--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Tihelka Oldřich
Název: KPV k osobě Václava Havla
Zdroj: NN Ročník........: 0004/006 Str.: 013
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 27.01.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Ve Frýdku-Místku, dne 27. ledna 1994 Vážený pan

Petr Cibulka

šéfredaktor NN

Veveří 11

B r n o

Vážený pane šéfredaktore,

v příloze Vám posílám kopii dopisu, který okresní pobočka KPV ve Frýdku-Místku předala dne 29. 12. 1993 na Konfederaci politických vězňů v Praze.

Současně přikládám fotokopii zmíněného dopisu, kde jsou originály podpisů jednatele a předsedy okresní pobočky, jakož i 10 podpisů členů výboru pobočky (podpisy navíc jsou členů pobočky, kteří ve chvíli, kdy dopis byl podpisován, byli náhodně přítomni a svými podpisy projevili svůj souhlas s textem dopisu). V pravém rohu na první straně dopisu je potvrzení o převzetí dopisu ústředím Konfederace politických vězňů v Praze, Škrétova 2, Praha 2 - dne 29. 12. 1993.

Přílohu, o níž je v dopise zmínka, Vám neposílám, neboť se jedná o přepis nahrávky části projevu Václava Havla, kterou 14. 12. 1993 vysílal Český rozhlas.

Jako politický vězeň a člen výboru okresní pobočky KPV ve Frýdku-Místku jsem byl pověřen výborem pobočky ke zveřejnění dopisu ve všech novinách, časopisech, atd., kde to vůbec bude možné. Dopis Vám posílám bezmála až po měsíčním odstupu, kdy byl dopis v Praze předán. Čekal jsem, že předsednictvo KPV v Praze se k němu někde a nějak vyjádří. Nestalo se tak, proto již déle čekat nemá žádný smysl.

Prosím Vás proto, pane šéfredaktore, o zveřejnění dopisu v Necenzurovaných novinách.

A ještě něco. Dnes, 27. ledna 1993, jsem si přečetl v Necenzurovaných novinách článek "Cibulka o Havlovi" - str. 4, m.j., že "Když se novináři ptali vedení Konfederace politických vězňů, co říká můj výrok vůči Havlovi, tak místo aby Konfederace odsoudila Havlovu obranu estébáků a jejich udavačů, kteří většinu z nich dostali na dlouhá léta do kriminálu, tak předseda Konfederace JUDr. Stanislav Drobný prohlásil: Kdo uráží prezidenta, uráží celý národ..."

Pokud je pravdou, že předseda KPV JUDr. Stanislav Drobný se tak vyjádřil, pak prohlašuji, že jako člen KPV se od tohoto projevu předsedy organizace, jíž jsem členem, zcela distancuji a Vám, pane šéfredaktore, se omlouvám a ujišťuji Vás, ze (dle mých poznatků) se naprostá většina KPV staví na Vaši stranu. Nicméně učiním vše, abych se přesvědčil, zda předseda tento výrok pronesl a v případě, že tak skutečně učinil, se potvrdí jen to, co se proslýchá...(?)

Přeji Vám pevné zdraví a děkuji za statečnost. Ing. Oldřich Tihelka

Konfederace politických vězňů okresní pobočka ve Frýdku-Místku

T. G. Masaryka 2299

738 01 FRÝDEK-MÍSTEK

Ve Frýdku-Místku, 23. 12. 1993

Předsednictvu

Konfederace politických vězňů P r a h a

Vážené předsednictvo!

V návaznosti na stanovy KPV ş 25, odst. 3, předkládáme Vám návrh a žádost zároveň na

okamžité zrušení čestného předsednictví Václavu Havlovi! O tomto návrhu a žádosti rozhodl jednomyslně výbor naší pobočky dne 22. prosince t. r.

O d ů v o d n ě n í :

1) Václav Havel po nástupu do politického života, zejména jako nejvyšší představitel tehdejšího státu po listopadu 1989, neprojevil dostatek vůle odpoutat se od komunistů. Jeho sympatie a ochranářská činnost, které projevil a také prosadil lidem typu Dubček, Čalfa, Vacek a dalším prominentům KSČ, prokázaly, že se neztotožňuje s myšlením převážné většiny muklů, kteří pro své protikomunistické ideály umírali a trpěli v padesátých letech.

2) Tím, že jako prezident ČSFR, první opustil "svůj" lid v době, kdy tento nejvíce potřeboval svého ochránce a vůdce před rozbíječskými tehdencemi, prokázal absolutní neschopnost a nezájem bojovat za jednotu Československé republiky, odkaz to T. G. Masaryka, na nějž se Václav Havel tak často a s oblibou odvolává. Tímto činem se stal v našich myslích a srdcích zrádcem jednoty Československé republiky.

3) Václav Havel prokázal svou absolutní nerozhodnost, a dá se říci, že i neochotu vybudovat v naší zemi spravedlnost a demokracii svým postojem, který projevil při tvorbě tzv. lustračního zákona a při novele ş 102 trest. zákona, o hanobení republiky. Zpochybnil tak vlastní disidentskou činnost v době komunistické totality, zejména mnohá kritická vystoupení na adresu tehdejších vládců.

4) Své sympatie a názory, které Václav Havel sdílí ke spolupracovníkům StB a ke kolaborantům bývalého režimu vůbec, přednesl v připraveném projevu na soudním jednání u Měst. soudu v Praze, dne 14. 12. t. r. , jehož autentické znění přikládáme, aby event. nedošlo k nesprávné či nepravdivé interpretaci významu slov, jimiž odsuzuje vydavatele NN za to, že zveřejnil seznam spolupracovníků StB. Tento projev považujeme jako dobře a předem připravenou provokaci proti Petru Cibulkovi, s úmyslem přimět ho k reakci, kterou by mohl v rámci své moci zneužít. K tomu, co se odehrálo v soudní síni v uvedeném sporu, prohlašujeme, že pokud by se tak (jako Václav Havel) vyjádřil člen naší pobočky, učinili bychom maximum pro jeho vyloučení z KPV.

Vážené předsednictvo, k rozhodnutí předložit Vám výše uvedený návrh nás přiměly i další skutečnosti, jichž jsme postupně svědky, kde Václav Havel není zcela bez viny. Nehodláme proto nadále jen mlčky přihlížet planým projevům o jakési falešné humanitě a spravedlnosti, jak si ji představuje Václav Havel a jeho "věrní", které on hájí a kteří ho ve vhodnou chvíli stejně zradí, jak to učinili vždy a každému předtím. Nicméně činíme tak v souladu se stanovami KPV ş 25, odst. 2, neboť Václav Havel neučinil nic mimořádného "dlouholetou práci", navíc nemá naprosto žádné zásluhy pro KPV, ale také v souladu s ş 6, odst. 3, 4 a 6, a rovněž se zaměřením na ustanovení zák. čís. 198/93 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu. Závěrem požadujeme, abyste nás o Vašem rozhodnutí na základě námi předloženého návrhu a žádosti informovali.

Karel Squerzi v.r. Miloslav Chamrád v.r. jednatel předseda

Příloha dle textu

Podpisy členů výboru pobočky: 10 podpisů

Poznámka:

Dopis byl dne 29. 12. 1993 předán na Konfederaci politických vězňů, Škrétova 6, 120 00 Praha 2