Informace naznačující, že operativa BIS pracuje i nadále se svazky vypracovanými StB a obsahujícími kompromitující intimní informace o občanech a že snad dokonce ještě dlouho po listopadu byly shromažďovány tajnou službou kompromitující informace o občanech, nebyly dodnes uspokojivě vysvětleny, natož pak vyvráceny.
V soudním líčení s Wallisem nebyly, pokud je veřejnosti známo, tyto informace zmíněny. Zda existují či nikoli, nikdo jasně neřekl. Jediné, co se občan dozvěděl z úst vysoce postavených představitelů bylo, že tyto desinformace šíří nepřátelé demokracie a to vedeni zjevnou snahou, narušit těmito nevěrohodnými informacemi důvěru v naše nejvyšší představitele. To je sice velmi pravděpodobné, nicméně naprosto nedostatečné vysvětlení těchto znepokojivých informací.
PARLAMENT
Parlament se v souvislosti s aférou Wallis Kožený (jak je ostatně jeho zvykem, zejména jde-li o bezpečnostní problematiku) spokojil s hezky znějícím prohlášením předsedy branně bezpečnostního výboru V. Šumana, že:"shromažďování privátních informací o významných osobnostech by podkopávalo podstatu demokratického státu", čímž jeho činnost v tomto směru skončila. Nepočítáme-li naprosto nevěrohodné prohlášení předsedy kontrolního orgánu pro činnost BIS T.Svobody, který pravil, že při své kontrole na BIS žádná nová zjištění jím vedený výbor neučinil, že pouze kontrolovali, některé uzavřené případy a z nich žádný nebyl zaměřen vůči ústavním činitelům. Na dotaz, zda může vyloučit, že údaje o politicích nejsou v dosud živých svazcích, kontrolnímu orgánu nepřístupných, Svoboda odpověděl, že to samozřejmě vyloučit nemůže, ale "uklidnil" novináře sdělením, že i tyto svazky budou jednou uzavřeny, což znamená, že budou jednou i zkontrolovány. (Zpráva ČTK 25,8.93). Bohužel se pana předsedy kontrolního orgánu BIS nikdo nezeptal, zda ho nenapadlo, že "jednou" může být už pozdě.
SOUDNÍ PROCES s Wallisem
Dlouho očekávaný proces s V. Wallisem byl po několika dnech přerušen. Tribunál vojenského soudu vrátil případ bývalého příslušníka FBIS a StB V. Wallise k došetření prokuratuře. Průběh líčení:
a/ potvrdil některé dosavadní závěry: - přiznání Walise, že prodával Koženému informace o Harwardských investičních fondech
- neexistuji důkazy pro tvrzení Koženého, že byl vydírán b/ přinesl některé nové poznatky:
- neschopnost BIS specifikovat a průkazně doložit jakou škodu Wallis svým jednáním vlastně způsobil
- nekvalifikovanost tak zvaných znalkyň BIS, které nebyly soudu schopny odpovědět v podstatě na žádnou otázku (což vypovídá o úrovni naší kontrarozvědky dost nelichotivým způsobem)
- senát i prokurátor v průběhu líčení postupovali objektivně a důsledně podle platného práva, přesto, že causu projednával proti své vůli. Již před započetím procesu žádal soud o došetření celého případu. Jeho žádost však Vyšší vojenský soud v Táboře zamítl.
- soud neměl k dispozici některé důležité materiály, na př. obrazový záznam předání peněz, nahrávku rozhovoru při předání dokumentů a peněz. Proč ?
- president mocných harwardských fondů, jehož představitelé se presentují
veřejnosti jako finančníci a odborníci vysokých kvalit, se při soudním líčení předvedl jako rozpačitý hlupáček, neschopný říci souvisle větu a odpovědět srozumitelně a přímo na kladené otázky. Navíc jako člověk trpící totální ztrátou paměti. (Týž den večer, při předávání cen nejlepšímu sportovci roku však pronesl plynulý projev, zcela odlišný od rozpačitého koktání před soudem). Jaký byl smysl této taktiky vystupování zůstává zatím obestřeno rouškou tajemnou. Kdo měl zájem předvést veřejnosti, že president harwardských fondů řečeno slovy B.Polívky "neumí čééésky?"
V této souvislosti je nutné připomenout, že výpovědi některých svědků - zaměstnanců harwardských fondů, nebyly příliš loyální vůči Koženému a nepotvrzovaly jeho verzi výpovědi (na př. svědek Černý).
Napadá mě tedy myšlenka, zda náhodou V.Kožený už nesplnil svou "historickou úlohu", kterou bylo rozeběhnout i druhou vlnu kupónové privatizace. Fondy a peníze, které za nimi stojí jsou ted již pevně etablovány. V takových případech se často stává, že kontraverzní osoby, typu pana Koženého se stávají nepohodlnými. Často mívají dopravní nehody, ale trestní stíhání a následné odsouzení, není také k zahození. c/ Nastolil s novou intenzitou některé otázky s causou související:
- Proč nebylo vyhověno žádosti soudu o došetření causy před započetím soudního líčení ?
- Kdy bude veřejně přiznáno, že oddělení causy Wallis a causy Kožený není v souladu s platným právním řádem. Jaké z toho budou vyvozeny důsledky ?
- Bude V. Kožený vyšetřován pro podezření z trestného činu ohrožení státního tajemství ? Pakliže se neprokáže, že byl Wallisem vydírán, pak by snad měl být V.Kožený trestně stíhán i pro podezření z podplácení veřejného činitele a pro křivou výpověď ?
- Jaké budou vyvozeny důsledky z nekvalitní přípravenosti zástupkyň BIS na soudní líčení ? Pokud šlo o skutečnou nekvalitu a nikoliv o doržení instrukcí.
Otázek se nabízí samozřejmě více. Jedna z úvah, která člověka musí nutně napadnout je, proč vlastně Kožený Wallise udal ? To, co mu hrozilo muselo být horší, než ostuda při procesu a možnost trestního stíhání. Udání Wallise vypadá z Koženého strany spíše jako zoufalý akt, kterým měl být získán čas. Čas k čemu ? Lze uvažovat asi takto. Záznamy o finančních transakcích se v našich bankách archivují nejdéle půl roku (v západních demokraciích jsou to tři roky). Udání Wallise a vyšetřování případu, umožnilo získat rok času. V případě, že původ peněz je nejasný a není zájem o to, aby se v transakcích někdo "šťoural" a je-li na příklad záhadná i minulost většiny kmenových pracovníků firmy ( to znamená příslušnost k první, druhé a šesté správě StB), může být ten získaný rok, newmírně důležitou a nesmírně výnosnou dobou. Kapitál nejasného původu se většinou nazývá:"špinavé peníze".
Pouze řádné došetření případu VE VŠECH JEHO SOUVISLOSTECH může veřejnost přesvědčit, že není pravdou, že snahou některých mocných je za každou cenu zabránit trestnímu stíhání Viktora Koženého a "šíření nelichotivých pověstí" o důvodech této snahy a jejím pozadí.
Pavla Grünthalová