--------------------------------------------------------------------------------
Autor: David Radek
Název: Bílá mafie na prachaticku
Zdroj: NN Ročník........: 0004/006 Str.: 015
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

II. ... chybné aplikace

"neomylného doktora"

Vedoucí lékař DD a ředitel v jedné osobě dr. Ziegrosser rušil předchozí léčebná rozhodnutí jiných lékařů, což mělo za následek komplikace zdravotního stavu.

Dítě jménem Bartoš byl v nemocnici ošetřován lékařkou MUDr. Müllerovou. Ta diagnostikovala anginu s drážděním středouší a naordinovala s ohledem na váhu a věk dítěte jisté dávkování PNC. Aniž by byl lék zcela využit, dr. Ziegrosser jej tzv. "vyexoval", tedy vysadil a naordinoval jiné antibiotikum: Amoclen. Tím se postupně dopracovával k rezistenci Bartoše, ale i jiných dětí, na určitá antibiotika a k řadě chronických onemocnění, na něž nezabírala po jisté době antibiotika žádná.

Jiné podivné užívání antibiotik bylo svědecky odhaleno u chovance jménem Polák. Pan doktor jej léčil po dobu dvou měsíců shodným antibiotikem Cefaclen tbl. čtyřikrát po sobě, bez rozumného zvážení smyslu takovéto léčby, která nezabírala.

Rovněž dítě Věra Stieberová byla léčena na chronický zánět středouší a trvalý výtok z uší Streptomycinem s prošlou exspirační lhůtou - samozřejmě bez účinku. Po opětovném selhání léčby, celé tři měsíce aplikoval pan doktor kapky Framykoinu, aniž se pochopitelně léčebný účinek dostavil...

... spící policie

a vyplašená nemocnice

Když zdravotní orgány dostaly několik upozornění na podivné praktiky, začalo vedení DD Husinec v osobě vrchní sestry Brabcové a vedoucího lékaře MUDr. Ziegrossera prohlížet chorobopisy dětí, dodatečně upravovat záznamy o skutečném průběhu léčby a v některých případech chorobopisy v rozporu s předpisy skartovat! Tak se stalo, že některé dokumenty, povalující se na smetišti v popelu z kotelny a v popelnicích byly zachráněny a předány policii, kdy je dne 23. 10. 1990 přebíral kpt. Mráz a kpt. Doležal z odboru hospodářské kriminálky bývalé KS SNB v Českých Budějovicích. Z tohoto jednání nebyly dodnes vyvozeny ani policií ani zdravotními orgány řádné a zákonné závěry a důsledky. Ba naopak. V současné době se snaží ředitelství Nemocnice s Poliklinikou (NsP) v Prachaticích, nová vedoucí lékařka DD i primářka dětského oddělení, z iniciativy vrchní sestry Vaněčkové-Brabcové, svalit odpovědnost na jiné sestry svědčící o těchto praktikách a zastrašovat je způsobem, uvedeným již v NN č. 05/94...

Schizofrenické rozdvojení morálky není příznačné jen pro prachatické zdravotnické orgány, jak o tom svědčí reakce zdravotníků na zveřejnění případu vraždy dvou novorozenců personálem porodnice v Kroměříži. V televizním zpracování tohoto případu byla i patrná snaha svést odpovědnost na střední zdravotnický personál, ačkoliv likvidaci živě narozených dětí pohozením na balkón nemocnice dali pokyn odpovědní lékaři. Mezi oblíbené bolševické metody vedení bývalého Dětského domova v Husinci byla pacifikace a umlčování "neposlušných sester". Takovými metodami, proti sestrám použitými, byly například praktiky odebírání či krácení odměn a jiných příplatků, bez vědomí odborového úseku a na podkladě vykonstruovaných obvinění z údajných přestupků. Za příklad může posloužit případ, kdy sestra byla nařčena z údajného pití piva na pracovišti (zatímto se jednalo o rozpuštěný celaskon effervescent). Jiný příklad pacifikace (metody to StB) byla věc objednání sestry ředitelem DD k nervovému lékaři, bez jejího vědomí a s křivým nařčením, že jí údajně padají z rukou děti - chovanci. V jiném podobném případě byly sestry obviněny z údajného zhoršení zdravotního stavu dítěte, prý nedbalou léčbou, která způsobila jeho převoz na dětské oddělení KÚNZ České Budějovice. To však vždy za spolupráce mzdového oddělení OÚNZ zvládl ředitel DD s vrchní sestrou. Postačilo plné odejmutí odměn v rozporu s kolektivní smlouvou.

Polistopadové snažení

Po listopadu 1989 však odboj sester na DD v Husinci a nespokojenost tehdejšího kolektivu s praktikami a s "etikou" přesáhl míru, kterou by vedení zvládlo samo. Z toho důvodu bylo "potlačování vzpoury" promyšleně koordinováno s ředitelstvím OÚNZ a prokuraturou, používající praktiky v rozporu s trestním řádem. Do kolektivu byla záměrně vnesena nejistota poplašnou zprávou o přípravě likvidace DD a údajném propouštění sester "na dlažbu", zejména těch odbojných.

