--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pilous Jiří F.
Název: Události a komentáře týdne
Zdroj: NN Ročník........: 0005/004 Str.: 000
Vyšlo: . . Datum události: . . Rok: 1995
--------------------------------------------------------------------------------
Úplný obsah:
-----------
Události a komentáře týdne
Týden, který právě uběhl, měl několik "zajímavých" dominant. Dalo by se říci, že pro Českou republiku přímo typických. O co že jde? O návštěvu polského pres identa Lecha WALESY v Praze, Olomouci, Ostravě a Českém Těšíně a o kulminaci s kandálu kolem "údajných" nezákonných postupů Bezpečnostní informační služby. A co že na těchto dvou událostech bylo tak "česky" typického? Zdá se, že dost: V prvním případě nevhodné až arogantně egocentrické chování českého premiéra V áclava KLAUSE, ve druhém pak, pomineme-li "aférománii" domácích sdělovacích pr ostředků a naší veřejnosti, samma podstata fungování zpravodajských služeb v d emokratickém systému. Tedy "po česku" a v českém demokratickém systému... MÁME UŽ POLITICKOU KULTURU?
(Je pochopitelné, že nejenom oněmi zmíněnými "drobnůstkami", z nichž přímo "či ší" kultura politických stran v této republice, byla živa česká politická scén a. Událo se zde totiž, vedle "rozvoje " starých či oživování "pozapomenutých" afér, jak uvidíme později, interesantních věcí několik. Stejně tak v blízkém z ahraničí. Například v Polsku, kde vládní a zřejmě i ústavní krize vrcholí, neb o na Slovensku, v němž vývoj stále více směřuje antidemokratickým až neototali tním směrem... Ostatně, kritikové domácích poměrů prorokují, že "nevzpamatují- li" se koaliční a opoziční politické strany, můžeme se zakrátko ocitnout v pod obné situaci. Zatím prý je ještě trochu času, ale už ho moc "údajně" nezbývá.. .)
Z DOMÁCÍ POLITICKÉ SCÉNY
Lze říci, že první části minulého týdne vévodila oficiální státní návštěva pol ského presidenta v České republice. Nikoliv ani tak snad kvůli politickému výz namu oné události: V podstatě při ní byla uzavřena pouze dvě dohody: o vzájemn ém pohraničním styku a o hranicích. Důležitější se jevilo cosi jiného: Jednak cesta Lecha WALESY do Prahy probíhala za složitého vnitropolitického vývoje u našich severních sousedů, a jednak vlastně měla charakter první samostatné ofi ciální návštěvy hlavy polského státu nejen v České republice, ale od roku 1990 u nás vůbec. Vezmeme-li pak přímo "klackovsky" nediplomatické, ba přímo pohor šující chování premiéra KLAUSE (ODS) či a arogantní přístup vedoucího kancelář e presidenta republiky Luboše DOBROVSKÉHO (OH), mezinárodní ostuda na sebe nen echala dlouho čekat.
(Z dalších, tzv. "zviditelňujících" akcí můžeme ještě připomenout několikadenn í pobyt ministra průmyslu a obchodu Vladimíra DLOUHÉHO (ODA) ve skandinávských zemích, nebo třídenní návštěvu "nemocného" předsedy české vlády v Egyptě, kde údajně prý připravil půdu pro "vynikající" obchodní vztahy naší republiky s t outo zemí. Stejný charakter může mít také nástup bývalého náčelníka generálníh o štábu československé armády armádního generála Karla PEZLA do kanceláře pres identa republiky coby poradce pro vojenskou diplomacii. Už proto, že jeho šéfe m bude někdejší generálův nadřízený, bývalý ministr obrany Luboš Dobrovský. Ov šem nejenom to: Karel Pezl byl svého času obviněn z toho, že je evidován ve sv azcích Státní bezpečnosti resp. Vojenské kontrarozvědky coby spolupracovník a dodnes celá záležitost nebyla vysvětlena. Jenomže, jak se zdá, tohle nám nevad í...)
* * *
Stejně tak jako nám nevadí, že u někdejších dvou vysokých důstojníků Státní be zpečnosti Michala DANIŠOVIČE a Bedřicha HOUBALA, kteří 17. listopadu 1989 vele li zásahu proti studentům na Národní třídě v Praze, vrchní soud v Praze dne 18 . ledna 1995 zrušil jejich rozsudky na tři a půl a tři roky a celou záležitost vrátil soudu nižší instance k došetření. "Údajně" proto, že nebyla plně proká zána odpovědnost obou pánů za masakr, který způsobili...
