--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Vachalovský Přemysl
Název: Selhání lidského faktoru
Zdroj: NN Ročník........: 0004/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------

Selhání lidského faktoru Těmito slovy komentoval tiskový mluvčí policejní Správy hl.m. Prahy major Link opravdu podařenou akci, údajně čtyř zkušených policistů, při zatýkání "význam ných a seriozních podnikatelů", majitelů firmy Gebr. Helbig. Weidenský státní zástupce se po domovních prohlídkách, které proběhly u více jak sedmdesáti zam ěstnanců německé firmy Helbig GmBh, obrátil na české úřady se žádostí o zadrže ní a vydání bratrů Helbigů, zdržujících se delší dobu v poklidu na našem území . Nijak jejich klidné a ničím nerušené podnikání na území demokratické České r epubliky neohrozil ani zatykač vydaný již v září finanční prokuraturou v Řezně . Objevily se sice v masmediích kusé informace od pracovníků Interpolu, kteří byli svými německými kolegy požádáni o pomoc. Hovořilo se o podezřeních z daňo vých a pojišťovacích podvodů, šetřených v souvislosti se sourozenci Helbigovým i v Německu, což byla také jediná informace uveřejněná pracovníkem české sekce Interpolu. Stojí za povšimnutí, že i přes aktivity německé strany zůstaly naš e kompetentní orgány bez zájmu o podivnou firmu. Je fakt, že k tomu měly důvod . Na rozdíl od německých sousedů, kteří žijí v právním vakuu a je tam možné zř ejmě vše, včetně stíhání vlastních občanů za milionové machinace, tak u nás v právním státě takovýto postup možný není. Navíc jedná-li se o podnikatele, kte ří jsou dvorními dodavateli hradu, tedy jeho osazenstva a ministerstev obrany a vnitra. Že si občas dvorní fyrmička pomohla k nějaké malé domů ? Nebuď občan e puntičkář, milion sem, milion tam, nám je to přece jedno, hlavně že máme erg onomická vozítka pro své milované a nepostradatelné. Bohužel všechno jednou ko nčí a tak i v tomto případě došlo k nečekanému posunu. Jak již bylo řečeno Wei denský státní zástupce požádal naše Nejvyšší státní zastupitelství o pomoc, př i zadržení v Německu hledaných a u nás se zdržujících bratrů. Nejvyšší státní zástupce vydal pokyn pražské policii, v podobě zatykače, aby tento běžný úkon provedla.

****

Začali se však dít věci náhodně podobné těm, které má dosud v živé paměti řada čtenářů v souvislosti s plukovníkem StB alias "váženým občanem a podnikatelem " Čadkem. Bratři Helbigové po údajně neprofesionálním provedení akce čtyř "zku šených" kriminalistů zmizeli. Důležitá v tomto konstatování je zmínka o údajné neprofesionalitě policistů. Nepochopitelně neprofesionálním postupem kvalifik ovali výsledek zatýkání všichni odpovědní funkcionáři resortu ministerstva vni tra a policie, od mluvčího pražské policie Linka přes mluvčího policejního pre zidia Svobodu a suplujícího policejního prezidenta Zátorského, až po osobu nan ejvýš důvěryhodnou - ministra vnitra Jana Rumla.

