--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Porcal Jan
Název: Obrovské nepochopení
Zdroj: NN Ročník........: 0004/023 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
OBROVSKÉ NEPOCHOPENÍ,
přípravný výbor
Věc: Upozornění na zásadní vady obsažené v Návrhu programového prohlášení DEU, jehož přijetím by se DEU dobrovolně sama vyřadila z účinné politiky 1. V rovinách DEU č. 2 na straně 3 je v předmluvě programového prohlášení uved eno (tučně kurzívou):
Bude-li přijat zákon o ukončení restitučního procesu, tzn. stane-li se jednou ukradený a původním majitelům nevrácený majetek nedotknutelným vlastnictvím no menklatury a estebáků, žádná další, jakkoli demokratická vláda už nebude moci nic podstatného uvést na správnou míru! ... atd. až do konce předmluvy. Takovou tezi nelze přijmout, protože obsahově znamená :
Uloupené majetky, které si KSČ a StB zprivatizovala, jsou její a DEU povede ob čany k tomu, aby jim bez reptání na jejich majetcích sloužili v rámci návratu k tradičním hodnotám.
Pokud by chtěla být DEU konzervativní a demokratickou stranou, nemůže připusti t, aby došlo bez jejího protestu všem institucím včetně mezinárodních k privat izaci uloupených majetků. Musí prosazovat, aby příští vláda nezákonnosti souča sné vlády a příští parlament nezákonnosti současného parlamentu (viz porušován í článku 10 ústavy ČR) napravil a uvedl do souladu s právem civilizovaných zem í. Kupujícím by měla být prodána veřejná informace o tom, že se v ČR obchoduje s uloupenými majetky, proto by měl každý nabyvatel ověřovat původ majetku, kt erý chce koupit. Mimochodem tato nepsaná zásada platila již v minulém režimu, proto si slušní lidé ctící zvykové právo zásadně nekupovali konfiskáty). DEU b y měla v rámci morální obnovy do důsledku stát na svém stanovisku v této věci a nepodléhat tzv. průzkumu veřejného mínění.
Není náhodou, že neformální koalice KSČ a ODS spěchá s tzv. restituční tečkou. Stejně jako ve většině důležitých zákonů lze předpokládat, že i tento zákon b ude přijat společným hlasováním ODS a KSČ a jen potvrdí hru na pravici v parla mentu.
2. Dále je na straně 3 v odst. II. Obnova právního státu uvedeno tučně:
Situace často působí dojmem vědomě regulované dezintegrace důležitých administ rativně-správních složek do té míry, aby co nevidět občané sami začali volat p o silném státu či vládě silné ruky. DEU hodlá svou politikou obnovy právního s tátu těmto extrémům systematicky čelit.
V praxi jsem se dosud s dezintegrací ani decentralizací výše uvedených složek nesetkal. Naopak mám zato, že základem pravicové politiky je právě decentraliz ace. Pevná centralizace a integrace je základem všech totalitních systémů. Proto doporučuji tuto pasáž vypustit a nepoužívat.
3. Na straně 4 V. Hospodářství a finanční systém se zvýrazňuje stejný text jako v předmluvě (viz bod 1), který by rovněž měl bý t vypuštěn. Naopak v oblasti hospodářské politiky musí DEU řešit zpětně nezáko nnosti polistopadového vývoje, které systémově upřednostnily nomenklaturu KSČ a její konfidenty. V úvodu použitá věta "Tržní vztahy, které již byly v ČR nas toleny, DEU podporuje" je nadnesená, protože jsme na samém začátku vytváření t ržních vztahů. Ty však dosud v řadě oborů nelze vůbec akceptovat, viz např. mo nopol energetiky a diktát cen elektřiny, tepla ap. Autor vět působí dojmem odt rženosti od reality. Proto je dobré připomenout, že ceny elektřiny pro soukrom é podnikatele činí 3 Kč za 1 kWh, zatímco pro komunistické podniky a občany se pohybuje kolem 1 Kč za 1 kWh. Tento cenový diktát a tzv. politická cena pro o bčany je v právním státě s tržní ekonomikou naprosto nepřijatelná. 4. Na straně 4 XI. Vnitřní bezpečnost.. bod 4) konec věty .. a rovněž pro člen y extrémistických stran a hnutí.
Tato formulace je pochybná, protože všechny povolené strany a hnutí jsou v sou ladu se zákonem. Extrémistické strany a hnutí jsou tedy pouze zločinecké organ izace, které se u ministerstva vnitra nemohou registrovat. Doporučuji tuto čás t věty buď zcela vypustit, nebo nahradit textem..členy zločineckých organizací . V programu naopak chybí systém ochrany demokracie.
5. na straně 4 XII. Komunální politika
Doporučuji odstranit větu "Místní samosprávy nesmějí suplovat státní správu, t ěžiště jejich práce musí být v koncepčním hospodaření s obecním majetkem v záj mu rozvoje infrastruktury obcí."
Tato věta by měla opodstatnění v případě funkčního právního státu, který není schopna současná vláda ani parlament v nejbližších letech realizovat. Státní s práva včetně soudů je v rukou KSČ, proto je v mnoha případech jedinou obranou občanů místní samospráva, kterou mohou volbou ovlivnit.