(Obdobně zajímavý postup však volil také soud, před nímž probíhalo trestní stí hání bývalého generálního prokurátora JUDr. Jiřího ŠETINY. Z jednání totiž pře dseda senátu Miroslav FRŠLÍNEK vyloučil veřejnost, prý vzhledem k utajeným fak tům, které tam přijdou "na přetřes". Navíc se rozhodl zaznamenat veškeré osobn í údaje přítomných novinářů vzhledem k poskytnutí jejich eventuálního svědectv í v budoucnu. Takže můžeme předpokládat, že pokud napíší něco, co se soudu neb ude líbit, mohou být hnáni k odpovědnosti. Avšak nejen to: I studenti, co demo nstrovali 17. listopadu 1989 se třeba brzy ocitnou u soudu za tehdejší narušov ání veřejného pořádku a protivení se veřejnému činiteli. Zatím to berme coby " úsměvný" paradox: Ale co za rok, za dva?)
* * *
Jako paradox však nemůžeme brát skutečnost, že dva hlavní viníci normalizačníh o procesu v letech 1969 až 1989, odpovědni za vyzbrojování a nelegální existen ci Lidových milicí, přesněji Milouš JAKEŠ a Karel HOFFMANN, byli zbaveni odpov ědnosti za své činy. Jejich trestní stíhání totiž obvodní pražský státní zástu pce zrušil. Prý proto, že vyšetřovatel protiprávně zahájil trestní stíhání v j ejich nepřítomnosti tím, že je kvalifikoval coby uprchlé.
(Nejde ani tak o to, že jejich trestní postih kvůli promlčenosti nemůže být od 1. ledna tohoto roku už realizován. Důležitější je cosi jiného: Čtyři roky mě l někdo na stole příslušné spisy, prodlužoval lhůty, jak mohl, a tím, zřejmě v ědomě, přispěl k "beztrestnosti" těch, kdo se na tomto národu v minulosti prov inili. Navíc je zde onen precedens. Návod pro ostatní, jak postupovat v budouc nu...)
* * *
Nechme však zatím "maléry" na pokoji a podívejme se i na jiné záležitosti, kte ré hýbaly tímto týdnem. Například na to, že byl v úterý 17. ledna z funkce odv olán ředitel Telecomu Jiří MAKOVEC, že nám od 1. dubna zdraží poplatky za tele fonní hovory na 1.90 Kč, že profesní lékařská komora a příslušné lékařské svaz y odmítly jakoukoliv spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, že kulturní výb or Poslanecké sněmovny Parlamentu požaduje odvolání ministra hospodářství Karl a DYBY (ODS) za zpronevěru majetku bývalého SSM...
(Vedle pravidelného středečního zasedání vláky, kde byl schválen návrh zákona o důchodovém pojištění, se v podstatě nestalo pak už nic. Snad jen to, že "nep řiměřeně" houstla atmosféra kolem Bezpečnostní informační služby. K prošetření její "udajné" protizákonné a protiústavní činnosti byla dokonce zřízena vládn í komise, jejímiž členy jsou ministři Jiří SKALICKÝ (ODA), Igor NĚMEC (ODS), V ilém HOLÁŇ (KDU-ČSL) a František BENDA (KDS). Vzhledem k tomu, že se do toho z amíchal svými prohlášeními a návštěvou centrály BIS i president a že kontrolní komise pro činnost BIS při Poslanecké sněmovně už celou záležitost prošetřuje , lze se dočkat mnoha překvapení. Třeba toho, že se pro spory, které se už mez i oběma subjekty rozhořely, nic nevyšetří. Ačkoliv, možná právě to je účelem. Zejména, sledujeme-li určité komentáře a prohlášení v určitých sdělovacích pro středcích. A zoufale arogantní obranu politiků ODS zahrát vše do autu a společ ně s KDS zpochybnit podezření či zatím údajné "důkazy" Občanské demokratické a liance a Křesťanské a demokratické unie - ČSL. Ostatně, nezajímavá není ani ob rana samotné Betpečnostní informační služby...)
"ESTÉBÁCI" NA ROVEŇ MINISTRŮM?
V neděli 22. ledna se na televizní stanici ČT 1 v pořadu DEBATA ostře střetl R ichard FALBR s premiérem Václavem KLAUSEM (ODS), ministrem práce a sociálních věcí Jindřichem VODIČKOU (rovněž ODS), místopředsedou vlády a ministrem zemědě lství Josefem LUXEM (KDU-ČSL) a dalšími. V podstatě šlo o vládní návrh zákona o důchodovém pojištění.
Na onom pořadu by nebylo až nic tak zvláštního, kdyby, už po několikáté, vládn í činitelé neudělali dost podstatné faux pas. Totiž, kdyby nepostavili sobě na roveň bývalého důstojníka Státní bezpečnosti, jenž, ač působil dost dlouho v této zločinecké organizaci, "zastupuje", či dokonce "hájí" zájmy pracujících, sdružených v centrálních odborech.
(Jak již bylo řečeno, není to poprvé. Precedens v tomto smyslu učinil už před několika týdny president Václav HAVEL, který nejen že Richarda Falbra přijal n a Hradě, nechal se s ním veřejně vyfotografovat, ale dokonce prohlásil, že mu vůbec nevadí problematická estébácka minulost onoho pána...)
