--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Současná operativně bezpečnostní situace
Zdroj: NN Ročník........: 0004/052 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1994
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
SOUČASNÁ OPERATIVNĚ BEZPEČNOSTNÍ SITUACE * * *
"Z různých pramenů, státních orgánů, skupin občanů a i od jednotlivců jsou k d ispozici poznatky, že v DAK dochází k páchání trestné činnosti zcizováním fina nčních prostředků a následnému "praní špinavých peněz" přes akciové společnost i.
Předmětem zcizování jsou především finanční prostředky jako konečný produkt ne dovoleného převodu a machinací s majetkem DAK a v neposlední řadě s majetkem s tátu. Na trestné činnosti se podílejí skupiny vedoucích funkcionářů DAK a jiný ch orgánů a organizací včetně zprivatizovaných podnikatelských akciových spole čností. Z poznatků je zřejmé, že machinace organizuje tým lidí vedený ing. Čub ou, který v minulosti vykonával funkci předsedy JZD.
Nezákonná činnost v dané organizaci byla již signalizována v minulosti. Na zák ladě těchto poznatků se určité věci rozpracovávaly některými složkami SNB. Na dokumentování daných jednání se podílely částečně i složky Výboru lidové kontr oly, prokuratura a subjekty z oboru financí, Státní banky československé a min istersrva zemědělství. Nikdy však nebyla trestná činnost prokázána v zásadních bodech. Zpravidla se pouze zjistila různá porušení obecně platných pravidel v řízení národního hospodářství. Což mohlo být řešeno jen nařízením sankcí vůči DAK. Jiný postih z právního hlediska nebylo možné v těchto věcech uplatnit. Při žádném rozpracování a dokumentování trestné činnosti páchané v AK Slušovic e se neprokázalo trestné jednání konkrétním osobám v oblasti úmyslného odcizen í majetku organizaci. K tomuto problému je však nutno dodat, že v DAK je použí ván velmi dokonalý systém, který úspěšně brání únikům informací do vnějšího sv ěta. Je založen na výpočetní technice a přísné organizaci oběhu dokladů mezi s amostatnými výpočetními středisky včetně mlčenlivosti pracovníků... Pokud vnější kontrola dojde do problému, který jakýmkoliv způsobem ohrozí utaj ované informace, nastoupí ihned bezpečnostní služba DAK, která provede takové opatření, jež únik dané informace odvrátí. Opatření se řídí důležitostí utajov ané informace, např. doklady jsou odcizeny, zničeny...
Z výše uvedených důvodů je každé prověření trestné činnosti uvnitř organizace nesmírně zranitelné a málo účenné. I sebelepší znalec ekonomické problematiky. .. nedojde úspěšně k danému cíli. Pronikne jen do takové hloubky, kterou mu do volí vedení agrokombinátu, a přitom jím bude ještě nevědomky řízen... Nositeli veškerých informací o ekonomickém dění v družstvu jsou pouze tři až p ět pracovníků. Lze předpokládat, že se jedná o ekonomického náměstka, vedoucíh o informační soustavy, vedoucího ASŘ a bývalého předsedy družstva docenta ing. Františka Čuby, CSc...
(Tady malé doplnění: Prakticky až do konce roku 1990 byl ekonomickým náměstkem profesor ing. František TRNKA, CSc., pozdější předseda Zemědělské strany a pa k Liberálně sociální unie, dnes jeden z činitelů nově vytvořené Českomoravské strany středu - Liberální unie a poslanec Parlamentu...)
* * *
Druhá část zmíněného dokumentu má název NÁVRH SMĚRU ROZPRACOVÁNÍ. V textu, kte rý je rozdělen na tři části, se říká toto:
"Jediný a ofenzivní způsob, jak je možné zranit DAK, je demontáž ekonomických informací, které vycházejí z organizace do vnějšího světa a stávají se vstupy do ekonomik jiných podniků. V tomto případě nepodléhají uvedené údaje vlivu DA K a bezpečnostní službě. Vlastní zozpracování bude probíhat vně agropodniku s využitím informací jiných podniků. CILEM JE:
1) Zadokumentovat trestnou činnost kriminálního charakteru pracovníků družstva a jejich spolupachatelů. Jedná se o získání neoprávněného majetkového prospěc hu v důsledku nezákonných převodů finančních prostředků z DAK do nově založený ch akciových společností a dále do zahraničí.
