--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Nakopať do zadku a hodiť do Dunaja
Zdroj: NN Ročník........: 0004/008 Str.: 017
Vyšlo: 01.01.1994 Datum události: 06.02.1994 Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Pri sledovaní publicistickej relácie KROKY na STV 1, ktorá býva každú nedeľu, mávam zmiešané pocity. Na otázky moderátorov pozvaní politici odpovedajú zväčša od veci, alebo propagujú svoj partajný program.
Koaliční poslanci z HZDS a časť poslancov zo SNS združujúcich sa okolo Prokeša, Andela a Slotu vyvolali 3. a 4. februára 1994 parlamentnú krízu, kde svojim odchodom z parlamentu 4. februára takto demonštrovali svoju prehru ohľadom Novely zákona o veľkej privatizácii, ktorého schválením by Mečiar získal do svojich rúk majetok štátu v hodnote 22O miliárd Sk. Koalícii nepomohli ani hlasy A. M. Húsku, ktorého sem priviezli priamo z nemocnice, kde má absolvovať operáciu srdca a Petra Brňáka, ktorého si mečiarovci stiahli z liečenia v Dudinciach.
Možno aj preto mala 6. februára 1994 relácia KROKY priamo hviezdne obsadenie. Vladimír Mečiar, Ivan Gašparovič, Jozef Prokeš, Sergej Kozlík, ktorých neskôr ešte doplnil minister hospodárstva Ján Ducký.
Protistrana bola tiež v silnom zložení. J. Čarnogurský, P. Weiss, M. Kňažko, Ľ. Černák a V. Bugár.
Moderátorky p. Ďurianová a p. Krúpová požiadali v úvode zúčastnených, aby sa vyjadrili, ako by mal vyzerať priebeh ďalšej schôdze NR SR 16. februára 1994. Ivan Gašparovič povedal, že by mala mať normálny priebeh a mala by sa skončiť buď prijatím, alebo neprijatím zákona.
Na otázku, či bude prebiehať ešte nejaké rokovanie medzi HZDS a SDĽ, Vladimír Mečiar povedal, že kríza v parlamente s neprijatím zákona Novely o veľkej privatizácii vôbec spolu nesúvisia a samozrejme nezabudol dotyčnú moderátorku pokárať za nepresné pojmy pri kladení otázky. Obvinil opozíciu, že vo vzťahu k predsedovi NR SR bola porušená ústava a že neboli k tomu dané vecné dôvody. Ľudovíta Černáka obvinil, citujem: "Spôsob, s akým sa šklbal o mikrofón s pánom Gašparovičom, bol prinajmenšom nedôstojný."
Ako to už býva u Mečiara zvykom, stále sa oháňal občanom. Mimo iného povedal: "Občan v podstate vystupuje ako subjekt, ktorý dáva politickým stranám politickú moc a politickú váhu. To urobil. Ale od okamihu, ako došlo k tomuto výsledku, začal proces deštrukcie a pokračuje dvadsať mesiacov."
Konkrétne obvinil Weissa, ktorý mu skočil do reči a požiadal ho, aby mu nepodsúval to, čo nie je pravda. Obvinil z deštrukcie Kňažka a neustále pritom omieľal pojmy občana a voliča. Východisko z krízy vidí vo viacerých variantách, ale ktorá to bude, to vraj ešte nevie.
Potom povedal: "Ja ďakujem všetkým poslancom, ktorí sa statočne zachovali a vystúpili na obranu ústavy a obranu demokracie v NR a hájili ju pred tými, ktorí ju porušili. A TO STE VŠETCI VY, ČO TU SEDÍTE NA DRUHEJ STRANE, KTORÍ STE JU POŠLIAPALI." Samozrejme, že touto poslednou vetou na adresu opozície nezabudol Mečiar patrične podfarbiť svoj hlas.
Moderátorka pani Ďurianová na to reagovala, citujem: "Skončili ste pán premiér?" Mečiar: "Ano." Moderátorka pokračovala: "POVEDALI STE VŠETKO MOŽNÉ, LEN TO NIE, NA ČO SME SA VÁS PÝTALI. Takže ja poprosím pána Weissa"... Mečiar jej skáče do reči: "PROSÍM, ABY STE NEKOMENTOVALI VÝROKY, LEBO VY STE MODERÁTORKA A NIE JE VAŠIM POSLANÍM KOMENTOVAŤ. VAŠIM POSLANÍM JE"....
Prerušuje ho Ľudovít Černák: "VY STE MALI SLOVO, PÁN PREMIÉR."