****

Na rozdíl od kompetentních činitelů si nemyslím , že šlo o nezdařenou akci, př i níž se díky neprofesionálnímu zásahu čtyř policistů nepodařilo zajistit deli kventy. Naopak, podle mne šlo o velice zdařilý zásah s očekávaným výsledkem. Z vláště když krátce před tímto aktem došlo ve stejný den k slavnostnímu předání deseti nákladních automobilů pražskému Staropramenu za asistence jízdní polic ie, která jako v jiných podobných případech nemohla při takto významném defilé chybět. Chudáci koně, o daňových poplatnících nemluvě. Při této slavnosti nem ohli chybět pochopitelně majitelé firmy - bratři Helbigové. Ve spojení s touto poslední akcí managmentu Staropramene se vtírá nepříliš vzdálená vzpomínka na nedávné události, točící se okolo generálního ředitele výrobny zlatavého moku . Od nákupů Mercedesů od firmy Helbig neodradilo vedení Staropramene ani neust álé opakování jejich podezřelých aktivit v téměř všech masmediích. O nich toti ž byla více než rok informována čtenářská obec. Nejvíce pozornosti oběma bratr ům Helbigům, majitelům firmy stejného jména, bylo věnováno po informaci otiště né v pražském Expresu, který jako první přinesl zmínku o jejich trestním stíhá ní na území jejich vlasti: Německa, počátkem září. V této souvislosti je zajím avé zmínit se, že více pozornosti této skutečnosti věnovali sdělovací prostřed ky než orgány činné v trestním stíhání. Byl na překážku jejich zájmu fakt, že uživateli automobilů, zakoupených právě u firmy Gebr. Helbig byla kancelář pre zidenta republiky, dále ministerstva obrany a vnitra, a v neposlední řadě i ně kteří z politiků ? Zřejmě ano, neboť jen stěží by někdo zapochyboval, že tyto významné státní instituce by nakupovali zboží od firmy, o níž by neměly vyčerp ávající reference. Získat státní zakázku ve fungujících demokraciích je pomalu stejně obtížné jako vynalézt perpetum mobile. V tomto případě o státní zakázk u bezesporu šlo. Většinou o tato privilegia usilují přímo výrobci, kteří musí pro případný úspěch v konkursním řízení vlastnit finanční a právní garance svý ch vlád. Navíc přicházejí s tak lukrativními nabídkami, aby jak po stránce cen ové, tak kvalitativní, překonali konkurenci.Na západ od našich hranic neexistu je stát, kde by pro hlavy státu nebo pro vojenské a policejní složky byl partn erem v prodeji automobilů pouhý dealer. Takový luxus si mohou dovolit snad jen v rozvojových zemích, kam se zboží dováží na džunkách, nebo povozech taženými voly. Budiž však naší nové nomenklatuře útěchou, že i v některých sousedních zemích směrem na Balkán se s podobnými jevy mohou jejich obyvatelé též setkat. Dokonce ve spojení se stejnou firmou, v našem případě Gebr. Helbig. Bývalí sp oluobčané Slováci by to mohli potvrdit.

****

Vraťme se však k tématu. Objevily se zprávy, že podle určitého svědectví němec kých pracovníků firmy měli policisté přijmout úplatek třicet tisíc marek. Sluš ná částka pro obyčejného smrtelníka, pro kterého je policista především veřejn ý činitel - ať chce nebo ne. Tímto případným pokleskem se zabývá Inspekce mini stra vnitra, podle sdělení jejího ředitele JUDr. Nechanického. Mezi tím si pos píšili nadřízení provinivších se policistů s údajně přísnými tresty. Jeden z p olicistů byl odvolán ze své funkce, zbývajícím třem byl vyměřen vysoký finančn í postih. Posledně jmenovaný trest představuje snížení platu po dobu tří měsíc ů o patnáct procent. V době, kdy se policejní prezidenti vyhazují ze židle pro nedostatečnou komunikaci, opravdu vyjímečné potrestání. Zřejmě je nejvyšším n a vnitru již jedno, že se tímto údajným hromadným selháním lidského faktoru u čtyř zkušených policistů otevírá značný prostor pro spekulace, kterých se v po slední době v souvislosti s touto podezřelou firmou vynořilo víc než dost. Inu , lépe ušitý kabát z ostudy, tentokrát dokonce zahraničního střihu, si nikdo z nich nemohl přát.