* * *
Někdo možná namítne, když si ho zvolili odboráři, tak o co jde. Anebo jinak ře čeno, s kým jednat, když pan FALBR coby bývalý příslušník StB dnes vykonává ta kovouto funkci? Přitom odpověď je v podstatě jasná. Máme zákon o zločinech kom unismu, máme lustrační zákon, máme jakousi morálku. Stačí přece říct: Ano, bud eme jednat s kýmkoliv z vedení odborů, s Richardem Falbrem však nikoliv. Jinak totiž onoho pána postavíme na svou úroveň. Jenomže, možná právě o to Falbrovi šlo. Rehabilitovat StB. A třeba nejen jemu...
A CO V TOMTO TÝDNU?
Lze říci, že dny od 23. do 29. ledna jsou či ještě budou na události rovněž do st bohaté. Nejen z vnitropolitického či "sousedsko" zahraničněpolitického pohl edu. Kulminovat totiž mají i některé naše "české" aféry a skandály. Zejména te n, který se dotýká Bezpečnostní informační služby a jejího údajného porušování zákonů. Ovšem, zavěry by už konečně měly být též známy u "úplatkářského" příp adu ředitele Centra kupónové privatizace Jaroslava LIZNERA, něco bližšího by s e pak konečně měla veřejnost dozvědět také o trestním stíhání bývalého předsed y DAK Slušovice docenta ing. Františka ČUBY, CSc., či o "podivných" finančních transakcích Občanské demokratické aliance, Křasťanské a demokratické unie - Č SL a nejnověji také u Občanské demokratické strany...
Nejenom těmito věcmi je však občan našeho státu "živ". Jsou i běžné problémy, které se musí řešit. A stále se opakující události. Například tiskové konferen ce politických stran a hnutí. Tak v pondělí 23. ledna proběhlo v Praze setkání novinářů s představiteli strany Zelených a Strany Levý blok, v Ostravě pak Če skomoravské unie středu, v Brně Křesťanské a sociální unie - ČSL. Den na to se představila v Praze Liberální strana národně sociální, ve středu opět, už po druhé v týdnu, Českomoravská unie středu, ve čtvrtek 26. ledna si pak naplánov aly "obvyklou" prezentaci znovu Křesťanská a demokratická unie - ČSL, dále pak komunisté, Občanská demokratická strana, Křesťanskodemokratická strana a v Hr adci Králové už po druhé strana Zelených, v pátek pak sociální demokraté a Svo bodní demokraté (Občanské hnutí)...
(Vedle toho ovšem se v pondělí 23. ledna vyjadřovala Českomoravská komora odbo rových svazů ke "krizi" v Radě hospodářské a sociální dohody, k minimálním mzd ám a k průběhu nedělní Debaty na televizní stanici ČT l, kde pánové FALBR a sp ol. diskutovali s představiteli vlády a Poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek 26. le dna se vyjadřuje Svaz českých a moravských bytových družstev ke koncepci státn í bytové politiky, týž den v Českém Těšíně a Třinci probíhá za předsednictví m inistra Igora NĚMCE výjezdní zasedání Rady pro národnosti vlády České rtepubli ky: na pořadu jednání mají být otázky spojené s polskou národnostní menšinou u nás.)
* * *
Z dalších "pravidelností" proběhla v úterý 24. ledna schůze ekonomických minis trů, která se zabývala mimo jiné ustavením tzv. protidrogové komise. Den na to , ve středu, se uskutečnilo jednání české vlády. Mimo to se v pondělí minister stvo hospodářství vyjádřilo k telekomunikacím...
(Ze zahraničně politické aktivity našeho státu stojí za pozornost pak ještě je dnání česko-slovenské Rady celní unie, které se konalo v pondělí 23. ledna na Slovensku v Časté-Papierničke. Týž den pořádádalo francouzské velvyslanectví t iskovou konferenci u příležitosti zahájení půlročního předseednictví Francie v Evropské unii. O den později se vrací z Litvy lidovecký ministr obrany Vilém HOLÁŇ, 26. ledna pak odjíždí president Václav HAVEL do Polska - Osvětimi, na o slavy 50. výročí osvobození tamního koncentračního tábora, kde za druhé světov é války umučili němečtí fašisté umučili téměř dva milióny vězňů, z toho většin u Židů: Má se zde mimo jiné setkat také s německým presidentem Romanem Herzoge m. Polska se ovšem týká i náše poslední zmínka, tentokráte z "blízkého" zahran ičí. Zdá se, že tady vládní krize, spočívající v tvrdém střetnutí mezi levicov ou postkomunistickou vládou premiéra PAWLAKA a presidentem vzešlým ze Solidari ty Lechem WALESOU, vrcholí. Přitom zdaleka nelze odhadnout její konečný výsled ek. Zlámat "vaz" si přitom mohou oba: Pawlak i Walesa...)
Jiří F. PILOUS