Po tomto Peter Weiss povedal, že HZDS nedokázalo prijať porážku v parlamente a začali robiť obštrukcie. Dodal, že predložili taký dodatok k Novele zákona, ktorý by umožňoval parlamentu a občanom kontrolu privatizácie, aby moc sa nemohla sústrediť do rúk niekoľkých jedincov.
Podpredseda vlády Sergej Kozlík dôvodil, že opozícia sa snaží vládu oberať o určité kompetencie. Položil zároveň otázku, že ktorá vláda by sa sama zbavovala kompetencie. Slovo bolo potom udelené Ľudovítovi Černákovi, ktorý povedal: "Ja sa nebudem znižovať k tomu, aby som hovoril o tom, že ako som sa nedôstojne šklbal o mikrofón s pánom Gašparovičom, pretože celý priebeh je natočený na televízii a dá sa pozrieť."
Podotknul, že koalícia nemala záujem na ďalšom rokovaní, lebo si bola vedomá, že jej návrh neprejde. I. Gašparovičovi vytknul, prečo dezinformuje novinárov a on osobne je pre taký zákon, ktorý by parlamentu umožňoval čo najväčšiu kontrolu nad veľkou privatizáciou.
Po ďalších názorových výmenách a kontraverziách pripomenul Peter Weiss koaličným poslancom, že si schválili vysoké platy a za tie musia pracovať a NIE ABSENTOVAŤ.
Zaujímavú myšlienku na adresu HZDS povedal Milan Kňažko, citujem: "Že ten, kto má moc, BY SA RÁD I SÁM KONTROĽOVAL A DOKONCA BY SI RÁD VYTVORIL I TAKÚ OPOZÍCIU V PARLAMENTE, KTORÁ BY HO PODPOROVALA. Privatizačný proces by mal byť predovšetkým kontroľovaný parlamentom a nemal by slúžiť na KORUMPOVANIE VERNÝCH TEJ STRANE, KTORÁ MÁ V MOCI PRIVATIZÁCIU."
Nato moderátorka vyzvala prítomných aby sa vyjadrili, či majú nejaké riešenie v teto situácii a požiadala o názor Vladimíra Mečiara. Jeho odpoveď: "Ak dovolíte, je tu pán Prokeš, už sa dosť dlho hlási a treba mu dať slovo tiež." Miesto toho, aby mu umožnil vysloviť jeho názor, pokračoval: "O koncentrácii moci môže hovoriť len ten, kto štruktúre moci nerozumie. Za druhé, keď hovoríte o korupcii, dovoľte, aby som Vám povedal do očí pred všetkými. Z vás každý jeden je spojený s niektorou z tých 21 organizácii, do ktorých sme šliapli.
V tom je problém. Začínam robiť poriadky u tých, ktorí boli mocní finančne, kapitálovo a sú politicky spojení. Dovoľte, aby som Vám povedal, že tu som nikdy nedopustil korupciu a nikdy sa neprivatizovalo tak, že kto je z HZDS." Ďalej Čarnogurskému pripomenul, že keby začal rozprávať, ako sa privatizovalo za jeho vlády, tak by z toho boli šoky. On má ale záujem, aby výsledky z privatizácie mali všetci ľudia, nielen pár bohatých a priateľov súčasnej opozičnej špičky. Privatizácia vraj musí bežať i pri nedostatku financií.
Potom bolo slovo udelené Weissovi, načo Mečiar začal moderátorke vyčítať, že pán Prokeš ešte nedostal možnosť vyjadrenia. Vo svojom ďalšom monológu sa stále oháňal občanmi a voličmi, pripomínajúc neustálé skladanie účtov, kde on by vyšiel s čistým štítom.
Potom prišlo k zaujímavej scéne, kde hrozilo nachytanie Mečiara na hruškách. Milan Kňažko ho totiž požiadal, aby dokázal prítomným predstaviteľom opozície, že sú zainteresovaní do tých 21 organizácii, nad ktorými vláda prebrala kontrolu.
Citujem: "Ale pán predseda vlády tu povedal závažnú vec, ktorú sme prešli akýmsi mlčaním. Obvinil nás en bloc, že každý z nás má nejaký záujem v jednom z tých 21 podnikov a že teraz vlastne likviduje tie podniky a my preto kričíme, lebo tam máme akési finančné záujmy. Tak som tomu rozumel. (V. Mečiar: "Áno, aj tak to platí.") To je veľmi závažné obvinenie a ja by som teda chcel pán premiér, aby ste to dokázali, lebo v opačnom prípade budem musieť skutočne povedať, ŽE STE LUHÁR. A ŽE KLAMETE AKO OBYČAJNE." Miesto predloženia dôkazu Vladimír Mečiar povedal: "Prečo nepustíte k slovu pána Prokeša, keď každý mal možnosť sa vyjadriť a jemu ste to neumožnili ani raz."