****

Někteří pohotoví novináři okamžitě spojili úspěšný "nezásah" pražských krimina listů s nedávným obviněním Jana Rumla, které vznesl bývalý šéf jeho inspekce J osef Kolaja. Ten tvrdí, že ministr znemožňoval své inspekci vyšetřování aktivi t, souvisejících s firmou Helbig. Nepochybně má ke svému tvrzení důvody a důka zy, jinak by stěží podal trestní oznámení na nejvyššího představitele vnitřní bezpečnosti státu. Ministr krátce předtím zažaloval svého bývalého ředitele in spekce, který společně se svým dříve odvolaným předchůdcem a jedním poslancem spoluučinkovali při jeho veřejném obvinění v parlamentním klubu ČSSD. Autor článku zase podal téměř před rokem podnět k trestnímu stíhání tehdejšího ředitele inspekce Josefa Kolaji proto, že nevyšetřoval aktivity vedení pražsk é policie, mimo jiné taky v souvislosti s firmou Gebr.Helbig a Auto Helbig tak , jak bylo jeho poviností. Na oplátku jej zase ve stejné době Josef Kolaja nec hal stíhat za daňový únik, kterého se měl dopustit při dovozu automobilu. Zatí m je posledně jmenovaný jediným trestně stíhaným a dá se řící, že oprávněně. B yl to totiž on, kdo na podivné aktivity firmy Gebr.Helbig a Auto Helbig nejen upozornil, ale začal je důsledně šetřit. Takže když vše shrneme, máme zde tři navzájem se obviňující vysoké představitele resortu vnitra, z nichž dva v něm již svoji činost skončili a příčina války mezi nimi zmizela. Zmizela díky dalš í, dodatečně nachomítnuvším se příslušníkům ministerstva "lásky".

***

V jejich případě je toto označení pro tento resort skutečně na místě. Takže po trestaných, některých více či méně, a obviňovaných máme dnes již s aférou kole m firmy Helbig dostatek. Je zajímavé, že hlavní iniciátoři a aktéři jejích akt ivit jsou nadále mimo dění a mají dostatek času, aby v klidu za přihlížení kom petentních institucí, činných v trestním řízení, zlikvidovali vše, co by je mo hlo případně ohrozit. Ve spojení s posledním obviněním, a to za přijetí úplatk u zatýkajícími policisty, se nabízí srovnání s podobným obviněním v cause Sluš ovic. Tehdy to perfektně zafungovalo. Vyšetřovatel byl odsouzen a na slušovick é "podnikatele" se poté jaksi zapomělo. Že by se i zde rýsoval podobný a osvěd čený recept, jak vše zahrát do autu? Naštěstí budeme zřejmě mít možnost porovn ávat, jak se tato záležitost bude vyvíjet v sousedním Německu, i když se bohuž el nejvíce týká našeho státu. Svědčí o tom rozhodnutí koncernu Mercedes, jehož vedení firmě Helbig generální zastoupení na našem území zrušilo. Právě zde má totiž podle sdělení zástupce koncernu Mercedes firma Helbig GmBh alias Gebr.H elbig, potažmo Auto Helbig, více jak čtyřiceti milionový dluh (pochopitelně v německých markách).

****

Čtenář promine trochu nostalgie, jež se dostavuje po památném podařeném nezatč ení. Nedovedu si totiž představit, jak by dopadlo zatýkání dvou vážených němec kých podnikatelů, kdyby se jej zůčastnili policisté tak bravurně si počínající ve střetu s německými občany v Chebu a Příbrami. V těchto dvou městech cizinc i zaplatili svoje setkáni se strážci zákona životem. Tvrdá daň za údajné přest upky, kterých se měli dopustit. Bratři Helbigové mohou skutečně hovořit o štěs tí, že se setkali s tak laskavým zacházením. Méně štěstí měl dva dni po jejich nezajištění dvačtyřicetiletý muž z Rokycanska, který se po zásahu tamních pol icistů nedožil nedělního rána. Ti jej podezřívali, že v podnapilém stavu řídí auto. Aby jeho případný přestupek dokázali, zmlátili jej tak, že dvě hodiny po "nezbytném" zásahu na následky zemřel. Důležitým sdělením policejních mluvčíc h jistě bylo, že se těchto zásahů vesměs dopustili mladí policisté, kteří nast oupili v době sametového rozjímání. Škodou pro německé justiční orgány bylo, ž e nebyli k této akci povoláni policisté, kterým se podařil husarský kousek na polní cestě u Březnice. Po "profesionálním" zásahu dostali totiž bývalého gene rálního prokurátora na lavici obžalovaných. Žaloba je postavena na památném vý roku, jenž měl v noci na polní cestě při "běžné silniční" kontrole údajně pron ést na adresu zasahujících policistů a který zněl : "zasraní komunisti". Ti by si totiž nepochybně s bratrskou dvojicí a jejím doprovodem poradili. ***

