--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pavlík Vladimír
Název: Špinavé peniaze
Zdroj: NN Ročník........: 0004/028 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

ŠPINAVÉ PENIAZE

2. časť

Veľmi zaujímavé pasáže z knihy Roberta E. POWISA pod názvom: Špinavé peniaze, ktoré sme uverejnili v minulom čísle NN, by mali Václava Klausa inšpirovať k d oplneniu základného ekonomického vzdelania. Pevne verím, že v štátnom rozpočte ČR a SR sa najde položka, ktorá sa vyčlení na zaplatenie ekonomických odborní kov, ktorí takýmto klausovcom dajú primerané vedomosti.

Ako sa bránia americké banky (podnadpis)

Mnoho bank a ďalších finančných inštitúcii bolo a je používané k praniu špinav ých peňazí. Niektoré z nich neboli príliš dôsledné pri dodržiavaní predpisov a federálnych zákonov. Takmer v každom prípade, kedy bola finančná inštitúcia z neužitá, alebo sa dostala do problémov s predpismi, mala na tom svoj veľký die l viny.

Ako názorný príklad Robert E. Powis uvádza Bank of Boston, ktorá si v roku 198 5 vyslúžila povesť notorického neplniča predpisov. Časť jej problémov mala čo do činenia so zmenou v predpisoch ministerstva financií, ktorá od roku 1980 vy žadovala od všetkých bank vyplňovanie CTR (Správa o hotovostnej transakcii) so zahraničnými bankami, AJ KEĎ BOLA TÁTO ZAHRANIČNÁ BANKA VLASTNÍCTVOM DOMÁCEJ BANKY.

Bank of Boston nezaregistrovala zmenu v predpisoch a pokračovala v hotovostnýc h transakciách so zahraničnými bankami. Túto činnosť prevádzala až do roku 198 4. Ďalším problémom, s ktorým sa banka musela potýkať bol fakt, že jedna z jej pobočiek DLHÉ ROKY OBCHODOVALA S NOTORICKY ZNÁMYM ZLOČINCOM. Táto osoba vlastnila realitnú kanceláriu a vedenie pobočky VYLÚČILO TÚTO SPOLO ČNOSŤ Z POVINNOSTI DEKLAROVAŤ CTR, AJ KEĎ PODĽA ZÁKONA NEMALA NA TO NÁROK. Po niekoľko rokov táto osoba a jeho bratia prinášali nákupné tašky plné hotovosti buď k uloženiu, alebo k nákupu pokladničných šekov. Nebola deklarovaná jediná správa CTR, pretože táto spoločnosť bola bankou od tejto povinnosti OSLOBODEN Á.

Vyšetrovanie ministerstva financií odhalilo nedostatok vo vyplňovaní správ na hotovostné transakcie s medzinárodnými bankami a vyšetrovanie daňového úradu o dhalilo okolnosti okolo zločincovho obchodného konta. Vyšetrovanie viedlo k ob vineniu Bank of Boston. Banka bola uznaná vinnou a bola jej uložená pokuta vo výške 500 000 dolárov.

Bank of Boston bola zaplavená veľkou silou negatívnej publicity ohľadom súdneh o jednania. V obidvoch prípadoch banka a jej zamestnanci ospravedlňovali situá ciu nejasnosťou v zákone a v predpisoch ministerstva financií. Ale to nebolo v podstate ospravedlnenie. Banka totiž mala poznať a rozumieť deklaračným požia davkám.

To, čo sa stalo v Bank of Boston, bolo do neba volajúce nedodržanie zákona. Na viac, čo sa týka situácie ohľadom zločincovho konta, banka tiež porušila zásad u - "POZNAJ SVOJHO KLIENTA". Zamestnanci Bank of Boston vedeli o negatívnej po vesti majiteľa realitnej kancelárie. Opakované veľké transakcie im mali byť no rmálne podozrivé.

