--------------------------------------------------------------------------------
Autor: L.D.
Název: Bratrstvo kočičí pracky jde v Brně do voleb
Zdroj: NN Ročník........: 0004/046 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
"BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY" JDE V BRNĚ DO VOLEB Zvolí Brňané cestu k prosperitě a zvelebení svého města, nebo "naletí" definit ivně těm, kteří v časech Občanského fóra byli v Brně označováni jako "šabatovc i"??
Dnes už pomalu upadá v zapomenutí, že v roce 1990 se tehdejší Občanské fórum r ozdělilo na dvě křídla. Příčina byla velice jednoduchá. Nadmíru mocichtiví se soustředili v křídle označovaném jako "šabatovci". Toto křídlo vedle levicově orientovaných "osmašedesátníků" (těch, kteří se v roce 1968 v různých funkcích KSČ aktivně zúčastnili tzv. "obrodného procesu") soustřeďovalo také některé l evicově orientované tzv. disidenty a ty, kteří v atmosféře roku 1990 toužili p o získání stejné moci, jakou měli ve společnosti někteří komunisté před rokem 1989.
Šabatovské křídlo OF, které bylo základem pozdějšího Občanského hnutí (OH), dn es (SD), příliš neuspělo. Tzv. "Sdružení pro Brno", které pro komunální volby v roce 1990 sdružovalo "šabatovce", přesto tenkrát získalo sedm míst v Zastupi telstvu města Brna (Čermák, J. P. Kříž, Kučera, Mencl, Nehybová, Valík, Vencál ek). Sponzoři: DAVAY, F. D. agentur, Keramoprojekt, ORDEX, SPEKTRUM, Stavebnin y Slavík, nešetřili finančními prostředky. Svůj díl k tomuto výsledku přidali i kandidáti tohoto sdružení, kteří pracovali ve sdělovacích prostředcích: T. H awerland (Čs. televize), J. P. Kříž (Lidové noviny), Šoula (Inzert expres, Mor avský expres), Urbánek (Demokrat), T. Vencálek (Čs. rozhlas), J. Veselá (Brněn ský večerník). Dovedným manévrováním a spojenectvím od prava až ke komunistům získalo "Sdružení pro Brno" volebním výsledkům neodpovídající postavení na brn ěnské radnici (nekandidovali nikde na místních částech). Při těchto manévrech však nelze zapomenout ani podíl tehdejšího brněnského vedení KDS. Složení Rady města Brna po volbách v roce 1990 bylo napodobením dřívější komunistické Náro dní fronty (od KDU-ČSL až po KSČ), a neodpovídalo výsledkům voleb. Tato skuteč nost a postavení "Sdružení pro Brno" bylo příčinou více než dvouleté stagnace a odkládání řešení problémů města Brna (zahraniční investoři odcházeli pro nek onečná nerozhodná jednání z Brna pryč, stát přestal financovat některé pro měs to důležité investice z oblasti infrastruktury, dříve než v jiných městech se zastavila bytová výstavba, nekonečně se přešlapovalo okolo územního plánu). V průběhu roku 1991 a později se naši mocichtiví "šabatovci" rozestavěli na vý znamná místa velkých politických stran. Za asistence bývalého agenta StB se te hdejší primátor V. Mencl spolu se svými věrnými (Fridrich aj.) stali členy ODS , jiní (J. Nehybová a další) se stali předními členy ODA. Zbývající jsou čelný mi funkcionáři Svobodných demokratů SD - dříve OH (Kučera, Vencálek, Müller, S apák, Holcnerová) a samozřejmě České strany sociálně demokratické ČSSD (Čermák , Grulich aj.).
Komunální volby 1994 jsou přede dveřmi. Výrazný úspěch ODS, ODA, SD (OH), či Č SSD by v Brně znamenal opět vítězství někdejších "šabatovců", a tím znovu stag naci a pokračování úpadku města. Jděte k volbám, ale pečlivě zvažujte, koho vo lit. Bývalí "šabatovci" jsou, stejně jako čtyřicetiletá vláda jedné strany, ne štěstím tohoto města.
L. D.