2) Prověřit prodej nebo převod akcií při zániku akciové společnosti. Jak bylo naloženo se zbývajícím finančním a hmotným kapitálem? Zaměřit se zejména na vl ožený kapitál družstevních a státních podniků, případně samotného státu. 3) Prověřit různou kapitálovou účast zahraničních firem v jednotlivých společn ostech. Dále úhradu daní a odvodů ze zisku mezd.
4) Prověřit, zda nedošlo k převodu finančních prostředků čs. akcionářů do zahr aničí v souvislosti se zánikem společnosti v důsledku nákupu nebo převodu akci í na zahraniční partnery.
5) Prověřit úvěrové smlouvy jednotlivých společností na technologii, suroviny, oběžné prostředky a jiné, poskytnuté zahraničními firmami či akcionáři. Prově řit jejich skutečné plnění případně jejich vypořádání při zániku společnosti." (Tady opět malá poznámka: Úvěrové smlouvy se zahraničními firmami se v té době uzavíraly zpravidla na pět let a splácely se buď výrobky nebo podílem ze zisk u. V rámci plnění úvěrové smlouvy tedy bylo možné nekontrolovatelně převést ka pitál do zahraničí. Tyto nezákonné machinace podporovala skutečnost, že v té d obě dosud nikdo nestanovil jasná a konkretní pravidla, což mohlo být pracovník y DAK a společností zneužíváno...)
* * *
Dosavadní prověrková opatření jak státních kontrolních orgánů, tak složek SNB, nepřinesly pozitivní výsledky v odhalování závažné trestné činnosti v DAK. Pr oto je nutné provést šetření k ustanovení všech účtů družstva a společností ve dených u finančních ústavů. Jedná se o pobočky Státní banky, Živnobanky, Obcho dní banky, Komerční banky a Státní spořitelny. Šetření je nutné provést i ve f inančních ústavech v místech detašovaných pracovišť DAK. Žádná uvedená kontrol a v minulosti se totiž nezaměřila na prověrku vedených účtů DAK u finančních ústavů, kde lze zjistit pohyb financí na jiné účty i soukromých osob. Po zjištění všech účtů provést jejich vyhodnocení, a to ve směru převodů finan cí z DAK na jiné účty. U jiných účtů pak zjistit majitele a prověřit účel přev odů. Na každý takový účet, kde existují pochybnosti o oprávněném převodu, zpra covat přehlednou tabulku a přizvat odborníka z finančního a bankovního oboru, který provede kvalifikované zhodnocení důvodnosti plateb.
Operativním šetřením u okresních soudů a podnikovém rejstříku ustanovit všechn y akciové společnosti či společnosti s ručením omezeným, které mají věcný příp adně osobní vztah ke slušovickému agrokombinátu.
Zjistit k těmto společnostem maximální informace, zejména datum založení, kapi tálovou účast, výrobní, obchodní a jiný rozsah činnosti. Konkretizovat osoby v e vedení společnosti..."
HAPPY END: VE JMÉNU "PRÁVA A SLUŠOVIC"
Čtenář jistě pochopí, že pokud by v předešlých řádcích ve zkrácené verzi zveře jněný dokument byl tehdy přijat za základ šetření protizákonné a kriminální či nnosti JZD AK Slušovice, mohlo být už kolem téhle "mafie" dávno jasno. Stát a řadoví členové toho, co dnes z bývalého družstva zůstalo, by nepřišli o hezkýc h pár miliard korun a další obrovské částky ve valutách, zemědělci by s největ ší pravděpodobností neměli strach z budoucnosti... Jistě, pár lidí by se zřejm ě ocitlo ve vězení, někteří "polisto padoví" politici možná rovněž, několik z těch současných by asi skončilo "na dlažbě"...
(Bohužel, zdá se však, že nikdo pro spravedlnost "nehnul ani prstem". Tehdejší Úřad na ochranu ústavy a demokracie prostřednictvím svého ředitele ing. Jiříh o Müllera záležitost "smetl se stolu" s odůvodněním, že to není jejich "problé mem". Následovníci uvedené organizace, Federální informační služba či Federáln í bezpečnostní informační služba, se Slušovicemi zabývaly pouze okrajově a spí š jen díky soukromé odvaze některých pracovníků této kontrarozvědky: Naopak FI S resp. FBIS dělaly všechno proto, a by vyšetřování probíhalo jen povrchně a p okud možno se nic nezjistilo... České ministerstvo vnitra prostřednictvím svéh o šéfa JUDr. Tomáše SOKOLA sice ustavilo komisi se "speciálním" posláním v čel e s majorem JUDr. AArnoštem KUKAČKOU, s výsledným efektem ovšem téměř nulovým. .. Orgány tehdejší prokuratury se rovněž "nepřetrhly" a výsledek proto nestál prakticky "za řeč"... O soudech ani nemluvě... Zbývaly proto pouze sdělovací p rostředky. Tedy některé...)