Poučenie z vlastných chýb (podnadpis)

Niektoré inštitúcie sa poučili z vlastných chýb. Chemical Bank v New Yorku vyv olala v roku 1977 škandál, keď manažér pobočky SÚHLASIL S ÚPLATKOM OD OBCHODNÍ KA S DROGAMI ZA NEVYPLŇOVANIE CTR NA HOTOVOSTNÉ VKLADY. Pobočka nevyplnila ani jedno CTR na viac než 500 transakcií v celkovej hodnote 8,5 milióna dolárov. Manažér uviedol zoznam ďalších zamestnancov, ktorí sa do tejto operácie tiež z aplietli. Všetci uvádzali, že sa domievali, že pomáhajú manažerovmu bratrancov i snažiacemu sa uložiť výhru z hazardných hier. Manažér bol odsúdený k trestu odňatia slobody a Chemical Bank bola odsúdená k pokute 200 000 dolárov. O dva roky neskôr táto banka, vedomá si predchádzajúcich problémov, ODMIETLA P RIJAŤ PODOZRIVÝ HOTOVOSTNÝ VKLAD a zvíťazila v súdnom procese, do ktorého sa d ostala svojim odmietnutím.

Situácia vznikla v roku 1979 z dohody o leasingu medzi bankou a leteckou spolo čnosťou v Severnej Karolíne. Spoločnosť si vzala od jednej z pobočiek Chemical Bank na leasing veľké lietadlo. Toto lietadlo bolo opäť prenajaté Tampa Airli nes, kolumbijskej dopravnej spoločnosti za 400 000 dolárov splatných v malej b anke, ktorú vlastnila Chemical Bank v Miami.

Koncom októbra 1979 sa zástupca Tampa Airlines objavil v miamskej banke s dvom a kuframi a s mužom, ktorý vypadal ako osobná stráž. V kufroch bolo 400 000 do lárov na hotovosti v starších 5, 10 a 20 dolárových bankovkách. Manažér banky chcel pôvodne peniaze prijať, ale po konzultácii s New Yorkom HOTOVOSŤ ZÁSTUPC OVI TAMPA AIRLINES VRÁTIL, a nakoniec leasingová spoločnosť pri Chemical zruši la leasingovú dohodu.

O niekoľko rokov po tejto skúsenosti bola Chemical v New Yorku žalovaná severo karolínskou leteckou spoločnosťou za porušenie zmluvy a následnom spôsobení šk ôd v čiastke 10 miliónov dolárov. Bolo zistené, že Tampa Airlines často preváž ala na palube svojich lietadiel DROGY, ktoré boli raz zabavené americkými coln íkmi.

Súdny proces sa tiahol až do roku 1990, kedy Najvyšší súd štátu New York vynie sol rozsudok, v ktorom Chemical Bank oslobodil z obvinenia. Sudca rozsudok zdô vodnil tým, že spôsob, akým Tampa Airlines doručila 400 000 dolárov do Chemica l Bank, oprávnene viedol k úsudku, že Tampa je ZAPLETENÁ DO PRANIA PEŇAZÍ a li etadlo bolo pôvodne využívané na prepravu drog. Sudca ďalej objasnil, že spolo čnosť, ktorá uzatvára NEZÁKONNÝ KONTRAKT nemôže od súdu žiadať, ABY NIEKOHO NÚ TIL TENTO KONTRAKT DODRŽIAVAŤ.

Rozhodnutie súdu v tomto prípade môže dať signál ďalším finančným inštitúciam. Aj keď bolo rozhodnutie urobené štátnym súdom v New Yorku, možno z neho usúdi ť, že súdy uznajú viditeľne JASNÉ PRANIE PEŇAZÍ AKO ZÁKLAD PRE ODMIETNUTIE ZML UVNÝCH ZÁVÄZKOV. Toto by malo finančným inštitúciam dodať dostatok istoty pre rozhodovanie o ODMIETNUTÍ TRANSAKCIÍ, pokiaľ platobné prostriedky pochádzajú v iditeľne z nelegálnych aktivít, a to aj v prípade, že sú ZMLUVNE ZAVIAZANÉ. Otvorená kriminálna činnosť (podnadpis)

Mnoho finačných inštitúcii sa stáva obeťami otvorenej kriminálnej aktivity na účet svojich zamestnancov. V niektorých prípadoch sama inštitúcia SÚHLASILA SO SPOLUPRÁCOU, ABY ZLOČINECKÉ GANGY U NICH PRALI ŠPINAVÉ PENIAZE. Koncom 70. a začiatkom 80. rokov sa v Miami objavilo mnoho takých prípadov, kde zástupcovia gangov vybavení hotovosťou z predaja drog prichádzali do bank a PONÚKALI PRIA MO ÚPLATKY A VÝHODNÉ POPLATKY ZA PRÍJEM ICH HOTOVOSTI.