Vraťme se však do reality, kde neplatí slůvko kdyby. Čtyři lidské faktory, jin ak zkušení kriminalisté, přijdou se zatykačem v ruce za veleváženými podnikate li bratry Helbigovými a snaží se jim vysvětlit, že na základě předkládané list iny jsou zatčeni. Díky přítomnému právnímu zástupci své firmy zatčení odmítnou , neboť na zatykači údajně chybí razítko. Přislíbí však, že na kriminalisty po čkají do doby, než si ověří a případně doplní nedostatky v zatykači. Předpoklá dám, že ověřování platnosti zatykače trvalo nezbytně dlouhou dobu, během které se stihne opustit území naší republiky. Nezvykle slušně vychovaní a zdvořilí policisté se po návratu do firmy následně stávají svědky neslušného vypaření p o "anglicku" dvou seriozních a vážených podnikatelů, jinak též dovozců luxusní ch soukromoslužebních vozítek pro jejich neprávem odvolané, anebo zatím neodvo lané policejní "bosse". Byli asi překvapeni, že si bratři Helbigové nekrátili čekání na zatčení kropením chodníku před svou firmou, jako svého času Čadek na své zahrádce při návštěvě televizního štábu "Novy" v době úspěšného "nezatýká ní".

****

Jeden ze sedmačtyřiceti signatářů petice "věrných" za setrvání Hofmana ve funk ci: tiskový mluvčí pražské policie Link, šel tak daleko, že si ve svých výrocí ch neodpustil poznámku, podle které nebyl dosud žádný důvod, aby se česká poli cie zabývala firmou Helbig do chvíle, než o to byla požádána německými úřady. Údajně by naše policie nic nevyšetřovala, pouze by oba hledané sourozence před ala německým úřadům. Nezbývá než zopakovat to, co jsem řekl a napsal již nesčí slněkrát. Bohužel doposud bez jakéhokoliv výsledku.

