--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Stránský Stanislav
Název: Otevřený dopis radě KPVČ
Zdroj: NN Ročník........: 0004/023 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
OTEVŘENÝ DOPIS RADĚ KPVČ
Rada KPVČ na své zasedání dne 18. 5. 1994 za řízení JUDr. S. Drobného na návrh ing. Slabáka nechala hlasovat o vyloučení předsedy pražské pobočky KPV S. Str ánského a jako důvod svého neoprávněného jednání přijalal zdůvodnění, šíření n ázorů S. Stránského jeho články v různých novinách a periodikách. V případě, ž e by rada KPVČ přijala takovéto rozhodnutí, omezuje svobodu projevu svého člen a, což je porušení zákona (a co by měl S. Drobný jako právník vědět), kterého může zbavit členství pouze valná hromada pražské pobočky KPVČ. Přijetím takové hoto rozhodnutí se dostala rada KPVČ do nezáviděníhodné situace, a bude muset vysvětlit svůj neoprávněný čin radě pražské pobočky KPVČ. Celý problém spočívá v tom, že předseda pražské pobočky KPVČ v květnu 1990 veřejně upozorňoval, že ve vedení KPVČ jsou lidé, kteří jsou agenty bývalé StB, a že by měli odejít z vedení KPVČ. Pět bývalých agentů StB bylo postupem doby veřejně odhaleno a ha nba padla na ústřední vedení KPVČ.
ROZKLAD CELÉHO PŘÍPADU
Rada KPVČ do dnešního dne nevyloučila ani jednoho z bývalých konfidentů StB ze svých řad. Zákon 451/91 Sb. měl by být pro KPVČ jasným vodítkem, jak postupov at a vyčistit Konfederaci od lidí, kteří se neštítili do jejich řad podvodně v etřít. Vedení KPVČ nejen za Dr. S. Drobného, ale i za doby předsednictví gen. R. Pernického nepodniklo proti bývalým agentům StB žádné účinné opatření, nýbr ž neustále vyzývalo a upozorňovalo členskou základnu na "škodlivou" činnost S. Stránského, který se dožadoval jejich vyloučení, a tím pádem očištění celé KP VČ v očích nejširší veřejnosti. Podle současného vedení KPVČ jsou lidé zveřejn ěni v seznamu konfidentů StB zcela bez diskuse pozitivně lustrovaní. "Svinstvo " je v tom případě, je-li mezi uvedenými konfidenty některý z členů ústředí KP VČ. "Jejich" lidé nikdy nic nepodepsali a "někdo" je tam úmyslně zařadil, aby poškodil KPVČ. Nic pro ústředí KPVČ neznamená, že dotyčný byl propuštěn z výko nu trestu bez udání důvodů o tři roky dříve, než měl. Platnost zveřejněných se znamů potvrdili členové KPVČ, kteří pracovali na MV ČSFR, např. Jiří Mesicki, J. Bret, L. Kohout a další. Lustrační osvědčení nepřineslo 121 členů KPVČ, neb oť byli pozitivně lustrováni. Pouze pražská pobočka vyloučila ze svých řad poz itivně lustrované členy KPVČ. V současné době je z pražské pobočky vyloučeno 7 9 členů - bývalých spolupracovníků StB. Provedení očisty v pražské pobočce KPV Č bylo označeno souputníky dr. Drobného "zločinem". Na popud dr. Drobného zasl ali někteří členové moravských organizací KPVČ ústředí KPVČ "objednané" dopisy , kde nazývali jednání předsedy pražské pobočky "svinstvem, rozkolnictvím a ji nými hrubými výrazy".
Pravými důvody protiprávního vyloučení bratra S. Stránského jsou: 1) napsal pravdu o vnitřní situaci v KPVČ
2) je členem DEU, aniž se "dovolil" dr. Drobného 3) má v úmyslu postavit desku obětem komunistického režimu na Václavském náměs tí jako samostatnou akci pražské pobočky a nepřizval a nepožádal o "dovolení" k tomuto činu dr. Drobného
4) nemá rád konfidenty a spolupracovníky bývalé StB 5) nesnížil se k tomu, aby poskytl interview Rudému právu, a nehodlá diskutova t o morálních aspektech s žádným z komunistů. (Stránský se otevřeně kriticky v yslovil k poskytnutým interview dr. Drobným Rudému právu slovy: "Drobný tímto činem poškodil KPVČ !")
