--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Orlická Cirilla
Název: Policejní operativa odvozená od StB
Zdroj: NN Ročník........: 0004/048 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
POLICEJNÍ OPERATIVA ODVOZENÁ Z STB? (Několik slov o policejních důvěrnících.)
II.
Styk s důvěrníky:
Jde o zcela určitou činnost, na níž se musí operativní pracovník plánovit ě připravovat. U náhodných styků musí být operativní pracovník vysoce fundován pro improvizaci.
S důvěrníky udržuje operativní pracovník nepravidelný styk, ale nejméně j edenkrát za měsíc. S důvěrníkem jedná lidsky (člověk k člověku!). Vychází z os obnostního typu důvěrníka. Během styku provádí průběžně vytěžování důvěrníka. Při vytěžování musí operativní pracovník dbát jistého stupně diferenciace (dle intelektu, povahy, atd.), nesmí se domáhat za každou cenu odpovědi v podobě, jak by si ji přál slyšet. Každý člověk, včetně důvěrníků, různé jevy jinak vid í a vnímá!
Při získání zajímavých poznatků musí operativní pracovník věnovat zvláštn í pozornost zjišťování zdroje, resp. pramenu informace (kde získána, jak a za jakých okolností získána, zda je věrohodná, atd.).
V zájmu dlouhodobé použitelnosti má být důvěrnická síť jednotlivými opera tivními pracovníky, ale i v celku utajována. Při využívání poznatků při repres ivní a jiné realizaci postupuje operativní pracovník velmi obezřetně, aby své důvěrníky nevyzradil. Legalizaci a realizaci poznatků důvěrníka proto provádí sám, neboť zná nejlépe situaci. Od důvěrníka se nevyžadují písemné zprávy jako u agentů, ale operativní pracovník píše záznam o styku s důvěrníkem, kde se z aznamenají i případné pozitivní poznatky k protispolečenské, či trestné činnos ti. Záznam obsahuje mimo to též údaje:
- kdy a kde se řídící orgán s důvěrníkem sešel - za jakých okolností
- co všechno důvěrník sdělil
- opatření k realizaci poznatků důvěrníkem sdělených Poznatky od důvěrníků nenechává operativní orgán po vyhotovení písemného záznamu důvěrníkem podepisovat, jako se to činí u agentů, nenapíšou-li vlastno ruční zprávu. Důvěrníka rovněž operativa neúkoluje jako agenta, spíše jen v mí rné podobě instruování jej směruje, kam potřebuje. Je nutné brát na zřetel, že nelze přesáhnout možnosti důvěrníka.
Schůzky s důvěrníky:
Provádí se utajeně, vhodně zakamuflovanou formou. Schůzka se sjednává a k oná formou spojení jednostranného - telefonicky a dvoustranného - osobním styk em, setkáním.
Místa a způsob konání schůzek s důvěrníky: - na pracovišti
- v bydlišti
- na veřejných místech
- v terénu
- na ulici
- s mladistvými zásadně zakonspirovaně (zdání náhodnosti) - místa styku se střídají
- s důvěrníky je zakázáno provádět styk v konspiračních a propůjčených bytech! - s vyzrazenými důvěrníky, případně po provokaci se přerušuje styk a svazek dů věrníka se ukládá do archivu!
Čemu slouží důvěrníci?
a) k bezpečnostní prevenci trestné a protispolečenské činnosti b) jako jeden z prostředků odhalování protispolečenské a trestné činnosti c) používá se i u zakryté kriminality (latentní, hospodářské, atd.) d) při pátrání po osobách a věcech
e) slouží k dokumentaci trestné činnosti f) k mapování center trestné činnosti, atd.
Evidence důvěrníků:
l) Jmenný seznam důvěrníků, evidovaných v tajném protokole u zástupce náčelník a odboru VB pro operativu VB (dříve, před zřízením okresních správ SNB, u zást upce náčelníka okresního oddělení SNB pro operativu VB) 2) Svazek důvěrníka s materiály o prověrce a s lustračními materiály 3) Výkaz práce důvěrníka ve svazku důvěrníka
P O Z N Á M K A :
Pro právě zveřejněný materiál o důvěrnících VB byly použity přísně tajné směrnice OPER-1-I zpracované v r. 1972 populární formou pro přednášku směrovan ou nižším operativním kádrům VB v SNB jistým majorem z bývalé S-VB Plzeň, jeho ž jméno z pochopitelných důvodů nezveřejňujeme.
V přednášce se neobjevuje zmínka pozdější skutečnosti, že v druhé polovin ě sedmdesátých let byly přísně tajné směrnice OPER-1-I změněny a doplněny v to m smyslu, že povinnost mít důvěrníky platila nejen pro operativu - kriminální službu - VB, nýbrž i pro každého řadového pracovníka VB na bývalých tzv. Obvod ních odděleních VB, tedy IPS (inspektora pořádkové služby), ale i SIPS (straší ho inspektora pořádkové služby), zástupce náčelníka OO-VB, náčelníka OO-VB, at d. Tím došlo k situaci, že každý výkonný příslušník SNB se stal řídícím pracov níkem důvěrnických sítí, směrovaných ke špiclování obyvatelstva. Od důvěrnické sítě byly vyžadovány i informace a zprávy politicko zpravodajského charakteru , čímž se stala prakticky celá VB pravou rukou, či paralelní odnoží STB! Nově vzniklá "policie", transformovaná z někdejší VB po r. 1990, pak přev zala veškeré zkušenosti i popsaná pravidla práce s důvěrníky a někdy i fyzicky své původní důvěrníky. Jejich seznamy dodnes paradoxně nebyly zveřejněny i př esto, že byli využívaní proti obyvatelstvu za komunistické totality a netýká s e jich protiprávně ani lustrační zákon. Takovíto důvěrníci při prováděných lus tracích jsou ministrestvem vnitra utajováni a na lustrační osvědčení jsou uvád ěny nepravdivé údaje o údajné bezúhonnosti!!
Cyrilla ORLICKÁ