--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Viktorin P.
Název: Proč místopředseda Čermák útočí na novináře
Zdroj: NN Ročník........: 0004/006 Str.: 008
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 30.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
V týdnu od 24. 1. do 29. 1. 1994 uveřejnil Český deník sérii zajímavých a potřebných informací o neveřejných podnikatelských aktivitách známého politika, váženého pana MUDr. Petra Čermáka, někdejšího ministra vnitra ČR, který je stávajícím prvým politickým zástupcem premiéra, pana ing. Václava Klause, CSc. Český deník rovněž seriozně uvedl vyjádření jmenovaného jak k vlastnímu podnikání, tak ke zveřejnění těchto faktů.
Série těchto informací začala v pondělí 24. 1. nekomentovaným interview se jmenovaným, kde MUDr. Petr Čermák k přímému dotazu novináře uvedl, že v současnosti nevyvíjí žádné podnikatelské aktivity a že je pouze čestným místopředsedou AC SPARTA Praha. V úterním a středečním ČD bylo konstatováno, že Petr Čermák je členem představenstva a jedním ze čtyř statutárních zástupců a s. SPARTA Praha, která je registrována v rejstříku Obvodního soudu pro Prahu 1 jako obchodní společnost, zapsaná, mimo provozování fotbalových mužstev i pro koupi a prodej zboží, pro marketing a reklamní činnost, pro nakladatelství a vydavatelství, pro pronájem sportovního zařízení a dalšího nebytového fondu, vč. poskytování doplňkových služeb a organizační činnosti. Dále bylo zveřejněno, že Čermákovým kolegou v představenstvu a. s. SPARTA je jako ekonomický ředitel, bývalý, jmenovitě uvedený, v létech 1976-90 vedoucí pracovník StB.
V pátek 28. 1. 1994 byla uvedena odpověď pana Petra Čermáka autorovi předmětných článků. Na adresu novináře pan místopředseda vládnoucí strany mj. uvedl, že "vaše starosti bych já opravdu chtěl mít", již jsem si myslel, že takové "laciné demagogii" v našich sdělovacích prostředcích již opravdu "odzvonilo", máme tady další opravdový "bulvár" a kromě dalšího, že jeho "rozhořčení" nad články v ČD je tedy "zatím největší", protože něco tak "neetického",... "jsem ještě v novinách nečetl". Kdy ke své funkci v předsednictvu a. s. SPARTA Praha, při své funkci politické, "šikovně" přišel a kolik peněz za ni pobral a stále pobírá, pan první místopředseda, patrně pro rozhořčení nad novinářovým nerespektováním paragrafů 102 a 103, zapomněl uvést. ... Pokud vím, pan MUDr. Petr Čermák je již druhý místopředseda premiéra Václava Klause a druhý lékař v této politické funkci. Jeho předchůdce, MUDr. Milan Macek, rovněž původní profesí lékař a ctižádostivý polistopadový politik, se svého času ve funkci místopředsedy premiéra morálně zkompromitoval bezpracným obohacením, podle zpráv o více než cca 100 milionů korun, v souvislosti se spekulativním nákupem a prodejem Knižního velkoobchodu v Praze. Ke krytí své málo etické finanční spokulace použil tehdejší vrcholový představitel ODS, "konzervativní" politik Macek, rovněž věci znalého společníka - ekonoma, kterým byl v jeho případě normalizační komunistický vedoucí pracovník, snad nikoliv přímo příslušník StB, jako je tomu v případě kolegy bývalého lékaře, politika a z politické funkce těžícího podnikatele Čermáka.
Při pragmatickém uvažování o nejbližších politických oporách našeho pana premiéra, které, oproti uvažování fatalistickému, spolu s panem premiérem shodně favorizuji, myslím, nelze říci, že by vážený pan premiér měl pouze "smůlu na spolupracovníky". Zdá se nepochybně, že si pan premiér k sobě za nejbližší spolupracovníky vybírá přímo systémově osoby, které projevují nadměrnou slabost vůči svodům peněz a moci a které veřejností nemohou být ceněny jako morálně imponující osobnosti. Čím ale takoví politici panu premiérovi imponují natolik, že je povyšuje na své přední spolupracovníky?
Myslím, že pro definování požadavků, které vznáší pan premiér na vlastnosti svých nejbližších spolupracovníků, je dostatečně ilustrativní fakt, že jím vybraný dnešní nástupce prospěchářstvím zkompromitovaného MUDr. Macka, bývalý pediatr MUDr. Petr Čermák, neodmítl ve snaze po své kariéře ani funkci ministra vnitra, pro kterou jako dětský lékař jistě nemohl mít žádné odborné předpoklady, což návazně při jejím zastávání přirozeně projevil i tím, že mj., patrně jako vzor hodný občanům k následování, dokonce veřejně odměnil za "statečnost" a "poctivost", předáním revolveru v etui, známého "šikovného" zbohatlíka, pana Viktora Koženého. Tím projevil politickou podporu pro svérázná měřítka morálních hodnot ("nezištné" odhalení nebezpečného "vyděrače" Wallise "statečným" samozvaným kontrarozvědčíkem Koženým) a činem tak podpořil "moudrou" verbální podporu, kterou "hrdinnému Koženému" veřejně poskytl samotný pan premiér. O opomenutí zákonné podmínky vlastnictví zbrojního pasu, v souvislosti s tímto čestným obdarováním jmenovaného "poctivce" a amatérského úspěšného "kontrarozvědčíka" ani nemluvě. Ostatně, proč by měl demokratický ministr vnitra dodržovat zákon o ozbrojování, když jde o přítele finančníka, že?
Pokud současný politik, MUDr. Petr Čermák, navíc opravdu nedokončil své nedávné dobrovolné, avšak k úspěšné bolševické kariéře nezbytné studium VUMLU (večerní univerzita marxismu-leninismu) pouze proto, že mu bylo dokončení znemožněno v souvislosti s celospolečenskými změnami od listopadu 1989, nesvědčí výběr této, s prominutím, morálně velmi "pružné osobnosti", za zástupce našeho předního "konzervativního" politika o přílišné zásadovosti výběru samotného Václava Klause. Případ Petra Čermáka opět dokazuje, že nám po listopadu 1989 zdaleka nevládnou ti nejlepší z nás, nýbrž v příliš velké míře lidé zkorumpovatelní a zkorumpovaní, jinými slovy všehoschopní kariéristé.
Občané a voliči, je pravým opakem vlastenectví, tajit špatné jednání veřejných činitelů. Chraňte neúplatné novináře a nevolte zkorumpované politiky! Bez svobody tisku nemůže být žádná demokracie.
V Praze, 30. 1. 1994
Ing. P. Viktorin