V březnu 1990 byla založena KPVČ. Dávno před tímto datem se scházeli ti, kteří připravovali ustanovení Konfederace politických vězňů. Zopakujme si pro pořád ek alespoň jména některých z nich: R. Pernický, V. Struska, F. Melichar, Č. So vák, K. Macháček, Muraško, Puflerová-Rybáková a M. Hojerová. Pět z těchto "pol itických vězňů" bylo později pozitivně lustrováno. Nabízí se otázka: Byla-li j ejich prostřednictvím u zrodu KPVČ bývalá StB, kdo měl potom zájem na vedoucíc h postech v KPVČ?
Gen. R. Pernický požádal 2. 5. 1990 premiéra Pittharta o přístup k tajným spis ům StB. Povolení obdržel a zakrátko musel vědět, kdo ve vedení KPVČ je tajným spolupracovníkem StB. Přítomná byla M. Hůková (viz přiložený doklad). Z místnosti pražské pobočky KPVČ byly odcizeny peníze a diskety do počítače. Z a krátký čas se tyto diskety objevily na ústředí. Jak se tam mohly objevit, kd yž byly místnosti pražské pobočky vykradeny? Podle sdělení Kriminální ústředny měla krádež interní charakter ...
Vedení KPVČ v čele s dr. Drobným se snaží zdiskreditovat pražskou pobočku KPVČ všemi prostředky, velice často pomluvami a falešnými obviněními. Dr. Drobný v e své nenávisti k předsedovi pražské pobočky S. Stránskému a vedení redakce Vě rni zůstali, se nestyděl navštívit na smrt nemocnou choť bratra Ladislava Jirá ska (zakrátko zemřela) a vyhrožovat jí, že nepřidá-li se Jirásek k lidem z úst ředí, tak to s ním špatně dopadne. Dr. Drobný se neštítí vnucovat se zcela ciz ím lidem a pomlouvat členy přažského ústředí, jen proto, že se pražská pobočka nechce podřídit záměrům jeho a Slabákovy kliky ve vedení KPVČ. Dr. Drobný nej enže neustále porušuje stanovy KPVČ, ale svým nezodpovědným jednáním ohrozil i zdraví stovek bývalých politických vězňů, kterým MUDr. Miloš Adámek opatřil z e zahraničí léky. Dr. Drobný svévolně označil tyto léky za "propadlé" a bývalý m vězňům dokonce "škodlivé". Sám se ale všemi způsoby snažil vynutit si na dr. Adámkova zprostředkování kontaktu do Francie, aby prý mohl tam odletět osobně poděkovat za darované léky...
Při posledních volbách v pražské pobočce nebylo uznáno právoplatných 870 hlasů . Jak je možné, že členové volební komise říkají, že si zvolení S. Stránského nepřeje ústředí, a proto jsou jeho hlasy neplatné (např. Václav Findejs). Od posledních voleb do rady KPVČ nemá nejpočetnější pobočka v republice v radě KPVČ zastoupení. Proč?
Pražská pobočka ze svých prostředků vydává časopis Věrni zůstali, který chtěli ovládat interní obsah měsíčníků lidé typu ing. Slabáka, ing. Šťastného a dr. Drobného, když oni sami pro časopis nic neudělali. Pražská pobočka, přestože j e nejpočetnější v republice, nedostala od ústředí finanční příspěvek ze státní dotace, ale ústředí KPVČ pobírá členské příspěvky a různé finanční prostředky určené pro pražskou pobočku zcela samozřejmě.
Doktor Drobný sháněl po Praze a Brně lékaře, kteří by mu potvrdili, že léky do vezené dr. Adámkem jsou "škodlivé", a dokonce prý šíří chorobu AIDS. Dovolil s i jít dokonce na min. zdravotnictví, by bylo dr. Adámkovi zakázáno dovážet do republiky léky. Když neuspěl, snažil se rozšířit pomluvu, že dr. Adámek s léky neoprávněn obchoduje.
Nemělo by cenu uvádět všechny svévolnosti a nepravosti dr. Drobného a jeho kum pánů proti pražské pobočce KPVČ, protože se většina poctivých bývalých politic kých vězňů za jeho chování stydí. Naši povinností však je zvážit, zda nadále s etrvat ve svazku Konfederace politických vězňů, nebo na přání našich členů po celé republice obnovit K-231, bez konfidentů, tajných spolupracovníků StB. Podpisy: Nechvátal, Doležal, Mejstřík, Vacek, Kissinger
V Praze, 2. VI. 1994
Stanislav Stránský
předseda pražské pobočky