Popular Bank a Northside Bank, dve inštitúcie kontroľované Andresom Rodriguezo m, boli hlavnými príkladmi priameho zainteresovania bank v PRANÍ PEŇAZÍ. Rodri guez a jeho najvyšší úradníci uzavreli dohodu s Isaakom Kattanom o prijatí roz siahlych hotovostných vkladov bez deklarovania CTR za úplatok. Dohoda začala b yť nepohodlná, až keď Rodriguez začal podvádzať a kradnúť hotovosť z účtov. Great American Bank bola príkladom kriminálnej aktivity najvyšších funkcionáro v celej banky. Tu uzavreli s Isaakom Kattanom a ďalšou organizáciou zabývajúco u sa praním peňazí dohodu o prijímaní vysokých hotovostných vkladov bez vyplne nia CTR a výdaji pokladničných šekov pod fiktívnymi menami, a to všetko SAMOZR EJME ZA ÚPLATOK.

V Capital Bank v Miami majiteľ a vyšší úradníci súhlasili s prijatím veľkého m nožstva hotovosti (242 mil. dolárov). Stíhaniu sa vyhnuli, pretože prokurátor rozhodol, že by sa ju nepodarilo usvedčiť na podklade BSA (Bank Secrecy Act). Pranie peňazí sa STALO ZLOČINOM až v roku 1986. Keby tento zločin existoval už v roku 1981, vláda by bola schopná odsúdiť Capital Bank.

Sudca behom súdneho jednania o konfiškácii hotovosti a pokute 10 miliónov dolá rov nemal žiadne ťažkosti uhádnuť, že peniaze pochádzajú z predaja drog. Žiadna finančná inštitúcia nemôže nikdy garantovať, že sa jej zamestnanci neza pletú DO PRANIA PEŇAZÍ ALEBO INÝCH KRIMINÁLNYCH AKTIVÍT, ktorá poškodzuje ich vlastnú inštitúciu. V prvej polovici 80. rokov, kedy sa mnoho bank zaplietlo d o podobných machinácii, bola ustanovená vnútorná kontrola zameraná na znemožne nie zneužitia banky ich vlastnými zamestnancami. Niektoré z nariadení obsahujú :

1. Jednu, alebo dve úrovne kontroly pred vyplnením CTR 2. Centralizované vyplňovanie správ v hlavnom sídle

3. Semináre pre všetkých zamestnancov, zamerané na BSA, pranie peňazí a rozpoz návanie podozrivých transakcií

4. Vnútorné kontroly záznamov zamerané na dodržiavanie BSA a pranie peňazí. 5. Delegovanie jedného z úradníkov a adekvátneho počtu zamestnancov ku kontrol e dodržiavania BSA a riešenie problémov s praním peňazí.

Finančné inštitúcie musia pochopiť, že informácie známe ich zamestnancom mimo ich rozsah činnosti sú VLASTNÍCTVOM INŠTITÚCIE. Toto bolo formulované v rozhod nutí súdu a je to známe ako "kolektívne vedomosti".

Dodatok autora:

Ako sa čitateľ má možnosť presvedčiť, aj taká vyspelá demokratická krajina, ak ou je USA, nepozná zmilovanie pri trestaní vo finančných podvodoch a praní špi navých peňazí. Na rozdiel od POLITICKO-EKONOMICKÝCH ZLOČINCOV národnosti slove nskej a českej, ktorí sa po novembri 1989 dostali ku korytám a mohli pripraviť zákony, nahrávajúce zločinu. A pokiaľ ešte za tejto situácie existujú inštitú cie, ktoré dokážu oceniť Václava Klausa ako ekonomického priekopníka, musím s plnou vážnosťou konštatovať, že príslušná ekonomická fakulta by im mala venova ť svoju starostlivosť.

Pokračovanie v budúcom čísle Z knihy Roberta E. Powisa vyberá a do slovenčiny prekladá:

Vladimír PAVLÍK