***

Bez ohledu na vše, co se doposud v souvislosti s firmou Helbig na našem území odehrálo, chci touto cestou připomenout všem orgánům, zodpovědným za bezpečnos t a dodržování zákonů v našem "právním" státě následující: dne 25. března leto šního roku jsem v době, kdy jsem ještě pracoval na Policejním prezidiu a ke zn ačné nelibosti různých bývalých i současných zločinců se sametovou tváří, před al na Vrchní státní zastupitelství v Praze několik podnětů k zahájení trestníh o stíhání, z nichž vyjímám nejaktuálnější část týkající se právě firmy Helbig : "..... Poslední prošetřovanou záležitostí byla opět pod společným plánem Odb oru kontroly a stížností Policejního prezidia a Inspekce MV otázka nákupu auto mobilů tov. zn. Mercedes od firmy Helbig. Šlo převážně o nákup z prostředků Ma gistrátu hl.m. Prahy, kdy z částky dvaceti milionů korun, bylo dvanáct miliónů určeno právě na nákup výše uvedené značky. V počtech zakoupených vozidel byly zjištěny rozpory, a dále byly získány doklady, ze kterých vyplývají nesrovnal osti v souvislosti s platbami. Objevily se čísla účtů při vnitřní manipulaci, ze kterých měly být platby prováděny a které neměly žádnou spojitost s policej ní S.hl.m.Prahy. Dále byly získány poznatky, že v uváděné době fakturace za úd ajně zakoupené vozy účetně vyčíslené a požadované částky firmě Helbig na její účty nedošly. Vzniklo zde důvodné podezření, že po dobu minimálně sedm měsíců mohlo být s částkou na nákup vozů zn. Mercedes nekontrolovaně manipulováno. V průběhu jednoho měsíce (říjen 1993) byly z našeho oddělení Inspekcí MV odebrán y veškeré námi prošetřované a vyzískané materiály. K výše uvedenému obsahu z p ředaných podnětů je třeba dodat, že již před rokem bylo kontrolním orgánům Pol icejního prezidia (OSK PP) zřejmé, že v souvislosti s firmou Helbig dochází na našem území k mezinárodně organizovanému zločinu. Toto podezření se také obje vilo v úředním protokolu, vypracovaném v září 1993 právě pracovníky OSK PP. Do dnešních dnů se nikdo nezabýval rozdílem v počtu zakoupených vozů pražskou po licií udávaných firmou Gebr. Helbig a skutečným stavem. Rozdíl činí jedenáct M ercedesů. Podle tvrzení obchodního zástupce firmy Gebr.Helbig, dipl.technika M atějky, zakoupila pražská policie pětatřicet vozů. V její evidenci jich však j e pouze čtyřiadvacet. Kam se vypařily Mercedesy, které používali mimo jiné býv alý pražský primátor Kondr (který Hofmanovi z rozpočtu pražského Magistrátu "d aroval" 20 milionů korun, za něž byly Mercedesy zakoupeny) a další podivné osů bky ? Kam zmizel Mercedes, který "parkoval" přímo naproti vrátnici v garážích Policejního prezidia? Parkoval tam bez využívání až do nástupu JUDr. Vylety do funkce policejního prezidenta. Ten dal okamžitě pokyn tehdejšímu řediteli pra žské policie Pavlu Hofmanovi, aby vůz urychleně z garáží zmizel. Tak se také s talo. Skutečně zmizel. Kam zmizelo zbývajících devět vozů? Kdo je používal, ne bo ještě používá? Podle jedné informace byly tyto vozy po určitou dobu k mání v jisté pražské "půjčovně" za skromný měsíční nájem sto tisíc. Tato transakce údajně proběhla před skutečným nákupem Mercedesů pro policii a měla být financ ovaná z magistrátních prostředků, darovaných Hofmanovi. Nešlo tehdy o jednu s dalších firem bratrů Helbigů, která je zaregistrována pod názvem Helcon s.r.o. , se základním kapitálem sto tisíc korun ? Tato firma vznikla po dohodě a za ú časti vedení hotelu Intercontinentál, mezi jehož časté "hosty" v hlubokých pře dlistopadových dobách patřili oba bratři Helbigové. Náplní činnosti firmy Helc on bylo a je zajišťování autodopravy (taxislužby) u Intercontinentálu. Šlo vla stně o nájem, tedy zapůjčení vozů značky Mercedes řidičům, provozujících služb y u hotelu. Vozů tehdy bylo kolem dvaceti, řidičů třikrát tolik. Zřejmě proto, aby vozy nestály a jejich nájemci mohli majiteli zaplatit téměř sto tisíc měs íčně. Není právě firma Helcon tou záhadnou půjčovnou, o níž se objevily nejasn é signály v době, kdy jsem ještě pracoval na Policejním prezidiu? Zajímal se j iž někdo z kompetentů o majitele účtů, ze kterých bylo na nákupy Mercedesů čer páno, a to podle policejních účtů, které se nachází přes rok na Inspekci? Podl e jistých informací se jednalo o účty "firem", které s pražskou policií a Magi strátem mají velice málo společného. Dá se předpokládat, že vlastníci těchto ú čtů vlastně o ničem nemusí ani vědět a že šlo svého času ze strany pražského p olicejního vedení o zastírací manévr. Anebo se autor článku stal obětí záměrné dezinformace? (O údajných majitelích účtu jsem informoval zhruba před půl rok em nového ředitele Inspekce MV Vladimíra Nechanického. Nechal se slyšet před j edním novinářem, že má tvrzení jsou blábol. Znova jsem si celou záležitost ově řoval a vše svědčí o tom, že o blábol v žádném případě nejde.)

