--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Riegler Boris
Název: Tiskovka
Zdroj: NN Ročník........: 0004/006 Str.: 024
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 01.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Úryvek ze scénáře rozhlasového vysílání Osoby: HAVELKA, spolupracovník britské výzvědné centrály KUDRNA, 1. náměstek ministra vnitra, plukovník
HLASATEL, komentátor, který čte, co dostal napsáno od jiných
............
HLASATEL: V pražském Klubu novinářů byla dnes tisková konference s Františkem Havelkou, spolupracovníkem britské výzvědné centrály, který se v těchto dnech DOBROVOLNĚ vrátil do Československa. Na konferenci bylo přítomno mnoho našich i zahraničních novinářů. Hostal uvedl první náměstek ministra vnitra plukovník Josef Kudrna.
KUDRNA: Soudružky a soudruzi, vážení pánové. V minulých dnech se vrátil do Československa - po čtyřletém pobytu v zahraničí - František Havelka. Vítězství pracujícího lidu v únoru 1948 a další významné úspěchy našeho zřízení, nepřenesl přes srdce... Tak jako mnozí jiní, hledal záchranu v cizině, štěstí kdesi v lůně kapitalismu. Nicméně po svém návratu předal nám soudruh, éééé pan Havelka celou řadu poznatků a informací, které v plné šíři potvrzují nekalé úmysly vládnoucích kruhů některých západních zemí proti nám. A samozřejmě také proti dalším nám spřáteleným státům. Velmi zajímavé jsou i seznamy osob - z řad našich občanů -, kteří se nestyděli a podepsali spolupráci se západními rozvědkami. Zejména pak pro americkou, britskou a západoněmeckou. Hanba jim, kteří na náš pracující lid - - - HAVELKA: (vzlykavě pláče a roztírá si slzy po tvářích)
G o n g
HLASATEL: František Havelka však neopustil vlast hned po únoru 1948. Odešla ale většina těch, s nimiž byl svázán svými politickými zájmy. Zdálo se mu křivdou, že nemůže uplatnit své politické zkušenosti, zatímco oni, přátelé, ano. A skutečně! O politické zkušenosti agrárnického a národně socialistického exponenta, navíc ještě kompromitovaného, nikdo nestál. KUDRNA: Utekl tedy v roce 1954. Prchl v domnění, že se za hranicemi - ve službách emigrantského vedení v Anglii - uplatní. A jak to bylo ve skutečnosti?
HAVELKA: (utře si do kapesníku nos a pevně nasadí): Po přechodu hranic jsem se šeredně zklamal. Nikdo o mě nestál. Emigranti jsou tu totiž rozděleni do dvou skupin: na hrstku prominentů a na masu neznámých a strádajících. Ti prominenti jsou už staří, tak umírají. A když neumírají, tak se mezi sebou hašteří.
G o n g
HLASATEL: František Havelka se tedy nestal významným politikem, jehož plamenné projevy by zorganizovaly případný odboj. Zjistil, že mezi emigranty nejde o odboj, nýbrž o koryta. A aby se alespoň částečně zasloužil o rozvrat socialistického Československa, nechal se naverbovat do britské špionáže. V této službě brzo dosáhl exponovaného postavení. Poznal mnohé .... mnohé věděl. Sám o tom říká:
HAVELKA: (už zklidněný) Veřejnost by měla vědět, že je ze strany mocností sdružených v NATO organizována koordinovaná nepřátelská činnost proti státům východní Evropy, a hlavně proti Sovětskému svazu.
KUDRNA: (zapomene, že je na tiskové konferenci a ne u výslechu): Kdo to vede? Mluvte!
HAVELKA: (vylekaně) A-a-a-meričané. KUDRNA: Celou větou!
HAVELKA: (jako kolovrátek) Západní špionážní centrály vytvořily pod vedení Američanů koordinační výbor. A je to právě americká centrála, která svolává pravidelné porady zástupců jednotlivých špionážních služeben do místnosti odbočky "Svobodné Evropy". Dochází tam i zástupce západoněmecké Gehlenovy rozvědky. KUDRNA: No vida!
HLASATEL: Jako téměř každý ze špionů, kteří se vrátili domů do vlasti, přišel i František Havelka do úzkého styku se Svobodnou Evropou. Na tiskové konferenci vyprávěl o tom, jak si američtí chlebodárci uvědomují marnost investic do této instituce a jak naprosto bez informací o životě u nás, jak odtrženi od lidu jsou tady ve vysílači S.E. Západní špionážní centrály se tedy snaží neustále - dnes a denně - rozšiřovat okruh těch, kteří by jim podávali informace o Československu.
HAVELKA: Hlavním objektem jejich zájmu jsou dnes naši občané, jezdící za hranice. Měl jsem možnost zjistit od britského rezidenta Maťátka, že pracovníci špionážních centrál se pokoušejí získat pro spolupráci československé lodníky a železničáře. Nevynechají jedinou příležitost seznámit se a hovořit s občany z našich zemí, kteří sem do ciziny přijeli na soukromou návštěvu nebo služební cestu.
HLASATEL: V roce 1957 zřídila britská centrála pod vedením Američanů zvláštní skupinu, jejímž úkolem je provádět únosy některých československých občanů, kteří jezdí do zahraničí na rekreaci, nebo je získat všemi možnými prostředky, případně přesvědčit je, aby požádali o politický azyl.
HAVELKA: (nadšeně) Ano, je to tak! HLASATEL: To je ovšem těžký chleba... obtížná věc, získávat poctivé, věrné a pracovité občany pro spolupráci, směřující k ohrožení klidného života doma. Spolupráci s těmi, kteří chtějí válku!
HAVELKA: (nadšeně) Ano, je to tak! HLASATEL: A tak si František Havelka z chudých a trapných výsledků znovu utvářel obraz o pevnosti a spokojenosti našich českých lidí. Přesto, že šel proti nim! Viděl zblízka mnohou špinavou hru, viděl dokonce i přípravu kontrarevolučního puče v Maďarsku, viděl zbraně, které se v letounech pod emblémem Červeného kříže, posílaly do Maďarska. Ale byl také svědkem krachu této akce! A protože není hloupý, uvědomoval si i bezvýchodnost svého postavení jako emigranta.
HAVELKA: (nadšeně) Ano, je to tak! KUDRNA: (neméně nadšeně) O tom pište, soudruzi a soudružky! O tom nám pište! - Nakonec došel do situace, do které .... HLASATEL: Nakonec František Havelka došel do situace, do které dojde každý zrádce svého lidu: vážil, zda zůstat, chvíli ještě sloužit západním chlebodárcům a potom spadnout do nejhlubšího bláta, anebo - vrátit se a přijmout spravedlivý trest z rukou lidu. A poctivou uvědomělou prací dokázat své dobré úmysly. HAVELKA: Denním kontaktem s nejrůznějšími lidmi jsem se přesvědčoval o tom, jakou sílu má na Západě Hnutí za udržení míru a jakou sílu mají sovětské mírové návrhy. A tak jsem dospěl k jedinému: vrátit se! Vrátit se a všecko, co jsem se tam dozvěděl, oznámit.
G o n g
HLASATEL: Slyšeli jste záběry z tiskové konference, na které na dotazy novinářů odpovídal František Havelka, bývalý britský špión, který je nyní ve vyšetřovací vazbě našich úřadů. - - - Bude 18 hodin a 30 minut.
Zpracoval: B. Riegler