Mezi "sametovými revolucionářkami" zavládl strach a hysterie. Začaly přecházet na stranu amorálního vedení OÚNZ a DD, anebo se od všeho distancovaly a do DD chodily jenom pro peníze. Začaly zrazovat morálku, etiku a jiné hodnoty, kterými by se mělo zdravotnictví (a nejen DD a OÚNZ) řídit. Nepomohlo ani zveřejnění článku v Občanském deníku Ve starých kolejích s podtitulkem: "Na konci cesty do okresu Prachatice bylo "pouze svědomí". Mafiáni šířili dezinformace, že článek byl napsán legálně zvolenými mluvčími OF, ačkoliv jej připravila členka redakce Občanského deníku Adéla Svobodová. V článku mimo jiné uvedla výsledek svého průzkumu v dětském zdravotním obvodu Husinec, který charakterizovala pro MUDr. Ziegrossera velmi nepříznivě. Článkem prezentovaný názor okresního prokurátora, slibujícího záležitost urychlit (Co vy na to, pane dr. Veselý?), zůstal nesplněn. JUDr. Bohumil Veselý se dodnes nezasadil o to, aby byl případ po téměř čtyřech letech ukončen, viníci potrestáni a odstaveni alespoň dočasně z funkcí...

Nezasadil se spolu s bývalou vedoucí kontrolního oddělení Mgr. Dagmar Hřebíkovou, jak tito "sameťáčci" slibovali, aby se šetření vedlo zákonně a objektivně. Nezasadil se o to, aby nebyli šikanováni tehdejší mluvčí a jejich rodinní příslušníci. Nezasadil se o pozastavení "mandátu" sester Brabcové (Vaněčkové) v roli vrchní sestry do vyřešení případu, jakož i MUDr. Ziegrossera. Naopak. Zcela blahosklonným, laxním a neobjektivním přístupem prokuratury byla umožněna další trestná činnost i proti rodinám těch, kteří na uvedený stav poukázali. Tak například manžel sestry Lojkové, která, jak dřív bylo uvedeno, zcizila řediteli DD recepty na návykové léky, přijel mluvčí fyzicky napadnout. Po zazvonění vnikl do bytu jmenované, kde působil výtržnosti, vyhrožoval újmami a odmítal byt opustit. Stejně tak manžel sestry Kneiflové, který byl v zájmu "spravedlnosti" vyslán hysterickým počínáním vedení DD a sestry, která měla podle několika svědectví šířit rasovou nenávist proti rómským dětem, v DD kopal do dveří bytu jedné z mluvčích, vyhrožoval fyzickou újmou na adresu mluvčí a na veřejnosti vykřikoval urážlivé výroky, aniž by dbal na fakt, že 3 mluvčí netlumočili názor svůj, ale zejména veřejnosti! Některé trestné činy iniciovaly sestry - svědkyně v počtu zhruba 10 osob a delikty se měly stát v době, kdy napadená mluvčí pracovala sice v oboru, ale docela v jiném okrese a trestnou činnost sama nezažila.

V tomto stádiu, po předání oznámené nedbalé a nebezpečné "léčby" dětí, podivných úmrtí (redaktorka Svobodová uvedla další podezřelý případ úmrtí dítěte) a další trestné činnosti prokuratuře, z důvodu bezpečnosti a obav před pronásledováním a šikanami, mluvčí ve dvou případech ve smyslu občanském zákoníku o vzájemné výpomoci mezi občany požádaly soukromou detektivní agenturu SPEKTRUM, aby zastupovala jejich zájmy. Třetí mluvčí, dlouhodobě nemocná, mezitím odešla do důchodu a o věc ztratila zájem. Tímto okamžikem se causa Dětský domov stala věcí veřejnou.

"Deset" případů dr. Ziegrossera?

Například rodina "Č" podala agentuře SPEKTRUM plnou moc v zastupování ve věci nedbalého diagnostikování jejich dítěte MUDr. Ziegrosserem po telefonu, aniž by pacienta viděl. (To si zatím netroufne ani dr. Kašpirovskij!). Rodiče dítěte předložili písemný doklad vystavený jiným lékařem, který usvědčil "diagnostika" z omylu, jenž nepatří mezi oficiální lékařské metody.

V jiném případě rodina "V" osvědčila případ doslovného otrávení jejich dítěte předávkováním antibiotiky. Nepřiměřené dávkování léků naordinoval opět - MUDr. Ziegrosser. Vzhledem k nedůvěře v okresní mafii, rodiče dítěte, které se nalézalo v bezvědomí a byl z něho cítit aceton, odvezli dětského pacienta na dětské oddělení KÚNZ České Budějovice. Primář MUDr. František Říha při příjmu rodině sdělil, že dítě buď onemocnělo cukrovkou, nebo je předávkováno antibiotiky. O cukrovku se nejednalo. Nepřímo tak kvalifikoval jako příčinu zanedbání stavu - předávkování. Zůstalo tak ve vzduchu visící utvrzení rodičů, že metody a důvěra v "péči" MUDr. Ziegrossera je velmi otřesena. Veřejnost zajímá, jaká asi opatření ve vlastní hierarchii KÚNZ dr. Říha provedl, aby se případy nemohly opakovat. Bylo by jistě zajímavé a oprávněné znát zákulisí postupu MUDr. R. Říhy, jak asi řešil odborná selhání svého metodicky podřízeného. Z výsledků je však evidentní, že žádná opatření nebyla provedena.

(Pokračování)

Radek DAVID