***

Ostudy (dnes již i mezinárodní), zastíracích polopravd, lží a obětí z řad sluš ných a poctivých policistů bylo již kvůli této "seriozní" a téměř všude se obj evující firmě bratrů Helbigových více než dost. Nezbývá než doufat, že po udál ostech z posledních dnů konečně vstoupí na scénu zákon, který začnou v plné mí ře využívat nově zřízené policejní složky na potírání organizovaného zločinu. Důvodů k důkladnému vyšetřování je v tomto případě víc než dost. Anebo se mýlí m a snaha z různých nejvyšších míst o nešetření je víc než zákon ? Je skutečno st, že prezidentská kancelář, ministerstva obrany a vnitra a někteří vysocí po litičtí představitelé využívali služeb firmy německých podvodníků, stíhaných n a území SRN pro milionové podvody, které se odehrávaly hlavně na našem území, důvodem doposud přetrvávající trestuhodné netečnosti a nezájmu "orgánů činných v trestním řízení"?! (V tomto případě lze bez nadsázky hovořit o orgánech abs olutně "nečinných" v trestním řízení.) Blíží se téměř roční výročí předání pod nětů na Vrchní státní zastupitelství, odkud jsem dostal v zákonné lhůtě odpově ď, že vše bylo podstoupeno příslušným institucím. Do dnešního dne jsem však tě mito institucemi nebyl vyslechnut ani předvolán k podání vysvětlení. ****

Roční tahanice s odvoláváním Hofmana a jeho blízkých podřízených se konečně do stávají do dimenzí, které napovídají zcela zřetelně, proč musel být odvolán St anislav Novotný a proč upadlo v nemilost několik jeho podřízených, kteří se ja ko jedni z mála nebáli pustit do boje se zločinem uvnitř policejního aparátu. Svými aktivitami totiž zřejmě nepřímo vyprokovali německé vyšetřovací orgány k zájmu o podivné aktivity u nás nepostižitelné firmy Helbig.

***

Pro spoustu potrefených tolik nepříjemný Novotného výrok: "Padni komu padni", kterým se ve svém úřadě bezezbytku řídil a který jak se ukázalo byl jednou z p říčin jeho pádu, by měl Jan Ruml "oprášit". Přišel by možná také o svou funkci , ale mohl by ještě aspoň zachránit své kladné renomé, které v době svého nást upu do ministerské funkce měl ze všech současných vládních představitelů u pře vážné většiny obyvatel nejlepší. V opačném případě se vystavuje nebezpečí, že pouze vyplní plejádů svých poválečných předchůdců, o kterých se v žádném přípa dě nedá říct, že by se zasloužili o stát - spíše naopak. V souvislosti s jeho osobou a funkcí se dají těžko použít slova pražského policejního mluvčího Link a, jimiž kvalifikoval "vysoce profesionální" zásah dvou "zkušených" policistů při zadržení bratrů Helbigových, že šlo o "selhání lidského faktoru". Ministři , ústavní a političtí představitelé v demokratické společnosti neselhávají, ti mohou pouze zklamat a provinit se. Zklamat nejen sebe, ale i své příznivce a voliče. V začínajících demokraciích je tento fakt nebezpečný bohužel víc pro s polečnost, než pro ně samé.

Přemysl Vachalovský P. S.

(Pod peticí, žádající důsledné prošetření polistopadových zločinů, je podepsán o již více jak dva tisíce občanů z celé republiky. V petici je shodou okolnost í zmínka i o firmě Helbig. Bude to vzhledem k posledním událostem konečně sign álem pro orgány činné v trestním řízení, aby začaly konat svoji povinost, kter ou jim přímo ukládá zákon a které se zatím z nepochopitelných důvodů vyhýbaly ?)