* * *
Vedle někdejšího DENNÍHO TELEGRAFU, který ale nemá nic společného s tím součas ným, a OBČANSKÉHO DENÍKU, jehož následovníkem je dnes Český deník, se soustavn ě "causou Slušovice" začaly zabývat jenom tzv. "černé" ZEMĚDĚLSKÉ NOVINY. Od s rpna 1991 až do června 1992 v nich, s přestávkou zhruba dvou měsíců, vyšlo na uvedené téma z pera autora tohoto seriálu a bývalého šéfredaktora Zemědělských novin přes 450 stran rukopisu, bylo zveřejněno množství dokumentů. (Ostatní masmédia, např. Mladá fronta Dnes, Rudé právo, Špígl, Expres, tzv. "z elené" Zemědělské noviny, Haló noviny, tehdy ještě vycházející Venkov a další pana ing. Čubu a spol. spíš hájily a dávaly jeho metody coby příklad rodícího se kapitalismu a tržního hospodářství. Což platí do "jisté" míry i o televizi a rozhlase. Prostě, "mafiánství" bylo povýšeno na státní úroveň...) * * *
Jestliže v prvním období publikování údajů o slušovické "mafii" měla redakce " černých" Zemědělských novin podporu ministra zemědělství České republiky, v té době Bohumila KUBÁTA, a některých kruhů Federální bezpečnostní informační slu žby či ojediněle i kriminální policie, od určité doby nastal zlom. Přesněji od okamžiku, kdy byly zveřejněny fakta o mnohokrát už citovaných bývalých a přin ejmenším v jednom případě také současných agentech StB a FIS, resp. FBIS a BIS Mikuláši Nadašim a Steevu Wotsonovi zdála být demaskována. Už proto, že byl přímým nadřízeným zmíněného majora Kukačky...
Těch KDY... bychom pochopitelně našli mnohem víc. V každém případě, u ministra zemědělství Bohumila Kubáta se "usadila" skupina "tajných policistů" přímo z centra kontrarozvědky. Podle zdrojů pocházejících od některých jejich spolupra covníků jednak proto, aby poručík JUDr.Pavel BRET, podporučice JUDr. Renata JA RKOVSKÁ, strážmistr Lubor KOHOUT a další nejen hlídali Kubáta, resp. usměrňova li jeho činnost "žádoucím" směrem, ale kontrolovali též Zemědělské noviny. Z t ýchž důvodů pak dosáhli i odvolání ř editele Zemědělských novin a na jeho míst o dosadili další pracovnici Federální bezpečnostní informační služby Jiřinu VY HLÍDALOVOU. A vzhledem k tomu, že se ve velmi krátké době počítalo s odvoláním a okamžitým "vyhazovem" šéfredaktora, byl připraven také jeho nástupce: Pavel ŽÁČEK řečený PAŽOUT se svým "ansáblem" z bývalých STUDENTSKÝCH LISTŮ. Pochopi telně s redaktory s FBIS, například se zmíněným už Luborem Kohoutem coby vedou cím vnitropolitického oddělení.
(Tady opět jedno malé odbočení: Je totiž zajímavé sledovat, kam později "vítr zavál" protagonisty oněch dějů, když museli pro prohraných volbách Bohumila Ku báta odejít urychleně z ministerstva zemědělství: JUDr. Pavel Bret třeba nasto upil na "post" náměstka generálního prokurátora České republiky, Lubor Kohout do nejpravicovějších novin, Českého deníku, Pavel Žáček - Pažout na "české vni tro" do dnešního Úřadu pro vyšetřování a dokumentaci zločinů komunismu, Jiřina Vyhlídalová se ucházela o místo ve vedení Občanské demokratické aliance...) AKCE, KTERÁ NAKONEC NEVYŠLA
To, že skupina "tajných policistů", jak je nedávno v denním tisku nazval předs eda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, někdej ší ministr pro privatizaci a posléze předseda Fondu národního majetku Tomáš JE ŽEK, patřila do FBIS, potvrdil svým přípisem ze dne 3 dubna 1992 čj. FBIS-67/I N-92 přímo i její ředitel Štefan BAČINSKÝ. Ostatně, s jedním z nich, s JUDr. P avlem Bretem, byl prostřednictvím šéfa tiskového odboru kontrarozvědky Františ kem STÁRKEM-ČUŇASEM a jeho zástupkyn ě Sylvy ŠEUEROVÉ seznámen ještě před "dis lokací" oněch lidí u Bohumila Kubáta i autor tohoto seriálu. Coby s jejich pří mým podřizeným a odborníkem pro desinformace...
