--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Žemlička Zdeněk
Název: Šťastné včerejšky
Zdroj: NN Ročník........: 0004/001 Str.: 000
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Šťastná 30. léta, která definitivně pohřbila slibný NEP budováním šílených projektů velepřehrad či veleelektráren, dovolila bolševickému kolektivismu projevit se ve vší slávě a zrůdnosti. Koncem 20. let byla úspěšně započata poslední fáze Stalinova "konečného řešení kulacké otázky" zvané KOLEKTIVIZACE zemědělství.
Tato tragédie ruského rolnictva byla úspěšně zakončena roku 1932, kdy počet vysídlených "kulackých" rodin překročil 1 milion. Surové deportace do tajgy, neúrodných oblastí Kazachstánu a na Sibiř nepřežila pětina deportovaných (převážně děti a starci). Důsledkem této "akce" byl katastrofální hladomor, který na přelomu let 1932/33 v rozsáhlých oblastech Ukrajiny, sev. Kavkazu, dolního a středního Povolží, Kazachstánu, Kubáně a jižního Uralu skosil přes 5 milionů obyvatel.
Rok nato (únor 1934), bez jakýchkoli skrupulí vyhlásili bolševici na 17. sjezdu VKS (Všesvazová komunistická strana) vítězství socialismu v SSSR (stojí zato připomenout, že z 1.966 delegátů se konce 30. let nedožilo 1.108 !).
Souběžně s "vítězstvím" i nadále probíhaly represe proti nepmanům, zámožnějším vrstvám městského obyvatelstva, inteligenci a spol.. Velice slibný úspěch se dostavil už v roce 1935, kdy tábory OGPU (neblaze proslulé GULAGY) obývalo více než 1 milion "lotrů". V témže roce si boj s "živly" vyžádal i snížení hranic pro trestní odpovědnost (včetně možnosti udělení nejvyššího trestu) na 12 let !
V této době začal velký vůdce plánovat rozšíření represí i na stranický a státní aparát (tzv. ve velkém), tyto započaly v srpnu 1936 - slavný "proces" ZINOVJEV a spol. Do dějin se zapsaly jakožto ODHALOVÁNÍ TROCKISTICKO-ZINOVJEVSKÝCH TERORISTICKÝCH CENTER A JEJICH ZÁLOH. Při odhalování vypomohl sám Stalin, příkazem NKVD k použití "fyzických prostředků" při výslechu, jakožto "zcela správných a užitečných metod". Na únorovém a březnovém plénu ÚV strany v roce 1937 nazval své odpůrce "nepřátele lidu", a tak se v rozpoutaném kolotoči nepředstavitelného udavačství a procesů objevují výrazy typu "žena či člen rodiny nepřítele lidu a spolupráce s nepřítelem lidu". Noviny psaly o špiónech a vrazích, trockisticko-imperialistických škůdcích a diverzantech, nejpodlejších z podlých atd., atd.. Soudy pracovaly podle tzv. seznamů, kde příslušný trest potvrzovali soudruzi Stalin, Molotov, Chruščov. Rozsudky se vynášeli na základě "přiznání", bez důkazů, přičemž nejhorší sabotér byl ten, kdo se doposud žádné sabotáže nedopustil. Do konce roku 1938 se podařilo odsoudit a zastřelit přes 800 tisíc lidí (do GULAGU jich putovalo 3 - 3,5 milionu).
V rámci naplnění hesla "Proletáři všech zemí, spojte se !" byli vražděni i předáci komunistických stran pobaltských států, Finska, Německa, Jugoslávie, Rakouska, Maďarska, Rumunska a Itálie (Stalinův "hněv" nepřežil nikdo z předsednictva 1. Kongresu KOMINTERNY). V roce 1938 začala i genocida národů: do táborů putovali první Čečeni, Inguši, ukraj. Řekové a Arméni a nespočet malých národů Dálného východu. K nim se v letech 1939/40 připojili (po "znovupřipojení") obyvatelé (hlavně členové bývalých politických stran) z Pobaltí, záp. Ukrajiny, záp. Běloruska, Besarábie a sev. Bukoviny.
Sovětský stát, stát rolníků a dělníků, zakončil radostné a skvělé desetiletí s nejméně 8 miliony vyhubených (nevinných) lidí, 5 - 6 miliony vězňů GULAGU (v roce 1930 jich bylo 100 tisíc), 6 miliony vystěhovalců, ostudnou smlouvou s Německem (23. 8. 1939), záborem výše zmíněných území a "skvělým" vítězstvím ve Finsku... Zd. Žemlička
Pardubice