Kdybychom je o tuto poslední šanci připravili vědomým prohlášením DEU, ztratil i bychom velmi rychle přízeň veřejnosti, která očekává vstup DEU do politiky, kterou do doby parlamentních voleb nelze de fakto jinak ovlivnit. 6. na straně 4 XIII. Státní správa
Předposlední celý odstavec je zcela nepřijatelný v současné době, protože by v ědomě posílili pozice probolševizované státní správy na úkor volených samosprá v, ve kterých převažují nekomunistické síly. Zcela zřejmá podpora okresních úř adů, které jsou kádrově obsazeny srovnatelně jako většina centrálních orgánů, tj. z 80 % komunistickými kádry pochází autorsky ze zdrojů blízkých KSČ a ODS. Optimálním řešením k ukončení regionální vlády bolševika je zrušení okresních úřadů. Činnost cca deseti okresních úřadů v každém kraji by pak nahradil nově koncipovaný krajský úřad, ve kterém by se dbalo na nepřipuštění jeho bolševiz ace. Přihlédneme-li k tomu, že okresní úřady v rámci kraje mají cca 1 500 zamě stnanců, z nichž je více než 1 000 komunistů, pak by je plně nahradil krajský úřad se 300 zaměsnanci, z nichž by nesměla být více než 1/4 komunistů a bývalý ch komunistů, ušetřilo byse cca 1 200 úředníků v každém kraji, protože jejich činnost již stejně dávno suplují obce s tzv. přenesenou působností státní sprá vy a okresní úřady jsou dnes již jen útulkem nomenklatury KSČ. Připomeňme si, jakou roli sehrály okresní nár. výbory při znárodňování, i to, že jejich zaměstnanci jsou příbuzensky provázáni na bývalé OV KSČ, StB, armádn í politruky atd. Naprosto stejné porady kádrů, které se donedávna odehrávaly n a OV KSČ, se dnes provádějí na okresních úřadech. Pochopitelně se jich účastní stejní lidé jako před rokem 1989. Aby se svobodně zvolená zastupitelstva obcí nevymkla z vedení KSČ, schvaluje tajemníka obce okresní úřad. 7. Strana 5 - Návrh stanov demokratické unie
Doporučuji provést jejich komplexní přehodnocení a porovnání se stanovami prav icových stran civilizovaných zemí.
Při jejich hodnocení porovnat s organizacemi bývalé KSČ, která vypadala takto: místní organizace, okresní org. s OV KSČ a nomenklaturou OV, krajská org. s K V KSČ a nomenklaturou KV a ústředí s ÚV KSČ a nomenklaturou ÚV. Odborné orgány KSČ byly jmenovány podle stupně věrnosti KSČ, podbízivosti a ko rupce. Tuhá centrální organizace umožňovala bezpečné ovládání strany skupinou zločinců. Bývalé krajské politické školy KSČ v současné době působí jako tzv. manažerská centra se stejnými učiteli i žáky jako před rokem 1989. Mimochodem i výuka socialistické racionalizace a systémového inženýrství zůstala pod nový mi názvy.
Ve stanovách chybí systém vnitřní ochrany DEU, takže např. agenti KGB či StB, kteří by se stali jejími členy, by byli prostě jen vyloučeni, aniž by mohli bý t dále potrestáni za poškození strany (viz zkušenost KAN a se spolupracovníky StB).
V programových cílech chybí základní zásady, které jsou dokladem pravicovosti strany. Současné programové cíle DEU jsou srovnatelné s programovými cíli levi cových stran. Má-li být DEU stranou pravicovou, musí být doplněny i pravicové programové cíle, a to zejména:
- Debyrokratizace společnosti a obnovením práv daňových poplatníků s cílem min imalizace daňového zatížení občanů a podnikatelů.
- Ochrana občanů před zkorumpovanými politiky či politickými stranami postupný m přechodem k přímé demokracii při řešení zásadních problémů dotýkajících se v ětšiny občanů.
- Náprava křivd z období komunismu a postkomunismu způsobených činností komuni stických mafií působících ve státní správě a hospodářské sféře. - Důsledná ochrana demokracie zvyšováním občanské zodpovědnosti vytvářením nár odních gard k ochraně svobody, aby se v případě změny vnějších podmínek nemohl a ihned opět legalizovat vláda komunistů. (Ve vedení armády a policie převažuj í kádry KSČ).
Doporučuji, aby zástupci přípravného výboru porovnali programové cíle zveřejně né v novinách DEU s programovými cíli levicových stran a vyvodili z toho důsle dky.
Závěr: Pokud by sněm schválil návrh programového prohlášení DEU v předložené p odobě, navázal by na kontinuitu postupné transformace komunistické moci v ČR ( pořadí KSČ, OF, ODS, eventuelně DEU bez významných změn, které by ohrozily kon tinuitu moci nomenklatury KSČ).
Závady programového prohlášení jsou natolik zásadního charakteru, že považuji za vhodné ověřit autory a důvody výše uvedených tezí. Akceptování tezí by DEU vyřadilo dobrovolně z politiky dříve, než by vůbec zahájila činnost. Beroun, 13. 5. 1994
Jan Porcal