Moderátorka: "Pán Černák a potom pán Prokeš." Prokeš: "Pán premiér tuná sa to točí všetko na jednej strane, ja som mal záujem vystúpiť úplne k niečomu inému, vo vecnej rovine, ale prepáčte pani Ďurianová, mám pocit že naozaj tuná je zámer dotiahnúť celú diskusiu do určitej roviny. A je to Vašou zásluhou, že sa to z vecnej roviny, aj zo Zákona o privatizácii, nech sa točíme akokoľvek dokola, dostalo niekam inam. Takže, ja Vám veľmi pekne"... Je prerušený moderátorkou p. Ďurianovou, citujem: "Pán Prokeš, bola som to ja, ktorá som pred diskusiou vyzvala všetkých pánov hostí, aby sa hovorilo o Zákone o privatizácii a BOLI TO PREDSTAVITELIA KOALÍCIE, KTORÍ CHCELI HOVORIŤ O POMERE V PARLAMENTE. Takže, je mi ľúto." Prokeš: "Áno. Tuná sa rozprúdila určitá diskusia, ku ktorej som sa chcel vyjadriť, ďakujem veľmi pekne, hodinu tu sedím, nedostal som slovo."
Po odchode Prokeša si berie slovo Ľudovít Černák a na konkrétnom príklade vyvracia Mečiarove tvrdenia, že za neho sa v privatizačnom procese nepoužívajú nekalé metódy. Prvý raz v tejto diskusii dostal slovo predseda MKDH Vojtech Bugár. Vyjadril sa veľmi krátko, ale každý súdny divák musel pochopiť, že spomedzi tých desiatich diskutujúcich bol ďaleko najrozumnejší. Citujem: "Ďakujem veľmi pekne, ja ale neodídem na rozdiel od pána Prokeša. Ale tiež rozmýšľam, či to má význam sem takto chodiť. Pán premiér sa TU SNAŽÍ ZASTUPOVAŤ ÚLOHU MODERÁTORKY, to je jedna vec, robí z toho päťdesiatminútovku, to je druhá vec.
Chcel by som ešte pripomienku k tomu, čo pán premiér povedal a to je dosť závažná záležitosť. V tom momente, keď je pán premiér a vláda v úzkych, SA VYŤAHUJE NÁRODNOSTNÁ KARTA." Na otázku Jána Čarnogurského, citujem: "Pám premiér nás obvinil, že sme sa my zúčastňovali na korupcii pri privatizácii a podobne. Pán premiér, Vy ste sľubovali po voľbách, že vydáte Bielu knihu o hospodárstve a o privatizácii, čo bolo za mojej vlády. Doteraz tá kniha nevyšla. Zrejme ste nenašli žiadne fakty, ktorých by ste sa mohol zachytiť. V Zlatej Idke ste sľúbili po milón korún každému okresu HZDS len na komunálne voľby. ODKIAĽ NABERIETE TOĽKO PEŇAZÍ?"
Na tieto konkrétne otázky Mečiar začal hovoriť o deštrukčnej činnosti Milana Kňažka a tých poslancov, ktorí odišli z HZDS. Vo svojom monológu sa neustále oháňal občanom a pritom takticky (ala ŠtB) povedal, že nedávno rokoval o koalícii aj s KDH, ale bez vedomia predsedu J. Čarnogurského.
Príznaky POLITICKÉHO ŠIALENSTVA sa začali u neho prejavovať, keď obvinil opozíciu, že svoj program postavili na báze rozkladu tejto spoločnosti, zatiaľ čo on buduje len na pozitívnych hodnotách.
Slovenský volič mal možnosť v plnej nahote vidieť, ako vyzerá politický hnoj a špina. Bola to hanba a hlavnú réžiu v nej zohrali KOALIČNÍ PODVODNÍCI. Všetci tí, ktorí vo voľbách dali týmto huhulákom svoje hlasy, by na znak priznania si svojho pomýlenia, mali aspoň 6 mesiacov nosiť vyholené hlavy.
Funkčnosť slovenskej parlamentnej demokracie je vážne ohrozená. Začína sa hra s ohňom. Nejeden raz som zdôraznil, hoci zatiaľ osamotený na stránkach našich novín: NEDÁVAJME PRIESTOR A MOŽNOSTI POLITICKÉMU ŠIALENCOVI VLADIMÍROVI MEČIAROVI.
Vladimír PAVLÍK