(A tady opět další malé pozastavení. Či lépe řečeno zdánlivý paradox: Františe k Stárek a Sylva Šeuerová, dnes vedoucí sekretariátu ředitele Bezpečnostní inf ormační služby Stanislava DEVÁTÉHO, patřili původně k těm, co chtěli rozjet vy šetřování Slušovic naplno. V úvodu citovaný dokument toho budiž důkazem. Pozdě ji ovšem naopak stáli v pozadí akcí sloužících ke ztlumení resp. zastavení ono ho vyšetřování. Například informace, sloužící k diskreditaci autora tohoto i t ehdejšího seriálu o Slušovicích a je ho blízkých příbuzných, jež se objevily v březnu 1992 v EXPRESU a ČESKÉM DENÍKU, pocházejí právě z výše uvedených kruhů . O čemž by mohl hodně vyprávět třebas Lubor Kohout, který v této záležitosti vystupoval dokonce u soudu s "jistými" dokumenty pocházejícími z FBIS či BIS. Odkud konkrétně pocházely, se lze domyslet. Stejně tak jako další "naaranžovan é" pokusy o diskreditaci autora seriálu a jeho přátel...)
* * *
Lze říci, že v té době se odvolat šéfredaktora "černých" Zemědělských novin ne podařilo. Stejně tak nikdo nezastavil zveřejňování dokumentů a údajů o slušovi cké "mafii". To až o několik měsíců později, kdy dokonce došlo u tohoto period ika k likvidaci. Ovšem, to už Kubát nebyl ministrem a tzv. "Bretkomando" praco valo na jiných "odpovědných místech". Jejich kolegové z FBIS, či dnes BIS, kte ří Slušovice chránili, však zůstali. Stejně tak policisté, kteří vyšetřovali S lušovice tak, že nic nevyšetřili. A prokurátoři, pardon, v současnosti státní zástupci, jež vše odkládali ad acta. Či soudci, kteří nikoho neodsoudili... (Úplně na závěr pak zbývá ještě vysvětlit pár věcí. Například, proč tohle všec hno bylo publikováno. Jak jsme totiž uvedli na začátku, ředitelem Úřadu na och ranu ústavy a demokracie byl ing. Jiří Müller, blízký příbuzný Jaroslava Šabat y, a tudíž i ing. Petra Uhla. K osobním přátelům posledně jmenovaného ovšem pa třil také jeho přímý podřízený, náměstek ředitele a šéf operativy kontrarozvěd ky ing. Jiřího Müllera Jaroslav Bašta. Podle věrohodných informací a fotografi í, jež má autor tohoto seriálu k dis pozici, můžeme oprávněně předpokládat, že Mikuláš Nadaši, jeden z bývalých čelných pracovníků JZD AK Slušovice a přední agent I. II. a XI. správy StB a od roku 1990 i nové čs. kontrarozvědky, se ve lmi dobře osobně zná s Jaroslavem Šabatou a s jeho dcerou, ženou ing. Petra Uh la. Čili, jeden z možných důvodů, proč se Slušovice nevyšetřovaly, proč onen d okument byl smeten se stolu... A třeba i vysvětlení k postojům Františka Stárk a - Čuňase a Sylvy Šeuerové a oněch "tajných" důstojníků FBIS na minister stvu zemědělství... Že by se kruh uzavíral? Třeba ano, pokud u některých zúčastněn ých dosadíme ty poslední správné údaje.)
POST SCRIPTUM:
Předešlým odstavcem by také mohla končit tahle část seriálu, a vlastně prozatí mně i seriál celý. Nebýt malé zprávy z uplynulých dnů, jež se objevila kdesi z astrčena v tisku: Docent ing. František Čuba, CSc., byl obviněn z několika tre stných činů a zahájeno trestní stíhání. Zatím na svobodě.
(Takže náš miniseriál bude po dvou třech týdnech "klidu" opět pokračovat, i kd yž pod jiným názvem. Tentokrát však ale už se zaměřením přímo na Slušovice. Se snahou dokumentovat protiprávní jednání zmíněného Františka Čuby a jeho blízk ých spolupracovníků. A vrátíme se nejen znovu k Mikuláši Nadašimu, ale také k Bezpečnostní informační službě. Protože ani zde dosud nebylo vyřčeno vše...Ost atně, onen kruh také ještě nebyl definitivně uzavřen...)
Jiří F. PILOUS